Pličanič: Novela bo omogočila hitro sistemsko razdolžitev

Minister trdi še, da zakonska sprememba daje možnost za oživitev gospodarstva ter za ohranitev in ustvarjanje novih delovnih mest.

Objavljeno
30. oktober 2013 14.45
Obisk ministra Senka Plićaniča v Koperskih zaporih.V Kopru 7.8.2013
R. D., Pi. K., Delo.si
R. D., Pi. K., Delo.si
Ljubljana - Novela insolvenčnega zakona, katere predlog je danes potrdila vlada, bo omogočila hitro in učinkovito sistemsko razdolžitev podjetij, ocenjuje pravosodni minister Senko Pličanič.

»Ta zakon bo omogočil hitro in učinkovito sistemsko razdolžitev slovenskega gospodarstva. V tem smislu predstavlja enega ključnih vladnih ukrepov za oživitev gospodarske rasti in s tem povezanega ohranjanja delovnih mest,« je na novinarski konferenci po seji vlade dejal minister Pličanič.

Preventivno prestrukturiranje

Predlog novele med drugim predvideva uvedbo postopka preventivnega prestrukturiranja, v katerem bi se velika ali srednje velika družba, kateri grozi insolventnost, s finančnimi upniki dogovorila o finančnem prestrukturiranju. Po uvedbi takšnega postopka se ne bi smelo predlagati prisilne poravnave, sodišča ne bi odločala o morebitnih predlogih za stečaj, poleg tega ne bi bila možna izvršba terjatev.

To je bil eden glavnih ciljev zakona, preventivni postopek - da se vzroki za grozečo insolventnost odpravijo, je dejal minister.

Prisilno poravnavo bodo lahko zahtevali tudi upniki

Novela naj bi tudi prinesla posebna pravila za prisilno poravnavo velike ali srednje velike družbe, in sicer bi med drugim uvedbo postopka lahko predlagali tudi finančni upniki, ki bi lahko pripravili načrt finančnega prestrukturiranja in v določenih primerih prevzeli vodenje. Mogoča bi bila izčlenitev zdravega jedra v novo družbo.

Novela črtala pogoj, da morajo biti v prisilni poravnavi terjatve poplačane vsaj 50-odstotni v štirih letih. Poenostavljena prisilna poravnava bi bila poleg za samostojne podjetnike in mikro podjetja možna tudi na mala podjetja.

Stečaj lahko predlagajo delavci

Predlog naj bi tudi predvideval, da bi bilo mogoče postopek preventivnega prestrukturiranja prekiniti, če družba delavcem plač ne bi izplačala več kot 15 dni. Poleg tega naj bi delavci lahko predlagali stečaj, če jim družba plač ne bi izplačala dva meseca, medtem ko je v veljavnem zakonu ta rok tri mesece.

Minister je poudaril, da bo sprejem novele le prvi korak - pomembna bo uveljavitev novih rešitev v praksi. Zato bo z Banko Slovenije, ministrstvom za finance in nekaterimi drugimi oblikoval skupino, ki bo bdela nad implementacijo zakona, in nove rešitve predstavil vsem, ki so povezanimi s temi postopki, torej bankam, sodnikom, stečajni upraviteljem in drugim.