Cerar zanika očitke o neukrepanju proti bančni kriminaliteti

Vlada se je lotila tudi ukrepov za preprečevanje zlorab davkoplačevalskega denarja, je v DZ zatrdil Cerar.

Objavljeno
14. november 2016 14.11
Parlament
De. P., STA
De. P., STA
Ljubljana − Vlada se ni odločno lotila le preiskave bančne luknje, pač pa tudi ukrepov, ki bodo preprečili, da se v prihodnje ne bodo več dogajale zlorabe davkoplačevalskega denarja, je v DZ zatrdil premier Miro Cerar. Poslanec NSi Jožef Horvat pa je opozoril, da po treh letih na sodišču ni še nobenega primera, vezanega na bančno kriminaliteto.

Cerar je v odgovoru na poslančevo ugotovitev, da vlada še ni pripravila predlogov za izboljšanje zakonodajnega okvira, v katerem delujejo organi pregona in sojenja, ki nosijo odgovornost tudi za pregon bančnega kriminala, naštel kakšnih osem že sprejetih zakonskih sprememb, ki naslavljajo ta problem.

»Naša vlada preprečuje to, kar ni nobena prej − da ne bi igrali košarke nekateri, ki bi morali verjetno prestajati zaporno kazen,« je dejal Cerar.

Poleg zakonodajnih sprememb pa so se od osamosvojitve dalje prav v tem mandatu kadrovsko najbolj okrepile državnotožilske vrste, zato premier verjame in pričakuje, da bodo rezultati kmalu vidni.

»Sprejeli bomo tudi novelo zakona o kazenskem postopku, ki bo še nadalje okrepila pregon gospodarskega kriminala,« je nadaljeval. Pri tem je ugotovil, da je bilo v zvezi s to problematiko očitno veliko premalo storjenega v času preteklih vlad, tudi tiste, v kateri je sodelovala Horvatova stranka.

Horvat je po drugi strani dejal, da v NSi ne morejo več čakati. Zato so pripravili paket zakonov za pregon bančnega kriminala.

Z novelo zakona o bančništvu predlagajo, naj se odgovornim za nadpovprečni delež slabih kreditov onemogoči zasedanje najvišjih položajev v bankah, z novelo zakona o državnem tožilstvu naj se v okviru specializiranega državnega tožilstva ustanovi specializirani oddelek za pregon bančnega kriminala, z novelo zakona o sodiščih pa posebne sodne oddelke za obravnavo bančne kriminalitete.