MOL dobila tožbo o financiranju Stožic

Ljubljanska občina je dobila tožbo proti ministrstvu za šport glede vračila evropskega denarja za stožiški stadion.

Objavljeno
13. julij 2012 19.47
Maša Jesenšek, Ljubljana
Maša Jesenšek, Ljubljana

Ljubljana – Mestna občina Ljubljana (MOL) je dobila tožbo proti ministrstvu za šolstvo in šport (MOL), ki je od občine terjalo vračilo dela evropskih sredstev za gradnjo nogometnega stadiona v Stožicah. Ker MOL tega denarja ni hotela vrniti, ji je carinska uprava prejšnji mesec že zarubila dobra dva milijona evrov.

Saga z evropskimi sredstvi za nogometni stadion v Stožicah, ki jih je ministrstvo za šolstvo in šport (MŠŠ) MOL dodelilo leta 2010, se tako nadaljuje. Zaradi razpisa je takratnega ministra Igorja Lukšiča doletela interpelacija, kmalu se je izkazalo, da je občina v prijavi navedla nekatere netočne podatke, nekaj mesecev po dodelitvi 9,4 milijona evrov za stadion (85 odstotkov je šlo iz evropskih skladov, preostanek pa iz državnega proračuna) pa je nad zadevo začela bdeti še evropska komisija.

Na koncu je ministrstvo od MOL zahtevalo vračilo 1,9 milijona evrov zaradi netočnih navedb v prijavi na razpis. Občina naj bi napačno navedla število diskontnega eksponenta, ki upravičuje višino stroškov (kar bi lahko vplivalo na končni izračun pripadajočega zneska), prijavila pa je tudi dela, za katera so hkrati vložili terjatev do podjetja SCT, s čimer bi lahko prišlo do dvojnega financiranja.

Sodišče je tožbi MOL zoper sklep MŠŠ odločalo prejšnji teden in MOL ugodilo, odpravilo sklep ministrstva ter ga vrnilo ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) v ponoven postopek. Z vsebino netočnih navedb v prijavi MOL se sodniki niso ukvarjali, pač pa je so tožbi ugodili zaradi postopkovnih napak ministrstva. Ugotovili so, da je »tožena stranka bistveno kršila pravila postopka že v fazi presoje zakonsih pogojev za uvedbo postopka obnove«.


Janković: Tako odločitev sem pričakoval

Župan Zoran Janković je s sodbo zadovoljen: »Odločili so, kot sem pričakoval in napovedoval. Ukrep ministrstva je bil nerazumen, mi smo jih sami opozorili na problematiko SCT, a to terjatev smo morali prijavit.« Glede že zarubljenih 2.053.319 evrov (razliko od prvotno zahtevanih 1,9 milijona evrov gre pripisati obrestim) pa: »Denar na našem računu je blokiran. V skladu s sodbo bomo počakali, kaj bo odločilo ministrstvo. Imajo dve možnostri – da sprejmejo odločilo sodišča in svoj ukrep razveljavijo ali pa ponovno odločijo enako. V tem primeru bomo šli mi znova na sodišče.«

Na MIZKŠ sodbe upravnega sodišča še niso hoteli komentirati. Sporočili so, da jo prejeli v tem tednu in da zadevo še preučujejo: »Glede na kompleksnost zadeve vam žal v tako kratkem času ne moremo dati strokovnih odgovorov na vaša vprašanja.«

Sabina Langus Boc iz carinske uprave RS pa je pojasnila, da so postopek izvršbe uvedli »na podlagi izvršljive odločbe iz leta 2011, ki jo je izdalo tedanje MŠŠ. Ker MOL ni poravnal obveznosti, pritožba pa ne zadrži izvršitve, je bil 19. junija 2012 izdan sklep o izvršbi, dolg pa v celoti izterjan. Izterjan denar je bil nakazan predlagatelju postopka izvršbe, torej zdajšnjemu MIZKŠ.« Z odločitvijo sodišča sicer niso seznanjeni, pravi Langus Bocova in dodaja: »Če se izkaže, da so bila sredstva neupravičeno zarubljena, se vrnejo na račun dolžnika.«

Prilagamo sodbo upravnega sodišča: