O resnici v zdravstvu premierki

Zdravniki vladi: »Bojimo se, da bo zdravstvo bankrotiralo, potem pa bo razprodano za majhen denar«.

Objavljeno
10. julij 2013 20.19
mpi/klinika
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Ljubljana – Vlada se ne zaveda, kako težke so razmere v zdravstvu in kam lahko pripeljejo slovensko prebivalstvo, menijo zdravniki. Že dlje časa ponujajo roko v pomoč pri urejanju razmer, toda, kot pravijo, neuspešno. Pristojni jih poslušajo, a ne upoštevajo. Od današnjega sestanka s premierko Alenko Bratušek pričakujejo, da bo razumela problematiko in jo začela reševati.

Premierka Bratuškova bo danes poleg predstavnikov zdravniških organizacij o razmerah v zdravstvu govorila tudi z ministrom za zdravje Tomažem Gantarjem, ministrom za finance Urošem Čuferjem, predstavnikom UKC Ljubljana in predstavnikom bolnikov. Kaj ji bodo povedali in kaj od predsednice vlade pričakujejo?

Andrej Možina, predsednik Zdravniške zbornice Slovenije:

»Sestanek pri predsednici vlade o razmerah v zdravstvu razumemo kot spoznanje vlade, da mora biti zdravstvo zdaj največja prioriteta, saj je steber socialne države. Pričakujemo jasna zagotovila glede ekonomskih sposobnosti države in njene nadaljnje vloge pri ohranjanju dosežene kakovosti slovenskega zdravstva. Zato je treba določiti strateške cilje države na področju zdravstva v času zaostrenih gospodarskih razmer in konkretne cilje, na katerih naj se gradi sodobna reformna zakonodaja v paketu, in ne intervalno.«

Danijel Bešič Loredan, Iniciativa zdravnikov za transparentno javno zdravstvo:

»Zanima nas, kakšne namene ima vlada z bolnišnicami. Bojimo se, da bodo jeseni blokirani računi bolnišnic in bo nato vlada po scenariju Portugalske, Španije in Grčije najprej 15 odstotkov zaposlenih odpustila, drugim pa za 15 odstotkov znižala plače. Prav tako pričakujemo rešitve glede zaposlovanja mladih zdravnikov in da bo pripravila celovito novo zakonodajo za zdravstvo, saj bodo drugače ta kratko spet potegnili ljudje.«

Marko Demšar, predsednik zasebnih zdravnikov:

»Predsednica vlade bo danes iz prve roke slišala resnico o zdravstvu, v katerem se je nakopičilo preveč težav. Trdim, da je finančni problem celo manjši od etičnega. Dokler ne bodo ukinili dvoživk – in tu ima odločilno vlogo vlada –, je vse drugo govorjenje v prazno. Tudi demagogija o tem, da je vsem vse dostopno, je škodljiva. Žal med politiki ni nikogar, ki bi ljudem povedal, da zapisana pravica v košarici pravic ni neskončna, ampak le pravica v obsegu, ki jo zavarovalnica plača. Če bo šlo tako naprej, bo zdravstvo bankrotiralo, potem pa ga bodo za malo denarja razprodali komurkoli.«

Konrad Kuštrin, predsednik zdravniškega sindikata Fides:

»Zdravstvo mora biti zastavljeno bolj ekonomsko. Treba je zagotoviti nove finančne vire, saj zdaj država s prispevki zbere tretjino manj denarja kot primerljive evropske države. Menimo, da ZZZS ne more imeti monopola. Spremeniti je treba način upravljanja bolnišnic ter odpraviti uravnilovko in še nekaj drugih stvari. Sistem kljub nakopičenim težavam za zdaj dobro deluje, a je pred nami veliko novih izzivov, denimo geriatrična pandemija, ki bo zelo povečala stroške. Od vlade pričakujemo pripravo vseh pomembnih zakonov hkrati, ker so med sabo prepleteni. Od sedanjega zakona podpiramo samo intervencijske ukrepe.«