Koalicijo čudi, zakaj Nyberg suma korupcije v Savi ni prijavil

V koaliciji zaupajo Miru Cerarju in tudi ministru Dušanu Mramorju, v opoziciji nekateri skeptični glede njunih odločitev.

Objavljeno
13. oktober 2015 18.12
Zastavica na novinarski konferenci Družbe za upravljanje bank - DUTB v Ljubljani, Slovenija, 21.avgusta 2015. [DUTB,novinarske konference, poslovneži,banke,poslovanje,finančni trgi]
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Ljubljana - V koaliciji so začudeni nad tem, da je razrešeni direktor DUTB Lars Nyberg prav v ponedeljek, po tolikem času dela v DUTB, opozoril na sum korupcije v Savi. Premier Miro Cerar je medtem dogajanje okoli DUTB danes pojasnjeval poslancem SMC, ki zagotavljajo, da so s pojasnili zadovoljni. V koaliciji za zdaj zaupajo tudi ministru Dušanu Mramorju, piše STA.

Kot je v izjavi medijem v DZ povedala poslanka SMC Urška Ban, je predsednik svojim poslancem danes pojasnil odstavitev dveh tujcev iz vodstva slabe banke. Po trditvah vlade je šlo za nespoštovanje določil, ki jih je glede plačne politike sprejela vlada.

Nekdanji predsednik upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) Nyberg je sicer pred dnevi dejal, da mu je Mramor pred medijskimi obsodbami glede plač povedal, da se je čez poletje močno povečal pritisk, da bi se znebili tedanjega glavnega izvršnega direktorja Torbjörna Månssona.

Premier s temi pritiski ni seznanjen in tako ocenjuje, da jih ni bilo, je danes pojasnila Banova.

Zakaj opozorila tako pozno?

Odzvala se je tudi na Nybergova opozorila v pismu Cerarju, da je v primeru družbe Sava povsod čutiti vonj po korupciji. Če je ocenil, da je bila korupcija, bi jih lahko pravočasno prijavil pristojnim organom, je pojasnila Banova.

Koalicija si medtem ni povsem enotna v stališču, ali bi morali tudi drugi člani upravnega odbora DUTB oditi s položajev, če se izkaže, da so bili z nepravilnostmi seznanjeni. Medtem ko je minister za finance Mramor pred dnevi zatrdil, da niso bili, pa je državni sekretar Metod Dragonja pozneje dejal nasprotno.

Premier po besedah poslanke SMC delo ostalih treh neizvršnih direktorjev ocenjuje za korektno in meni, da so opravili svoje naloge v skladu s pooblastili, zato za zdaj v SMC ne vidijo razlogov za njihov odpoklic.

Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer je minuli četrtek v izjavi medijem zagotovila, da se bodo pristojne institucije ustrezno odzvale, če se bo izkazalo, da so tudi drugi člani upravnega odbora DUTB imeli aktivnosti, ki so v nasprotju z njihovimi pooblastili. Če bo ukrepanje v takem primeru v pristojnosti vlade, ne vidi razloga, da vlada ne bi ukrepala.

Poslanec DeSUS Tomaž Gantar meni, da bi v tem primeru moralo položaje zapustiti celotno vodstvo, to vprašanje pa bodo po njegovih besedah morali razčistiti. Verjame tudi, da »so vedeli več, kot so morda pripravljeni priznati«, je dejal v današnji izjavi novinarjem v DZ.

Pri vsaki taki navedbi, kot so bile Nybergove glede korupcije v primeru Sava, pa je po Gantarjevih besedah smiselno preveriti, kaj drži in kaj ne. Vendar precej dvomi v Nybergove navedbe in njegovo ravnanje ocenjuje za neverodostojno in neodgovorno, glede na to, da to zgodbo očitno dalj časa pozna in je o tem spregovoril v trenutku razrešitve.

V javnosti se sicer pojavljajo opozorila glede domnevnih povezav državnega sekretarja Metoda Dragonje s predsednikom uprave Save Matejem Naratom. Gantar meni, da je Dragonja doslej svoje delo dobro opravljal, pričakoval bi tudi več dejstev, da bi lahko rekel, da nekomu ne zaupa.

Prav tako v tem trenutku ne vidi razlogov za nezaupanje v Mramorja. V zvezi z delovanjem DUTB je bilo po Gantarjevih ocenah v preteklosti veliko napačnih korakov in jih ne bi vezal le na zadnjo vlado.

O imenovanju novega neizvršnega direktorja niso še govorili

V DeSUS se o tem, ali sta člana upravnega odbora DUTB Marko Simoneti in Imre Balogh prava izbira za vrh DUTB, še niso pogovarjali, a Gantar v tem trenutku ne vidi razloga, da ne bi bila.

Vodja poslancev SD Matjaž Han je dejal, da je Simoneti strokovnjak na svojem področju, Balogha pa pozna samo iz medijev.

Na novinarsko vprašanje, ali Mramor še uživa zaupanje, pa je Han odgovoril, da zdaj ni pomembno, kaj si misli finančni minister. »Mene bolj skrbi, kaj je Nyberg zapisal. Po dveh letih se je spomnil, da je v Sloveniji korupcija. Kje je bil dve leti, ko je dobival tako visoko plačo?« se je vprašal Han.

O imenovanju neizvršnega direktorja, ki ga mora imenovati vlada, v koaliciji še niso govorili. »Ni važno, kaj koalicija misli, mi moramo dobiti na ta pomemben položaj kakovostnega strokovnega človeka, ki bo v prvi vrsti znal tudi prestrukturirati podjetja, ne samo prodajati,« je pojasnil Han.

Glede očitka, da se ta zgodba zdaj dogaja zaradi reševanja Save, pa pravi, da je to tipično slovensko. »Ko se začnemo ukvarjati z nekaterimi problemi iz ozadja, začnejo špekulirati. Mislim, da je prav, da se je to naredilo,« je dejal.

V opoziciji glede DUTB še pričakujejo pojasnila, Mramor nima zaupanja vseh

V večini opozicijskih strank od vladnih predstavnikov še vedno pričakujejo pojasnila glede dogajanja in razrešitev v slabi banki. Ministru za finance Dušanu Mramorju v vsej tej zgodbi, kot kaže, še ne zaupajo vsi, prav tako opozarjajo na bojazen pred lobiji v Sloveniji in pritiski na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB).

Poslanec SDS Andrej Šircelj opozarja, da vodstvo DUTB ni popolno in je oblikovano tako, da bodo tisti, ki so bili že v preteklosti vpleteni v odločitve glede prodaj, imeli večino. Pričakuje, da bo zato DUTB začela počasneje delovati in bodo vplivi nanjo še večji. Vprašanje pa je, kako se bo vodstvo teh vplivov ubranilo.

Po njegovem mnenju je bilo pismo Nyberga, v katerem opozarja na sume korupcije v družbi Sava, naslovljeno vsej javnosti in službam, ki imajo pristojnosti, da ugotovijo, ali gre za resnične navedbe, in tudi ukrepajo. Sam pa zadev ne pozna toliko, da bi lahko tako kot Nyberg ocenil, ali smrdi po korupciji, je dejal Šircelj.

Priznava pa, da ministru za finance v zgodbi glede DUTB ne zaupa. Kot je spomnil, je Mramor 1. oktobra poslal pismo na DUTB s prošnjo po pojasnilih glede visokih dohodkov, 2. oktobra pa je napovedal odpoklic Nyberga. Šircelj vso zadevo ocenjuje za neprepričljivo in meni, da je potekala na neprimeren, nekulturen in nečloveški način.

ZL meni, da bi moral oditi celotni upravni odbor

Po mnenju vodje poslancev ZL Luke Mesca za slabo poslovanje slabe banke nista bila kriva samo Nyberg in prejšnji izvršni direktor Torbjörn Mansson, ampak celotni upravni odbor. Namesto, da bi vlada upoštevala sklep komisije DZ za nadzor javnih financ, da mora oditi celotni upravni odbor, je te ljudi celo povišala, tudi Imreja Balogha, pravi Mesec. Balogh je po njegovem mnenju v konfliktu interesov, saj je poslovodna osebnost na Factor banki, ki pa je prenesla svoje slabe terjatve na DUTB.

Mesec se zavzema za to, da omenjene primere pregleda protikorupcijska komisija, tudi glede člana upravnega odbora Janeza Škrubeja, za katerega se je izkazalo, »da je najverjetneje deloval kot lobist Telekoma Austria pri poskusu prevzema T2, ki jo DUTB pošilja v stečaj«.

Nybergove trditve, da v Savi smrdi po korupciji, je treba po besedah Mesca preveriti. Tudi Mramorju v tej zgodbi ne zaupa, ker bi po mnenju ZL moral razrešiti upravni odbor DUTB. Po mnenju Mesca pa je tudi vprašanje, ali so lobiji Slovenijo sploh kdaj izpustili iz rok.

V NSi za jasna določila glede plač

V NSi ugotavljajo, da je v zvezi z DUTB očitno veliko nejasnosti, zato pričakujejo odgovore, ali je šlo za nezakonitost, ali za izgubo zaupanja, ali so v ozadju plače. Po mnenju predsednice NSi Ljudmile Novak ni prav, da bi ljudje, ki so bili že prej povezani z NLB oziroma določenimi ljudmi, odločali o usodi slabih kreditov v DUTB. »Zato menimo, da je treba celotno ekipo zamenjati, narediti mednarodni razpis, jasno določiti pravila, vnaprej določiti tudi plačo,« je dejala.

Tudi glede Nybergovih opozoril o korupciji v Savi Novakova ugotavlja, da lobiji v Sloveniji očitno delujejo. Če pa je bil državni sekretar Metod Dragonja predhodno povezan s posamezniki iz Save, kot se špekulira, bi se po mnenju Novakove moral iz te zgodbe izločiti.

Za zdaj v NSi niso sprejeli nobenih sklepov v zvezi z morebitno interpelacijo zoper Mramorja, če se bo pa pokazalo, da so bile okoli tega velike nezakonitosti ali napake, je vse mogoče, je še pojasnila Novakova.

»Morali bi vsi oditi«

Po mnenju Alenke Bratušek (NP) je neprimerno, da DUTB in premier obračunavata v javnosti. Jih pa lahko, kot pravi, navedbe Nyberga resno skrbijo, zato upa, da bo premier na seji DZ pojasnil, kaj se je v resnici s podjetjem Sava dogajalo. V zvezi s tem se ji postavlja vprašanje, od kje denar za nakup z dodatnim zadolževanjem.

Sicer pa zgodbo glede Save premalo pozna, da bi lahko ocenila, da v tem primeru smrdi po korupciji. Če pa to izreče Nyberg, ki je bil predsednik upravnega odbora DUTB, si poslanci in javnost po mnenju Bratuškove zaslužijo kaj več kot le besede: »Oprostite, v naši državi se to ne bo dogajalo«.

Bolj kot minister Mramor pa so za nekdanjo premierko Bratuškovo sporni drugi neizvršni direktorji, ki jih je v upravni odbor imenovala Cerarjeva vlada in imajo zato privilegij v DUTB. Če so vedeli za vse nepravilnosti, bi morali po besedah Bratuškove iz slabe banke oditi vsi.