Fišer: Trditve KPK so absurdne

 O zadevi Škrlec tudi premier Miro Cerar in pravosodni minister Goran Klemenčič.

Objavljeno
13. april 2015 21.14
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer v Ljubljani, 28. maja 2013
Majda Vukelić, notranja politika
Majda Vukelić, notranja politika
Ljubljana – »Ugotovitve senata protikorupcijske komisije zavračam, saj ne ustrezajo resnici. Pri odločanju v tej zadevi sem ravnal vestno in v dobri veri brez kakršnegakoli koruptivnega namena in ne da bi zlorabljal svoj položaj.« Tako trdi prvi človek tožilstva Zvonko Fišer.

Generalni državni tožilec se je tako odzval na zaključne ugotovitve komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki njemu in nekdanjemu pravosodnemu ministru Alešu Zalarja očita, da sta pred tremi leti pri imenovanju Boštjana Škrleca za generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva s svojim ravnanjem izpolnila vse znake korupcije.

Zvonko Fišer, ki je obtožbe KPK označil za absurdne, je opozoril, da »ugotovitve senata ne ustrezajo resnici in so rezultat izvedenega pisnega postopka, ki vpletenim ne zagotavlja učinkovitega varovanja pravic v skladu z načeli poštenega odločanja, vključno z izvajanjem dokazov. Po drugi strani takšno obravnavanje postopka komisiji omogoča, da izreka najhujše pravne in moralne sodbe zgolj na podlagi lastne razlage ravnanja drugih, ne da bi ti imeli vsaj možnost neposrednega zaslišanja pred komisijo.«

Nespoštovanje pravic

Rezultat take zakonske ureditve in načina odločanja je, tako Fišer, »v konkretnem primeru akt, ki ne vsebuje nobene vsebinske podlage za opredelitev mojega domnevno spornega ravnanja, ki je celo na subjektivni ravni ovrednoteno kot zavestno ravnanje s kriminalnim poimenovanjem. O (ne)spoštovanju pravic pri odločanju komisije zgovorno priča že to, da ugotovitve, tistim, na katere se nanašajo, sploh niso bile vročene in smo se z očitki o svojem lastnem ravnanju najprej seznanili od novinarjev.«

Na potezi državnotožilski svet

Kakšne posledice bodo imele ugotovitve KPK, še ni mogoče napovedati. O njenih ugotovitvah naj bi se danes že pogovarjala premier Miro Cerar in pravosodni minister Goran Klemenčič. Pričakovati je, da bo minister od državnotožilskega sveta (DTS) zahteval, naj se opredeli do očitkov generalnemu državnemu tožilstvu. Predsednica DTS – to je sicer edini organ, ki lahko državnemu zboru predlaga Fišerjevo razrešitev –, Alenka Mežnar nam je pojasnila, da »bo DTS ravnal v skladu s pristojnostmi, ki jih imamo v zakonu o državnem tožilstvu, in temu primerno bomo tudi ukrepali. Ta hip je prednostna naloga DTS popolnitev kadrovske zasedbe v tožilstvu. Postopki za imenovanje novih 30 tožilcev so končani, čakamo, da odločbe o imenovanjih postanejo dokončne. Kdaj se bo DTS opredelil do ugotovitev KPK, ne morem napovedati. Sejo imamo sklicano konec meseca, prihodnjo pa sredi maja.«