Kustec Lipicerjeva: Nesoglasja v strankah so povsem običajna

Načelo SMC je, da se ob nesoglasjih pogovori, izmenja stališča in poišče rešitev, ki jo predvidevajo demokratični postopki, pravi vodja poslancev SMC.

Objavljeno
07. februar 2017 17.20
cerar
Ma. F., STA
Ma. F., STA

Ljubljana - Spor med premierjem in predsednikom SMC Mirom Cerarjem ter podpredsednikom Milanom Brglezom je zgodba med posameznikoma in bi bilo neodgovorno, da bi postala zgodba države, meni vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer.

Kot je v današnji izjavi novinarjem povedala Kustec Lipicerjeva, morajo najti kompromisno rešitev, s katero bodo lahko vsi skupaj živeli. Po njenih ocenah so takšna nesoglasja v strankah povsem običajna. Mnogo bolj zaskrbljujoče za demokracijo bi bilo, če bi v takšnih situacijah obstajal »težak mir«, tišina, je prepričana. Načelo SMC je, kot pravi, da se ob nesoglasjih pogovori, izmenja stališča in poišče rešitev, ki jo predvidevajo demokratični postopki.

Na vprašanje, ali so torej pozivi predsednika stranke k odstopu podpredsednika običajni, je odgovorila, da mora imeti vsakdo pravico do tega, da pove, kaj mu leži na duši, »ker je to začetek tega, da se lahko začnejo pogovarjati in da razčistijo stvari in gredo skupaj naprej«.

Če bi njo kot podpredsednico Cerar pozval k odstopu, pa bi se, kot je povedala, pogovorila in »po vseh običajnih, demokratičnih procesih tudi šla v preverjanje zaupanja, ki ga imam«. Ne želi se sicer odločati ne v Brglezovem imenu ne v imenu koga drugega, je pojasnila in s tem odgovorila na vprašanje, ali pričakuje, da bo to storil tudi Brglez. Po statutu SMC sicer podpredsednika in podpredsednico voli in razrešuje svet stranke.

Kustec Lipicerjeva verjame, da gre za modre ljudi, »ki natančno vedo, zakaj smo tukaj in kakšno je naše poslanstvo«. »Nisem scenaristka, sem pa v prvi vrsti borka za demokracijo in dialog,« je poudarila.

Poslanska skupina SMC se je danes po besedah vodje pogovarjala o svojem delu ter ocenila, da so zelo odgovorno in tam, kjer je bilo mogoče, usklajeno odločali o zakonodajnih postopkih in pobudah. Na tak način bodo z enakim ritmom, energijo ter odgovornostjo delali tudi naprej, tako kot se je SMC zavezala pred volitvami, je napovedala.

A kdor veliko in dobro dela, se tudi moti in poškoduje, je še dejala Kustec Lipicerjeva in s temi besedami odgovorila na vprašanje, ali je moč zaceliti rane v poslanski skupini. Ta je, kot zagotavlja, enotna. Po njenih besedah je pomembno, da se tudi iz napak »veliko naučimo, da jih ne ponavljamo in tudi na podlagi takih napak sprejmemo še boljšo odločitev, kot bi jo sicer«.

Odgovorila je tudi na vprašanje glede zakona o tujcih, ki ga je sama podprla. Po njenih besedah je šlo za zelo zavestno politično odločitev, ki pa o tej zadevi ni nujno zadnja.