Fišer: Danes me odstavlja, jutri bo spet na državnem tožilstvu

Generalni državni tožilec o piki na i, ki jo je še z eno zahtevo postavil odhajajoči minister Vinko Gorenak.

Objavljeno
19. marec 2013 18.47
Posodobljeno
20. marec 2013 05.00
Majda Vukelić, notranja politika
Majda Vukelić, notranja politika
Ljubljana – »Maske so dokončno padle. Notranje ministrstvo oziroma Vinko Gorenak od državnotožilskega sveta (DTS) zahteva poročilo o domnevnih kršitvah generalnega državnega tožilca, ki lahko vodijo v njegovo razrešitev.«

Gre za prvi predlog razrešitve v zgodovini tožilstva v državi. Tako se je na Gorenakovo zahtevo včeraj odzval prvi človek tožilstva Zvonko Fišer, ki je ministrovo potezo označil za »največ, kar kot minister za zamenjavo generalnega državnega tožilca lahko naredi. Pristojni organ, ki predlaga razrešitev generalnega državnega tožilca, je sicer DTS, o razrešitvi odloča državni zbor, v pristojnosti ministra pa je, da začne postopek z zahtevo za pripravo poročila o kršitvah. To je v tem primeru Gorenak storil in s tem dejansko začel postopek za mojo odstavitev.«

Domnevne kršitve so povezane z istim primerom – imenovanjem Boštjana Škrleca za generalnega direktorja vrhovnega tožilstva, za katerega je Janševa vlada MNZ že dovolila neposredni pravosodni nadzor. Zahtevo Fišer razume kot piko na i orkestriranega delovanja MNZ v preteklem letu, ko je pristojnost za tožilstvo prevzel ta resor in ki je bilo ves čas zaznamovano z napetostmi, pritiski in vpletanjem MNZ v tožilstvo.

Integriteta Barbare Brezigar

Za to je po Fišerjevi presoji odgovorna tudi nekdanja generalna državna tožilka, do danes še državna sekretarka notranjega ministrstva Barbara Brezigar, ki se z odhodom Janševe vlade očitno vrača na vrhovno tožilstvo, kjer ji funkcija miruje. »Danes me odstavlja, jutri bo spet na tožilstvu,« zato se Fišer sprašuje o »poklicni, osebni in strokovni integriteti državne sekretarke zaradi njenih prehajanj s tožilske funkcije v politično in potem po potrebi spet nazaj.«

Zato bo DTS pozval, naj se opredeli do dileme, da se v tožilske vrste vrača nekdo z izpostavljene politične funkcije, pod katero je sodila tudi policija, kot tožilec pa si pristojen, da njeno delo usmerjaš in nadzoruješ. Kako doseči, da se vpliv MNZ ne bo prenašal na tožilstvo oziroma kako vzpostaviti stanje, da ne pride do dvoma o nepristranskosti tožilskega odločanja?

Sicer pa Fišer podpira prehod tožilstva nazaj pod pravosodje, »seveda pod pogojem, da bo spoštovana samostojnost državnega tožilstva. Prav zaradi izjemno slabih izkušenj z odhajajočo vlado pričakujem umik izvršilne veje oblasti iz kadrovskih postopkov na državnem tožilstvu in druge spremembe, ki so nujne za okrepitev samostojnosti državnih tožilcev in državnega tožilstva, kot organa kazenskega pregona.«