DL, Desus in SLS za vložitev konstruktivne nezaupnice

SLS, DL in Desus  iščejo rešitev za izhod iz vladne krize.

Objavljeno
07. februar 2013 06.24
Posodobljeno
07. februar 2013 06.52
M. Č., Delo.si, T. S., notranja politika, Ni. Č., Delo.si
M. Č., Delo.si, T. S., notranja politika, Ni. Č., Delo.si

Ljubljana - Poskusi reševanja vladne krize so povezali DL, Desus in SLS. S pogovori za oblikovanje projektne vlade poskuša tudi PS, vendar še brez konkretnih dogovorov.

Predsedniki treh koalicijskih strank, Gregor Virant, Karl Erjavec in Radovan Žerjav, so končali dopoldanske  pogovore o oblikovanju nove prehodne koalicije.

Po srečanju so bili sicer redkobesedni, vendar so potrdili napoved Karla Erjavca, da bodo do prihodnje redne seje parlamenta, ki se začne v začetku marca, že imeli dovolj glasov za vložitev konstruktivne nezaupnice.

Stranke se strinjajo, da je rešitev treba poiskati, stranka DL pa si ob tem želi še, da bi se morebitna nova vlada gradila iz njihovega t. i. sredinskega trojčka.

V torek je vladno koalicijo po DL zapustila tudi stranka Desus, tako da bodo v teh dneh verjetno že potekali intenzivni pogovori za iskanje izhoda iz politične krize.

Kdo bi lahko bil morebiten nov mandatar?

Signali iz strank nakazujejo na vse večjo pripravljenost za novo vlado, po neuradnih informacijah pa naj bi potekali že pogovori s potencialnimi kandidati za novega mandatarja. Začasna vodja PS Alenka Bratušek je v pogovoru za Delo poleg Janeza Potočnika omenila še Stojana Petriča. Ocenila je, da se stranke lahko o novi vladi dogovorijo v mesecu ali dveh.

Vendar v DL so medtem predlagali, da vajeti oblikovanja nove vlade, če se bo gradila, prevzame sredinski trojček.

Svet Desusa je vodstvu stranke v torek dal pooblastila za sodelovanje pri oblikovanju konstruktivne nezaupnice vladi ter oblikovanju rešitev izhoda iz politične krize.

Tudi v SLS so pripravljeni na iskanje rešitev, saj menijo, da skrivanje »v bunkerjih« ne bo prineslo rezultata.

Bratuškova se na izjave Viranta glede oblikovanja vlade v sredo ni odzvala. V prvem krogu pogovorov za t. i. projektno vlado se je sicer pogovarjala tudi s SD, vendar naj bi pogovori s to stranko obstali, zlasti po izjavah predsednika Igorja Lukšiča. Po pogovorih, na katerih njega ni bilo, je namreč ocenil, da »na tej ravni ni vode v bazenu«. Sicer pa se Lukšič zavzema za predčasne volitve.

Največja ovira za oblikovanje nove vlade s PS je namreč za vse potencialne partnerice status zamrznjenega predsednika Zorana Jankovića, ki ga podobno kot premiera Janeza Janšo bremenijo ugotovitve protikorupcijske komisije.