Brglez opomnil Kordiša, da v DZ ni skrajnežev

V tem parlamentu ni skrajne desnice in ni skrajne levice, je opozoril predsednik državnega zbora.

Objavljeno
30. januar 2015 19.42
Milan Brglez predsednik državnega zbora v Ljubljani, Slovenija 23.decembra 2014.
Peter Jančič, notranja politika
Peter Jančič, notranja politika

Ljubljana - »Prosim, da se s temi obkladanji preneha in se govori na kakršnekoli druge načine. Še zlasti zaradi tega, ker se kdo čuti užaljen. In je to lahko sovražni govor. Želim, da je razprava kulturna. Lahko govorimo o različnih odtenkih konzervativizma ... Ampak skrajne desnice pa res ne vidim. Vidim jo pa drugje po Evropi ...« je predsednik državnega zbora Milan Brglez (SMC) izrekel opomin Mihi Kordišu (ZL), ker je SDS označil za skrajno desnico. Brglez je ocenil, da v državnem zboru tudi skrajne levice ne vidi.

Kordiš si je opomin zaslužil za pojasnilo, kako namerava glasovati, ko je dejal: »Predlaganih sprememb v poklicnem in strokovnem izobraževanju, ki jih je na mizo prinesla skrajna desnica, v Združeni levici seveda ne bomo podprli. Razloga sta dva oziroma dva sta temeljna razloga. Prvič, zaradi tega, ker predlog predvideva subvencioniranje zasebnih dobičkov za usposabljanje delovne sile, iz katere kapital že tako ali tako črpa, sesa presežno vrednost, delodajalci se pa tukaj kratkomalo postavljajo na stališče, zavračajo princip nekega poštenega plačila za pošteno delo ...«

Poslanca, ki je za to razpravo dobil opomin, je v bran vzel Luka Mesec (ZL), ki je zahteval besedo za postopkovni predlog in opozoril,  da je 39. člen ustave, ki govori o svobodi izražanja, jasen in dodal, da imajo v ZL resne razloge »zakaj določeno stranko v tem parlamentu imenujemo skrajna desnica«. Mesec je dodal še, da je »ta stranka ta teden na primeru določenega novinarja pokazala, kaj počne s tem 39. členom ustave, kar je že eden od manjših razlogov, zakaj imamo legitimno pravico takšne politike imenovati skrajne.«

Ker je zlorabil besedo, ki jo je dobil za postopkovni predlog, a potem ni izrekel nič temu podobnega, je predsednik državnega zbora Brglez po tem opomnil še Meseca.