Najnovejši ljubljanski živalski vrt za človeško vrsto

Dnevni bar in nočni klub ZOO je na temeljih nekdanjega zloglasnega kluba KMŠ poskrbel za klubsko sceno, ki predvsem jazzu vdihuje novo dimenzijo.

Objavljeno
14. maj 2015 16.32
ZOO Jazz cllub,Tanja Eržen,Tanja Likeb,Andreja Šober,Ljubljana Slovenija 08.05.2015
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Če bi bil dnevni bar in nočni klub ZOO le eden v vrsti lokalov, ga v našem časopisu verjetno sploh ne bi omenjali. A ZOO ima nekaj več. Ima natančno domišljen koncept, tisti, ki ga večkrat obiščejo, pa trdijo celo, da ima dušo. Na mestu, ki je bilo v preteklosti dom kultnega kluba mariborskih študentov v Ljubljani (KMŠ), danes kraljuje »najnovejši ljubljanski živalski vrt za človeško vrsto«, kot se radi pošalijo člani kreativne ekipe.

Novembra lani je poslovnima partnerjema Tanji Eržen in Davorinu Gorišku – poudarjata, da z izčrpno pomočjo prijateljev – uspelo obrniti novo poglavje kluba, ki je bil proti koncu lastništva mariborske študentarije, resnici na ljubo, na precej slabem glasu. »Da se razumemo, KMŠ je bil svojčas zelo uspešen in priljubljen ljubljanski klub, kjer se je zbiralo veliko mladih. Pustimo to, kaj se je zgodilo kasneje. V bistvu je bilo kar težko nadgraditi tako kulten klub, a kaže, da nam je uspelo,« je zadovoljna Erženova.

Danes v stavbi nekdanje Tobačne na Tržaški ulici 2 kraljuje dnevni bar in nočni klub ZOO, zastavljen kot kreativni prostor neskončnih idej. Gorišek je prevzel gostinski del upravljanja lokala, Erženova pa s svojimi bogatimi izkušnjami z organizacijo zelo odmevnih koncertov in festivalov drži v rokah vajeti kulturne podobe kluba. Čez dan je v zgornjem nadstropju odprta kavarna, večeri ob koncu tedna pa obiskovalce navdušujejo s pestrim glasbenim programom, ki temelji predvsem na kakovostni elektronski sceni, z vodilnimi domačimi in tujimi ustvarjalci s tega področja.

Brezplačni jazz ponedeljki

Še zlasti zanimivi in zelo obiskani pa so ponedeljkovi večeri, ko na klubski oder povabijo vrhunske jazziste. »Ponedeljki so ponavadi kulturno bolj prazni, nikjer se nič ne dogaja. Zdelo se nam je, da se po napornem prvem delovnem dnevu v tednu prileže sproščujoč večer s kozarcem vina in dobrim jazzom,« pripomni Tanja Eržen, ki je prepričana, da prav ta glasba dvigne raven lokala, s tem pa tudi pričakovanja obiskovalcev.

Ker so jazzovski ponedeljki za obiskovalce brezplačni, so v klubu s tem izredno kakovostno glasbo naredili dostopno tudi za tiste, ki si jo sicer le stežka privoščijo. To programsko podzvrst pomaga Erženovi urejati mati njenega življenjskega sopotnika, Tanja Likeb, njegov oče pa je legendarni bobnar Ratko Divjak. Ta z različnimi zasedbami pogosto zasede oder v ZOO. »Nočemo izpostavljati družinskih vezi, ker je to širša zgodba, jaz pomagam le pri jazzu,« takoj poudari Likebova, snaha pa jo dopolni: »No, resnici na ljubo je treba povedati, da brez družine ne bi šlo. Pojavila se je priložnost, ki jo z Davorinom brez moralne, finančne in še kakšne podpore najbližjih pač ne bi mogla zgrabiti. Tudi ime kluba je prišlo iz teh logov. Ko smo urejali klub in barvali stene, je moj partner v nekem trenutku na list papirja zapisal ZOO, skoraj hkrati pa je Davorinu tudi njegova partnerica poslala SMS z enakim predlogom. Takoj je bilo jasno, da je to to.«

Tudi Likebovo ZOO zelo navdušuje: »Že ime temu klubu lepo pristoji. Podobo so prijetno dopolnili s fotografijami in iz lesa izrezanimi silhuetami živali, svoje pa seveda naredi tudi privlačen program. Pri jazzovskih večerih, denimo, me je najbolj prijetno presenetil izjemen odziv publike. Vsak ponedeljek je klub nabito poln, ljudje skoraj dobesedno visijo z galerije, da bi uživali v glasbi, med obiskovalci pa je neverjetno veliko mladih, študentov, celo mladoletnih poslušalcev. Pridejo pa seveda tudi šestdeset-, sedemdesetletniki.«

Pravi, da jo to zelo veseli, saj je videti, da v Ljubljani s tem klubom jazz, ki je bil svojčas zelo popularen, a ga je kasneje skoraj povsem preglasila drugačna glasba, doživlja nekakšen preporod. Upa, da bo ekipi kmalu uspelo še bolje razviti tudi kakovostne jam sessione, kjer se bodo družili vrhunski glasbeniki in igrajo improvizirano glasbo. Že zdaj v klubu med uveljavljenimi domačimi in tujimi ustvarjalci nastopajo študentje ljubljanske in graške akademije, prihajajo pa tudi z bolj oddaljenih.

Ustvarjalna ekipa kluba ZOO z veseljem ugotavlja, da so jazzovske večere začeli obiskovati mladi, ki jim prej ta glasbena zvrst ni bila blizu. »Ponosna sem, da nam ob ponedeljkih zvečer uspe napolniti klub s to glasbo. Prihajajo ljudje, od katerih ne bi pričakovala, da bodo ob kozarčku vina v tišini poslušali jazz. Zdaj so že stalni gostje, čeprav je treba naslednje jutro vstati in zagristi v delo,« pove Erženova in doda, da je tudi desetčlanska ožja ekipa kluba pošteno zavihala rokave, saj je vsak dan v pogonu. »Tu je še ogromno prostora, se pa že zdaj vsak dan trudimo, da bi ljudem ponudili kaj novega. Konkurenca je namreč huda.«

Za široke množice

Verjetno je prav ta navdihnila smele načrte, povezane s klubom. »Z glasbenim programom želimo seči čim širše. V ta namen smo se že povezali z ekipami, ki so v Ljubljani že organizirale uspešne glasbene večere različnih zvrsti, zato je tudi naš program zelo pester. Tu so bili zastopani že skoraj vsi glavni žanri in subžanri v glasbi. Rada bi poudarila, da je to rezultat skupnega dela, načeloma pa mi pomaga glavne ideje razviti moj partner Mark Divjak, kreativna ekipa pa jih nadgradi,« pripoveduje Tanja Eržen.

Prav kmalu se bodo ponedeljkom pridružile še srede, ko bodo večere v ZOO zaznamovale glasbene note drugačne vrste. Kasneje, počasi in premišljeno, se bodo pridružili še četrtki in torki. »Ni bilo malo obiskovalcev, ki so se ponudili, da bi tudi oni prišli kaj zaigrat v naš klub, potem ko so jih navdušili jazzovski večeri. Že konec maja bomo ob sredah gostom ponudili živo glasbo. Naš namen ne bo pripeljati ne vem kako močno uveljavljene glasbene skupine, ampak vztrajati pri ponudbi za široke ljudske množice. Ljudem bi radi predstavili čim bolj različne domače in tuje stile, od bluesa, latina, flamenka, različne etno glasbe do značilnih kubanskih ritmov,« našteva Tanja Likeb, ki je bila dolgoletna glasbena producentka na TV Slovenija. »Držali se bomo načela živih nastopov, saj v Ljubljani tega primanjkuje. Nemalokrat smo med obiskovalci v klubu opazili tudi turiste in tuje študente, ki so se prišli izobraževat v Slovenijo. Saj je v prestolnici veliko koncertov, a so vstopnice drage.«

Klub ZOO je jazz z brezplačnimi koncerti znova približal ljudem. Erženova: »Zdaj, ko bo malo lepše vreme, se bomo lahko razširili tudi na vrt. Že zadnjič, ko smo gostili priznano hrvaško umetnico Zdenko Kovačiček, smo koncert snemali in ga na platnu predvajali tudi gostom na vrtu. Poudariti moram tudi veliko prednost lokacije našega kluba, na meji med industrijskim in urbanim delom prestolnice. V bistvu smo zelo blizu mestnega središča, po drugi strani pa daleč od spalnih naselij, tako da glasba zvečer nikogar neposredno ne moti. Za konec poletja načrtujemo tudi festival, ki naj bi trajal teden dni. Predstavili bomo glasbene zvrsti, ki so ljudi med letom najbolj navduševale. Prav gotovo bo posebna pozornost namenjena tudi jazzu.«