Za ene študente uredili, na druge pozabili

Okoli dvajset študentov je prejšnji četrtek prejelo izselitveni nalog iz ljubljanskih študentskih domov.

Objavljeno
10. november 2015 18.30
vidic Študentje
Mo. Z., Ljubljana
Mo. Z., Ljubljana

Ljubljana - Čeprav so jih pred tem obvestili, da izpolnjujejo pogoje za subvencionirano bivanje v ljubljanskih študentskih domovih, je okoli dvajset študentov zdaj prejelo izselitveni nalog. Z razmerami, kot pravijo, se ne morejo sprijazniti, ker jim pristojni dolgujejo pojasnilo in ker je po njihovem »vse skupaj naravnost absurdno«.

Da študentom, ki so diplomirali in se vpisali na magistrski študij, ne grozi več nepričakovana izselitev iz študentskega doma, so sicer še pred slabim mesecem dni sklenili predstavniki Študentske organizacije Slovenije, ministrstva za izobraževanje, Študentskih domov Ljubljana in ljubljanskega študentskega sveta stanovalcev. Problem je namreč nastal, ker so diplomirali po objavi razpisa, s tem pa so zgubili status študenta in pravico do subvencioniranega bivanja, čeprav so nameravali nadaljevati študij na višji stopnji.

Toda zdaj grozi izselitev iz študentskih domov v Ljubljani okoli dvajsetim podiplomskim študentom, ker so vmes zamenjali študijski program. Večini med njimi so prejšnji četrtek v poznih večernih urah izročili nalog za izselitev, kar naj storijo v osmih dneh. Ko so v pisarni za študentske domove in na ministrstvu poskušali rešiti nastale razmere, pa so, kot pravijo, naleteli na gluha ušesa.

»Nihče od nas se noče izseliti, še posebej zato, ker smo bili v začetku oktobra obveščeni, da izpolnjujemo pogoje za subvencionirano bivanje,« opozarja študentka Polona. Kot pravi, ne razume, kako je lahko prišlo do takšne selekcije, in na podlagi česa so nekateri lahko ostali v domu, drugi pa ne. Po njenem so namreč vsi za to izpolnjevali pogoje. »In čeprav gre 'samo' za nekaj študentov, si nihče na zasluži, da se z njim tako ravna, sploh sredi študijskega leta, ko imamo študentje prednostno študijske obveznosti, in tudi ne na način, kot so ga izbrali; brez možnosti pritožbe, brez konkretne utemeljitve, brez pravilno vodenega postopka in brez informacij, kako so prišli do zaključka in na podlagi česa je bila narejena selekcija, kdo ostane in kdo gre.«

V javnem pismu, ki so ga podpisali kot samoorganizirana skupina stanovalcev ljubljanskih domov, in v katerem pravijo, da so »preprosto izpadli« iz oktobrskega dogovora, so hkrati pozvali: »Nedopustno je ločevati študente, zato pristojne pozivamo, da prekličejo odločitev in jo uredijo tako, da bo sklenjeni dogovor enakovredno obravnaval in zajemal vse študente.«

Naj bo kot pri dijakih

Janez Sojč iz študentskega sveta stanovalcev (ŠSS) zatrjuje, da so na to že opozorili, a niso bili uslišani. »Na zadnjem sestanku v oktobru sta tedanji predsednik ŠSS Uroš Karlič in predsednik Študentske organizacije Slovenije Žiga Schmidt večkrat omenila, da je treba vključiti tudi študente, ki so v preteklem študijskem letu spremenili smer študija, a ju niso hoteli uslišati. Rečeno je bilo, da zanje to ne velja,« zatrjuje Sojč. 

»Oboji, tako tisti, ki so diplomirali in nadaljujejo študij, in tisti, ki so se prepisali, so za kratek čas izgubili status študenta. Zato ni smiselno, da za ene velja tako, za druge pa drugače,« sicer opozarja. Po njegovem je problem v predpisih: »Če se nekdo prepiše na drugo fakulteto, bi moral ohraniti status študenta in s tem tudi bivanje v študentskem domu. Urejeno bi moralo biti tako, kot je pri dijakih. Ko zaključijo šolo, imajo status dijaka vse do vpisa na fakulteto. In tako bi moralo veljati tudi za študente.«

Ni jim znano

Na ministrstvu za izobraževanje poudarjajo, da so dogovor, sprejet v oktobru, uskladili z vsemi pristojnimi, in da za študente, ki so se prepisali, veljajo letos isti pogoji kot pretekla leta: »V tem primeru gre namreč za študente, ki ne nadaljujejo študija na višji stopnji, ampak se prepisujejo znotraj iste stopnje študija. Tako se v konkretnem primeru ugotavlja upravičenost prosilca za subvencionirano bivanje v študentskem domu. V kolikor študent izpolnjuje predpisane pogoje, mu je omogočeno bivanje v študentskem domu.«

Zakaj bi moral ponovno dati vlogo za sprejem v študentski dom, če je to že storil in je bila odobrena, se sprašuje eden od podiplomskih študentov, ki se mora v četrtek izseliti, in želi ostati neimenovan. Ne razume, zakaj sprejeti dogovor ne velja tudi za tiste, ki so zamenjali smer.

Na to sicer zdaj opozarjajo tudi v zavodu Študentski dom Ljubljana (ŠDL): »Vzrok za razliko v zapisu med študenti, ki nadaljujejo študij na naslednji stopnji in študenti, ki zamenjajo program, in ki ga je uredilo ministrstvo v sklepu o ustanovitvi ŠDL in potrdila vlada, nam ni znan.« Po njihovem je »problematika nastala zaradi večjega nadzora nad podatki študentov, ki je posledica uvedbe posebnega informacijskega sistema visokega šolstva«.

Zatrjujejo pa, da so ministrstvo oktobra opozorili na enako obravnavo, a da »žal za 20 študentov, ki so zamenjali program, na ministrstvu niso našli rešitve«. V ŠDL sicer še dodajajo: »Lahko samo sklepamo, da na ministrstvu načrtujejo sistemske spremembe, in da bodo morda področje tistih, ki zamenjajo programe, uredili drugače.«