Kaj o izidu glasovanja pravi javnost

Za komentar včerajšnjega dogajanja v državnem zboru smo prosili nekaj vplivnih državljanov.

Objavljeno
11. januar 2012 22.05
Dejan Karba, notranja politika, Nejc Gole, Silva Čeh, gospodarstvo
Dejan Karba, notranja politika, Nejc Gole, Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana – Kako na izid glasovanja o mandatarju gleda slovenska javnost?

Slavko Gaber, sociolog in nekdanji politik: »Zelo verjetno je, da so na desni politični strani dobro izkoristili priložnost, ki jo je dala Virantova lista. Tako rekoč vsi njihovi volilni glasovi, ki so bili glasovi proti Janezu Janši, se bodo zdaj zlili k novemu kandidatu za mandatarja in zelo verjetnemu mandatarju Janši. Takšnega norčevanja iz državljank in državljanov doslej pri nas še nismo videli. Težava je, da po tem, ko si se ponujal kot alternativa nečemu, nazadnje greš nazaj. Pri tem pa se še sprenevedaš, kar je največji problem. Raven koalicijskih pogajanj je bila farsična. Dvotirna pogajanja so dokaz, da je bilo pravzaprav že vse odločeno, da sploh ni šlo za pogajanja, zaradi česar se včerajšnjemu rezultat ne čudim. Bil je znan že dolgo pred tem. Kar pa je unikum v slovenski parlamentarni demokraciji, je odločitev poslancev manjšin. Namesto da bi nekomu pomagala sestaviti vlado, sta se odločila sestavo vlade preprečiti. Delovala sta torej nasprotno, kot sta razglašala. S tem, kar sta storila, sta pravzaprav bila velik jeziček na tehtnici.«

Vlado Miheljak, politični analitik: »V včerajšnjem dogajanju v državnem zboru sta pomenljivi dve stvari. Prvič to, da Jankovićeva koalicija očitno ni kompaktna. Kdo je bil tisti, ki ni glasoval zanj, ni tako pomembno, očitno pa obstajata dva poslanca, ki igrata dvojno igro. Drugo in še pomembneje pa je, da se je z neprevzemanjem glasovnic zgodilo nekaj, kar za parlamentarni sistem nikakor ni sprejemljivo. To ni vprašanje SLS in NSi, ampak vprašanje nekoga, ki se ima za liberalca. Za Gregorja Viranta, ki očitno ne zaupa svojim poslancem. No, to pa je zelo šokantno.«

Miheljak, ki poudarja, da je bil »način Jankovićeve neizvolitve zelo problematičen«, meni, da je zdaj veliko vprašanje stranka upokojencev Desus oziroma njihova doslednost v drugem krogu glasovanj o mandatarju. »Vprašanje namreč je, kako se bo Desus obnašal do Janeza Janše, ki je rekel, da tesne vlade ne bi delal.«

Analitik meni, da je »zelo verjetno, da bo podobno 'nategovanje' volivcev trajalo še dolgo«. O tem, da bi mandatarja lahko imeli že čez štirinajst dni, »tudi če bo naslednji kandidat za mandatarja Janez Janša, kar seveda ni nujno, da bo«, pa Miheljak dvomi.

Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sinidikatov Slovenije: »Glede na dogodke v zadnjih dneh je bila Jankovićeva neizvolitev pričakovana. Kaj drugega bi bilo glede na retoriko med poslanci in strankami težko pričakovati. Sindikati želimo, da bi čim prej dobili vlado, ampak ne kakršne koli. Potrebujemo vlado, ki rešitev gospodarske krize ne bo videla le v spremembi delovnopravne zakonodaje; takšno vlado, ki v delavskih pravicah ne bo videla sovražnika razvoja; potrebujemo vlado, ki ne bo upoštevala zgolj interesov kapitala, temveč tudi interese delavcev in upokojencev.« Do imen tistih, ki bi takšno vlado lahko sestavili, se Semolič noče opredeljevati, saj je v napovedih glede strank »previden in nezaupljiv«. Prvi sindikalist v državi politikom sporoča, da za stanje v državi niso odgovorni upokojenci ali sindikati, temveč politiki. »Oni naj si dajo ogledalo predse.«

Samo Hribar Milič, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije: »Ne želimo si ne leve ne desne vlade, ki bi vladala z le enim ali dvema glasovoma večine. Slovenija ne zmore iz te krize brez hitrih in odločnih sprememb. Politiki bi morali spoznati, da poraz nasprotnika ni moja zmaga in da niso bili izvoljeni, da bodo do neskončnosti zastopali svoje oziroma strankarske interese, ampak ker so obljubili, da bodo rešili Slovenijo. Kar se trenutno dogaja v parlamentu, vodi v veliko krizo Slovenije.«

Simon Mastnak, finančni analitik: »Politična negotovost seveda ni dobra. Dejstvo pa je, da bi s tem premierom, ki bi ga danes izvolili, živeli štiri leta. Na tehtnici je bilo, ali je še nekaj časa bolje imeti negotovost in potem stabilnejšo vlado ali živeti z večino enega poslanca štiri leta. Menim, da je na tak način bolje, da izvolitve ni bilo. Od tega, kako se bodo na to odzvale bonitetne agencije, bo zelo odvisno, kam bomo od te točke šli naprej. Težava Slovenije je, da je volilni rezultat poslance razdelil na tako rekoč enako velika tabora. Nekaj se bo moralo zgoditi, da nastane širša koalicija. Bonitetne hiše neizvolitve ne bodo razumele negativno, če bi se zdaj sestavila širša koalicija, ki bi imela zadostno večino v državnem zboru za sprejemanje težkih ukrepov.«

Sonja Šmuc, izvršna direktorica Združenja Manager: »Glede na izid glasovanja o mandatarju je vse videti kot poigravanje politike, gospodarstvo pa tone. Ne gre samo za reforme, ki bi se jih bilo treba nujno lotiti, ampak tudi za projekte, ki so na koncu odvisni tudi od podpisov ministrov in zdaj stagnirajo. Cena odlašanja z odločitvijo za vlado s polnimi pooblastili je vsak teden višja. Slovenija bo samo zaradi višje cene obresti na državne papirje plačala štiri milijone več, to pa vpliva na dražji denar tako za podjetja kot za državljane. Zdi se, kakor da politika ne razume položaja in ne želi konstruktivno delovati. Seveda za Zorana Jankovića ni mogoče vnaprej reči, da bi bil dober premier, toda glede na to, kako je deloval kot župan in menedžer, je dosegal uspehe, ki jih poznamo, čeprav premierska funkcija pomeni precej večji izziv.«