Ba. P., Delo.si
Ljubljana - Zdravniška zbornica Slovenije je odločila, da se pediatrinji Zlatki Kanič začasno, za obdobje dveh mesecev od pravnomočnosti odločbe, odvzame zdravniška licenca zaradi večje strokovne pomanjkljivosti ali napake pri delu v primeru zdravljenja Bora Nekrepa, je na novinarski konferenci povedala predsednica zbornice Gordana Kalan Živčec.
Kalan Živčečeva je odločitev glede možnosti odvzema licence Kaničevi sprejela že prej, pred razkritjem vsebine pa so počakali, da je Kaničeva prejela upravni akt z odločitvijo. Upravni postopek odločanja o odvzemu licence Zlatki Kanič, ki je zdravila Bora Nekrepa, je bil uveden potem, ko je nadzor upravne inšpekcije na zdravniški zbornici pokazal, da zbornica na napačen način vodi postopke odločanja o odvzemu licence zdravnikom.
Kalan Živčečeva je na novinarski konferenci povedala, da ob izvolitvi na mesto predsednice zbornice leta 2008 ni vedela, da bo morala reševati tako zahteven primer, kot je odvzem zdravniške licence v primeru, ki se je zgodil, preden je bila izvoljena.
»Odločanje o odvzemu licence kolegu je ena najbolj zahtevnih, kompleksnih in odgovornih nalog, ki jih ima predsednik zdravniške zbornice in zame osebno je bila to ena najtežjih strokovnih in profesionalnih odločitev v moji karieri,« je dejala.
Predsednica zbornice je razložila, da razlogov za trajni odvzem licence Kaničevi v skladu z zakonom o zdravniški službi ni. »Menim, da je začasni odvzem licence za dva meseca uravnotežen ukrep, ki je primerljiv z dosedanjimi ukrepi razsodišča Zdravniške zbornice Slovenije v tem in podobnih primerih,« je dejala in dodala, da je bil po izjavi izvedenca diagnostični postopek v primeru zdravljenja Bora Nekrepa pravilen in tudi pravočasen.
Zdravnica Zlatka Kanič bo imela do pravnomočnosti odločbe še veljavno licenco. Na voljo ima 15-dnevni pritožbeni rok, morebitno pritožbo pa bo po besedah Kalan Živčečeve obravnavalo ministrstvo za zdravje. Zbornica je sicer po upravnem postopku na tak način prvič odvzela zdravniško licenco.
Inšpektorji so v nadzoru predsednici zbornice Gordani Kalan Živčec naložili, naj v primeru odločanja o vlogi, ki jo je decembra 2008 vložil odvetnik družine Nekrep Andrej Pitako, izvede ustrezne postopke za pravilno in zakonito odločitev in o tem izda konkreten upravni akt. Zbornica je upravni postopek v zadevi Kanič sprožila jeseni 2010, prva obravnava pa je potekala oktobra lani.
Dvanajstletni Bor Nekrep je umrl marca 2008 zaradi možganskega edema. V mariborsko pediatrično kliniko je bil sprejet 12. marca 2008, od tam pa je bil dan kasneje premeščen v Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer je po osmih dneh umrl.