Miro Cerar za Bild am Sonntag »Nihče ne bi smel podcenjevati moči združene Evrope«

Slovenski premier je v pogovoru za nemški časnik spregovoril o Evropi, beguncih in tudi Melaniji Trump.

Objavljeno
26. februar 2017 15.33
Miro Cerar - predsednik vlade 04.novembra 2016 [Miro Cerar,predsedniki,predsednik vlade,vlada,politika,politiki,pravniki]
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin – Predsednik slovenske vlade ima dobre odnose z Melanijo Trump, verjamejo pri nemškem časopisu Bil dam Sonntag. Njihov novinar Sebastian Pfeffer pa je Mira Cerarja spraševal tudi o begunski krizi, položaju na Zahodnem Balkanu in odnosih z Rusijo.

»Takšnega položaja si nikoli nisem niti predstavljal,« bralcem najbolj odmevnega nemškega časopisa slovenski premier opisuje čas, ko je v Slovenijo prihajalo do deset tisoč beguncev na dan. »V primerjavi z Nemčijo je bilo, kot da bi vsak dan prišlo pol milijona ljudi. Vse smo naredili, da smo pokazali človekoljubnost, za varnost beguncev smo jamčili kot za varnost naših državljanov. Na srečo smo položaj obvladali.« Evropske partnerje smo že zgodaj posvarili, da se lahko odpre tako imenovana balkanska pot, je povedal, a je komaj kdo verjel, da bo tako zaostreno, potem pa so predlagali pomoč Makedoniji pri zavarovanju njenih meja in hkrati večjo podporo Grčiji. »EU ne sme dovoliti, da bi se to ponovilo,« je v intervjuju za Bild am Sonntag ocenil slovenski premier. »Trdno verjamem, da mora Evropa ostati odprta za tiste, ki res potrebujejo pomoč, ki bežijo za svoja življenja. Sprejem pa mora potekati nadzorovano. Če ni dovolj kapacitet za integracijo, bodo potisnjeni na rob družbe, to pa ni dobro ne za begunce niti za gostujočo državo.«

Evropska unija ne sme nikoli prenehati sprejemati beguncev, meni Cerar, nikoli več pa ne sme iti čez svoje možnosti. »Danes vemo, da neomejeno odprtje meja ni bila najboljša metoda, kljub dobrim namenom v ozadju.« Za nazaj je lahko biti pameten, pravi, a je nemška kanclerka Angela Merkel vendarle delovala malo preveč optimistično, pa čeprav se je v načelu mogoče strinjati: sprejemati moramo begunce iz vojnih območij, ne pa tudi drugih migrantov. Še posebej pa bi se morati ukvarjati s sredozemsko potjo. »Milijoni migrantov čakajo, da bi po tej poti prišli v EU, položaj je zelo resen. Naj se tako izrazim: če EU ne bo preprečila nenadzorovanega priseljevanja in jamčila za varnost svojih državljanov, kmalu ne bo več kaj regulirati.« Novinar meni, da je takšna izjava zelo dramatična. »Razumite me prav: izjemno sem vesel, da živim v EU, ki je v zgodovini človeštva dosegla enkratne razsežnosti človekovih pravic, demokracije, blaginje in pravne države. Toliko ljudem še nikoli ni šlo tako dobro, a če ne bomo tega zagrizeno branili, bomo izgubili. Zelo preprosto. In zato sta ozemeljska integriteta in varnost bistveni.« Se Miro Cerar boji novih begunskih poti, na primer prek Jadranskega morja? »Tudi množične selitve prek balkanske poti so se začele z majhnimi skupinami, že zdaj pa vidimo, da majhne skupine poskušajo vzdolž jadranske obale prispeti v EU. Moramo biti zelo pozorni.«

Balkan so pogosto opisovali kot sod smodnika, ali je zdaj spet še posebno eksploziven, je zanimalo novinarja. »Položaj je napet, a ne kritičen,« je odgovoril slovenski premier. Slovenija je že od nekdaj tesno povezana z državami Zahodnega Balkana in vse v Evropski uniji opozarja, naj ne pozabijo na to območje. »Makedoniji, Črni gori, Srbiji, Albaniji, Bosni in Hercegovini in Kosovu moramo ponuditi realistično perspektivo vstopa v EU, le tako lahko zagotovimo stabilnost naše neposredne soseščine.« Na vprašanje o odprtih vratih do Rusije in dviga sankcij pa je Cerar odgovoril: »Slovenija je z Rusijo kulturno tesno povezana, kot člani EU in Nata pa sankcije podpiramo. Dokler Rusija krši mednarodno pravo, so te nujne. EU in Rusija pa morata ostati v dialogu ter na dolgi rok sodelovati.«

Zaradi »posebne slovenske povezave z Washingtonom«, prve dame Melanije Trump, je Bild am Sonntag zanimalo tudi Cerarjevo mnenje o novem predsedniku ZDA Donaldu Trumpu. »Zelo smo ponosni, da nova prva dama prihaja iz Slovenije, to je že nekaj posebnega,« je odgovoril predsednik slovenske vlade. Razume tudi očitke, da je Trump med predvolilno kampanjo razdvajal, a je zdaj predsednik in morali bi nekaj mesecev počakati, da vidimo, kakšne so njegove politične predstave. »Signali, ki smo jih nazadnje v Münchnu prejeli od podpredsednika Mika Pencea, so bili spodbudni,« verjame slovenski premier.

Na vprašanje o nacionalističnih gibanjih v Evropi pa je Cerar odgovoril, da se jih nikomur ni treba bati, vsakdo, ki je za človekove pravice, demokracijo, rast, stabilnost in mir, pa bi moral takšne ideje zavrniti. »Le zato, ker je EU združena, danes živimo bolje od večine območij sveta,« je ocenil slovenski premier. »Če bomo dovolili, da nacionalisti in skrajneži razdelijo Evropo, se bomo vrnili v dvajseto stoletje in vsi vemo, kaj se je dogajalo tedaj. To bi bilo zelo nevarno.« O nemški vlogi pa pravi, da je ta država zelo pomembna za Evropo, a nobena država ne more sama EU rešiti pred razpadom, preveč migracije in globalizacije. »Držati moramo skupaj. Skupaj gradimo najmočnejše gospodarstvo sveta, nihče ne bi smel podcenjevati moči združene Evrope.«