Poslanci izglasovali prodajo 15 državnih podjetij

Zakaj (ne)prodati podjetja? Poslanci so se strinjali, da država ni dober lastnik in da se mora umakniti iz gospodarstva.

Objavljeno
21. junij 2013 13.23
jer*ulični glasbeniki
Ni. Č., Delo.si
Ni. Č., Delo.si

13:14

Poslanci so izglasovali paket privatizacije. Od 68 navzočih jih je 46 glasovalo za, 20 proti, 2 vzdržana. Kdo je glasoval za in kdo proti, si lahko ogledate na spletni strani DZ.

Na seznamu državnih naložb za prodajo so deleži v Adrii Airways, Aeru, Elanu, Fotoni in Heliosu, za katere se je postopek prodaje že začel. Prodali se bodo tudi deleže v Aerodromu Ljubljana, Adrii Airways Tehnika, NKBM, Telekomu Slovenija, Cinkarni Celje, Gospodarskemu razstavišču, Palomi, Termah Olimia Bazeni, Uniorju in Žitu.

13:00

Podaljšali razpravo za dodatno obrazložitev poslanskih skupin. Vsaka je ob začetku imela pet minut časa za predstavitev pogleda.

12:57

Matevž Frangež (SD): »To je zame eno najtežjih glasovanj. A v razmerah, v katerih je država, moram glasovati za prodajo podjetij.«

12:55

Franc Pukšič (SDS): »Vemo, kdo bo dobil iz prodaje, to beremo v časopisih. Gre za krajo stoletja. Moj glas proti. Nekaterim med vami bo jutri, ko se boste pogledali v ogledalo, ta počil.«

12:50

Glasovanje o predlogu o odtujitvi 15 državnih naložb prekinjeno.

12:45

 

Jože Tanko (SDS)

»Kakšni so naši državni interesi? Prodajni učinki na gospodarstvo? ... Za niti eno od družb niste predložili obrazložitve.«

»Pri prodaji podjetij bodo ljudje z lepljivimi prsti, kar bo pomenilo veleizdajo. To dobro ve Igor Lukšič (SD). Sindikati so tiho.«

»Najbrž bo veliko besede pri prodaji spet imel 'stari', tako kot pri nastavljanju ministrov, vladnih uradnikov, nadzornikov, članov uprav,« je menil.

V SDS še opozarjajo, da je dodatni problem pri tej prodaji ta, da podjetja niso prenesena na državni holding, zato pokojninska blagajna ne bo upravičena do 10 odstotkov kupnine.

»Ne podpiramo umika iz dobrih donosnih družb. «

»Podpiramo pregledno in argumentirano privatizacijo in umik države iz gospodarstva. Tega se Alenka Bratušek ni držala, zato predloga ne podpiramo

 

12:40

Janez Potočnik (PS):

»Med ukrepi za oživitev gospodarske rasti je privatizacija. Ključni del strategije bo tudi premoženje, ki bo ostal v državni lasti.«

Ne leva, ne desna vlada se nista izognili svojim omrežjem. Temu pravimo korporativno upravljanje. Državljani so v njenem primežu.

Za privatizacijo.

 

12:35

Jožef Horvat (NSi):

»Postopek prodaje je že v naprej obsojen na uspeh, če pri tem sodeluje vladna koalicija.«

»Ni razvidno iz vladnega gradiva, kaj so bili razlogi za prodajo ravno teh 15 podjetij. Očitno je bil dogovor koalicije.«

Podpiramo umik države in gospodarstva, a je treba prodajo izvršiti na transparenten način.

»Politika ni bila dober gospodar 20 let.«

»Tipka za ne pomeni »prodano«. Pred končno prodajo bomo zahtevali optimalno ceno.«

 

12:30

Marija Plavček (Desus)

»Potreben je umik države iz podjetij, ne pa v vseh in za vsako ceno. «

»Zaradi širšega nacionalnega interesa, moramo plemeniti dobra državna podjetja; podjetja, ki dobro poslujejo. V njih moramo ohraniti najman kontrolni delež, torej 25 % in eno delnico.«

Zelena luč prodaji paketa.

 

12:25

Predsednik SLS Franc Bogovič

»Nismo se proslavili kot dobri upravljavci državnega premoženja.«

»Iščemo strateške lastnike, ki bodo pripeljali svež kapital in delali na razvoju.«

»Država rabi dobre strategije, ne pa da se dogovori sklepajo v kabinetih predsednikov strank.«

Dokumenta privatizacije ne bodo podprli.

 

12:20

Marko Pavlišič (DL)

»Opevana državna srebrnina je z leti zarjavela.«

»Edina dolgoročna rešitev je prodaja večine kapitalskih naložb države, ne le 15 podjetij.«

»OECD in EK opozarjata, da mora Slovenija zmanjšati lastniško vlogo v gospodarstvu. Obseg državne lastnine je znatno nad povprečjem OECD. Pred Slovenijo le Rusija in Kitajska .«

»V preteklosti so si državni lastniki delili bogate vrtičke in dobičkov. Izgubo so pokrili državljani, dobiček pa razdelili lobiji. «

»Boljša je prodaja lastništva kot pa zadolževanje, po vseh večjih obrestnih merah.«

Dokument privatizacije bodo v DL podprli.

 

12:15

Vodja poslanske skupine Matjaž Han (SD):

»Pričakujemo, da je dokument zagotovilo, da se slovenskemu gospodarstvu in delavcem ne dela škoda.«

»Ostalo je na kupe hirajočih podjetij. Zamudili smo priložnost, da bi preverili, kaj se je z državnim premoženjem dogajalo 20 let. Veliko je bilo slabih praks.«

»Za ekonomsko in politično stabilnost je bolje, da se preseže blokado in da gre Slovenija naprej.«

»V prodajo silijo težke razmere in slaba javnofinančna slika. V prodajo soglašamo kot poroštvo za kakovostno šolstvo, zdravstvo in socialne pravice. Drugače bi bilo na grob način posegati v socialno državo.«

»Želimo si, da bi lahko danes z mirnejšo roko potrdili sklep. Pa vendar nas slabe ekonomske napovedi niso pustile ravnodušnih. Zato smo se odločili, da je tako za ekonomsko kot politično stabilnost države bolje, da se preseže blokado, v kateri je ta trenutek Slovenija in se gre korak naprej.«

Dokument privatizacije bodo v SD podprli.

 

12:10

Finančni minister Uroš Čufer:

»Poslovni model Slovenije, ki ne deluje, temelji na veliki meri kreditov, navzkrižnem lastništvu in korporativnem upravljanju. Kriza je pokazala na slabosti takega modela. To bomo spremenili.«

»Več kot je korporativnega upravljanja, manj je potrebe po privatizaciji. «

»Prvi korak je prodaja paketa 15 podjetij, ki se jo bomo lotili transparentno in profesionalno; vzpostavili bomo tudi varnostni mehanizem.«