Komisija za nadzor obveščevalcev talka SDS

Milan Brglez: Komisije trenutno ni mogoče ustanoviti. Opozicijo je pozval, naj posredujejo predlog, ki bo usklajen z zakonom.

Objavljeno
24. oktober 2014 17.33
Posodobljeno
24. oktober 2014 17.33
izredna seja DZ
Ni. Č., Delo.si, STA
Ni. Č., Delo.si, STA

Ljubljana - Če bo SDS vztrajala, da v komisijo DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb predlaga prvaka stranke Janeza Janšo, brez spremembe zakonskih podlag in sklepa kolegija predsednika DZ o razdelitvi mest v komisiji slednje ni mogoče ustanoviti, je danes novinarjem pojasnil predsednik DZ Milan Brglez.

Poslanska skupina SDS je v komisijo namreč spet predlagala tudi Janšo, čeprav mu je prenehal poslanski mandat po zakonu o poslancih, saj prestaja dveletno zaporno kazen zaradi pravnomočne obsodbe v zadevi Patria.

Brglez je poslanski skupini že odgovoril, da predloga ne more upoštevati, in jo pozval, naj do srede pošlje nov, zakonsko skladen predlog. Brglez namreč še vedno verjame, da bi SDS lahko spremenila pristop k temu vprašanju in poslala zakonsko ustrezen predlog.

Če bo SDS vztrajala pri svojem predlogu, pa brez ustreznih drugih podlag »ni mogoče oblikovati komisije, o njej ni mogoče razpravljati in je ustanavljati na seji DZ«, je dejal Brglez.

Ob tem je pojasnil, da zakona ni mogoče »kar tako spreminjati«. Hkrati pa so vezani na sporazum o razporeditvi mest, ki jih imajo poslanske skupine v komisiji, in ga je s sklepom potrdil kolegij. »Ključna zakonska omejitev je tudi ta, da mora imeti večino opozicija,« je dodal.

V Desusu od SDS pričakujejo več resnosti

Vodja poslanske skupine koalicijske Desus Franc Jurša obžaluje nespoštovanje odločitev in samega instituta DZ, ki ga je po njegovem mnenju stranka SDS izkazala s ponovnim predlaganjem Janše za člana komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.

Ocenil je, da se »zgodba z Janšo« verjetno še ne bo kmalu zaključila, a je sklep DZ o prenehanju njegovega mandata za zdaj legalen in legitimen.

V poslanski skupini Desus tako od stranke SDS pričakujejo več resnosti in bolj konstruktiven pristop k delu DZ, zato tovrstno igranje z nacionalno varnostjo ostro obsojajo.

V poslanski skupini koalicijske SD zapleta pri imenovanju komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb ne komentirajo.

ZL: Janša bi moral samodejno izpasti s seznama

Vodja poslancev ZL Luka Mesec je zaplete označil za neresne. Po njegovem mnenju gre za nadaljevanje sage SDS, ki »očitno ne počne nič drugega, kot izrablja vsako priložnost za to, da izpostavi težavo Janeza Janše«.

Janša, ki mu je prenehal mandat, bi po mnenju Mesca moral samodejno izpasti s seznama članov komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, saj je to komisija, v kateri so poslanci, ne pa državljani brez poslanskega mandata.

Na vprašanje, ali bomo komisijo za nadzor obveščevalnih služb v tem mandatu sploh dobili, pa je Mesec odgovoril, da se morajo pač odločiti, ali bodo zakonodajo upoštevali ali ne. "Zakon je jasen: Janši je prenehal mandat, torej v tej komisiji ne more sedeti," je dejal Mesec, ki je prav zato optimističen, da se bodo zadeve hitro uredile.

NSi: Odgovornost si delita koalicija in SDS

Po mnenju vodje poslancev NSi Mateja Tonina pa si odgovornost za to, da še vedno ni civilnega nadzora nad varnostnimi in obveščevalnimi službami, delita koalicija in SDS.

»Če bi bile vse parlamentarne skupine državotvorne, bi predlagale takšne posameznike, da bi lahko imeli komisijo oblikovano že nekaj časa. Ker pa se komisija uporablja in zlorablja za dvoboj med koalicijo in SDS, je tako, kot je,« ugotavlja Tonin.

Po njegovih besedah so sicer pravila za imenovanje te komisije zelo jasna: član mora biti poslanec, dobiti mora 46 glasov v DZ, opozicija pa mora imeti v komisiji večino. A sklepa, da je SDS Janšo v komisijo spet predlagala zato, ker interpretira, da Janši mandat ni prenehal na pravno korekten način.

Zaab: Še en poskus SDS ...

V Zaab menijo, da gre za še en poskus SDS, kako svojega zaprtega predsednika ohraniti v središču parlamentarne in s tem tudi slovenske pozornosti. Obžalujejo, da ni bil sprejet njihov predlog dopolnitev zakona o parlamentarnem nadzoru nad varnostnimi in obveščevalnimi službami, s katerim bi omogočili posamično glasovanje o članih komisije za nadzor varnostnih služb, saj bi tako lahko to pomembno komisijo že ustanovili, je za STA navedel vodja poslancev Zaab Jani Möderndorfer.