Zaradi primerjave z nacistom Branko Grims toži Mladino

Primerjava z Josefom Göbbelsom, ki je umoril lastne otroke, je za Grimsa nedopusten poseg v osebnostne pravice.

Iva Ropac, kronika
sob, 17.09.2011, 07:00

Ljubljana - Primerjava poslanca SDS Branka Grimsa z Josefom Göbbelsom v Mladini, ki je pred nekaj meseci sprožila precej burne odzive, po mnenju ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva ni kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.

Zato je to zavrglo kazenski ovadbi zoper Mladino, njenega odgovornega urednika Grega Repovža in še nekaj novinarjev tednika ter časopisno hišo Dnevnik.

Prav tako ne bo preganjalo tiskovnega predstavnika SD Denisa Sarkića, ki ga je Grims ovadil zaradi primerjave z nacističnim zločincem na svojem profilu na facebooku.

Kazenskega postopka proti omenjenim tako ne bo, je pa Grims vložil odškodninsko tožbo proti časopisnemu podjetju Mladina. Mladina je v svoji rubriki Mladinamit pod naslovom Ni vsak dr. G že dr. Göbbels objavila fotografijo Branka Grimsa z ženo in tremi otroki pod fotografijo nekdanjega nacističnega ministra za propagando z ženo in tremi otroki.

Objava je dvignila precej prahu, na Mladini pa so na očitke odgovorili, da je bila fotografija Grimsove družine posneta na Brezjah, kjer leto za letom sedi v prvi vrsti, namenjeni politikom. Odgovorni urednik Grega Repovž je poudaril tudi, da je poteza Mladine v šaljivi rubriki gotovo radikalna, a je njen namen pokazati prav na sporne politične metode.

Kazenski ovadbi

Grims je to doživel kot napad nase in svojo družino, zato je zoper Mladino, njenega odgovornega urednika Grega Repovža, Roberta Botterija, Janka Lorencija in Jureta Trampuša, ki so v prispevkih obravnavali to temo, vložil kazensko ovadbo.

Ovadil je tudi Vlada Miheljaka in časopisno hišo Dnevnik ter v. d. njenega odgovornega urednika Zlatka Šetinca zaradi kolumne Vlada Miheljaka, v kateri je ta omenil tudi sporno primerjavo.

Očital jim je kazniva dejanja razžalitve, žaljive obdolžitve, obrekovanja, kršitve neenakopravnosti, Lorenciju celo mučenja. Kazensko ovadbo proti Mladini in Repovžu pa je vložil tudi urad informacijskega pooblaščenca, ki je v Mladinini objavi videl javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ni znakov očitanih 
kaznivih dejanj

Ljubljansko okrožno tožilstvo je obe ovadbi zavrglo, saj meni, da to niso kazniva dejanja, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, pri ovadenih pa v člankih in z objavo fotografij po mnenju tožilstva niso ugotovili (vseh) znakov kaznivih dejanj.

Prav tako je sodišče zavrglo kazensko ovadbo proti predstavniku SD za strateško komuniciranje in nove tehnologije Denisu Sarkiću, ki je prvi na facebooku Grimsa primerjal z nacističnim zločincem Göbbelsom, saj pri tem niso podani znaki kaznivega dejanja kršitve enakopravnosti.

Ker je Grims prepričan, da je šla Mladina v svojih objavah krepko čez mejo, je prek odvetniške pisarne Hribernik-Petrič vložil civilno tožbo proti časopisnemu podjetju Mladina, d. d., s katero zahteva 40.000 evrov, objavo opravičila in sodbe.

Prepričan je, da je Mladina grobo kršila njegove osebnostne pravice, posegla v njegovo duševno celovitost in zasebnost, predvsem s posegom v njegovo osebno in družinsko življenje.

Primerjava z nacističnim zločincem, ki je umoril lastne otroke, je zanj nedopusten poseg v osebnostne pravice, najbolj boleče zanj pa je, da Mladina ni prizanesla niti njegovi družini in otrokom, utemeljuje tožbo.

Posebno tožbo je proti Mladini vložila tudi Grimsova žena.

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo vnos osebnih podatkov.
Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na straneh Dela ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo vnos osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo Dela in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata argumentirano razpravo in ne dovoljujeta zlorabe medijskega prostora za žalitve, napeljevanje k sovraštvu ali nasilju, osebno diskreditacijo identificiranih piscev, oglaševanje izdelkov ali storitev ali kako drugače pravno spornih komentarjev.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Dela bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Dela bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Dela

Prijavi se

Komentarji

Prikaži: starejši prej
12 komentarjev
rogg

Sam si si kriv, da te vlačijo po zobeh.

21. oktober 2011, ob 13:35:16
baldrick        

a je že našel pošast levičarsko?

20. september 2011, ob 13:11:07
hrastp

V stranki S D S so se odločili ustrahovati ljudi s tožbami. Takšna stranka ne more biti vodilna v politiki.
Merklova ni nikjer omenila, da tožila Berluskonija zaradi njegovih sočnih izjav o njej.

18. september 2011, ob 17:37:36
Neznan

Hehehe, nazi bo tožil, ker mu je nekdo v faco dejal, da je nazi.

Načelom as o take primerjave slaboumne, Goebbels je ipak ene par lig višje rangiran kot Branko. Ampak, da je tale pošast od človeka užaljena, to pa je še bolj slaboumno. Naj se Branko samo spomni kako izbrisane, tudi take, ki so ob izbrisu šteli le nekaj pomladi enači z namišljenimi izbrisanimi, ki so bojda morili po Bosni in Hrvaški in da imajo zaradi tega danes že odrasli ljudje zamegljen obraz in spremenjen glas, ko govore o krivici, ki se jim je pripetila.

18. september 2011, ob 10:13:36
stasum

O Mladinini primerjavi ne morem soditi.Bi pa lahko sodil in obsodil nastope katere izvaja GRIMs.Toliko sovražnosti in zaničevanja najdeš samo v pravlicah.Pravi pravličar,da o"nastopih"in vpadanju v besedo ne govorimo.Nesramno-premočrtno!Kulturno in strpno vodenje dialoga pa popolna neznanka!Čudi me da ga stranka podpira in se ne izreče o neprimernosti obnašanja.Upam da bodo volitve počistile in odstranile(kar veliko jih je)poslance kateri so sami dokazali,da ne sodijo v parlament.

18. september 2011, ob 09:13:13
enzrovt

ne, ni v redu. ok, resda je bilj pokojni jozef zal na napancni strani, ampak v svojem fohu je bil vseeno genialen. Zato ga je primerjati z grimzlnom res ponizujoce.

17. september 2011, ob 22:47:06
Regrat

Nič ne rečem, Mladina je šla tu res čez mejo, glede na to, da so objavili slike otrok...Ampak kaj pa to, da SDS-ovci STALNO in AGRESIVNO primerjajo današnje levičarje s komunističnimi diktatorji?!! A to je pa v redu??!!!

17. september 2011, ob 22:04:58
Neznan

Kaj je že izjavil Godnič?. Ni bilo to povedano v "igri", pa ne s časom.

17. september 2011, ob 13:37:24
jlpktnst

Heh, ja, po eni strani je potrebno postavit meje.

Po drugi pa... so nekateri užaljeni za vsako malenkosti in tožijo za vsako malenkost USA style.

17. september 2011, ob 11:34:59
frajkinstler

Upam, da se bo zganilo tožilstvo ob Godničevi izjavi na nacionalni tv. Menim, da je naloga tožilstva, da take zadeve takoj in nemudoma preganja.

17. september 2011, ob 08:48:32
Neznan

To se dogaja le v državah v katerih bivši tovariši imajo vse vajeti oblasti v svojih rokah!

17. september 2011, ob 07:46:05
Neznan

Branko, Branko, pobrigaj se raje, da bo avtocesta na Gorenjskem dokončana, in da ne bo takih zastojev. Tvoje obnašanje in govorjenje ni najbolj primerno za v parlament. Zakaj pri sebi ne razčIstiš, KJE, KDO, KDAJ, KAKO in ZAKAJ ga "serješ".

17. september 2011, ob 07:20:31
12 komentarjev
Stran: <|1|>
Prikaži: starejši prej