Rupel: Izstopil sem iz SDS in ne bom si premislil

Že prej ni izstopil, ker je bil Janša v zaporu. Predsednik SDS ga je pozval k premisleku. V svetu SDS tudi Hojs.

Objavljeno
12. julij 2015 18.19
Slovenija Ljubljana 15.10.2012 - Janez JANSSA na ministerstvu za obrambo. Foto: Leon Vidic/Delo
Peter Jančič, notranja politika
Peter Jančič, notranja politika
Ljubljana – »Bil sem nekoliko šokiran,« je Dimitrij Rupel povedal, kako je razumel, da so ga iz SDS povabili, da bi sodeloval v strankinem strokovnem svetu, na položaj pa potem imenovali Milana Zvera, Rupla pa o tem še obvestili niso. »To je bilo nedostojno. Malo so me potegnili za nos,« je nekdanji zunanji minister pojasnil, kako se je počutil.
Povedal je še, da je o izstopu zaradi radikalizacije SDS razmišljal že kakšno leto, a se zanj prej ni odločil iz solidarnosti in temeljne spodobnosti, ker je bil predsednik stranke Janez Janša v zaporu.

»Predsednik stranke Janez Janša mi je poslal sporočilo iz Mehike, naj o odločitvi premislim. A ne bom si premislil,« je Dimitrij Rupel danes povedal, da je izstopil iz SDS in da te odločitve ne bo spremenil, ter pojasnil: »Potegnili so me za nos.«

Za izstop iz SDS se je Rupel odločil v soboto, ko so iz SDS medije obvestili, kdo bo v prihodnjih letih delal v njihovem strokovnem svetu. Strokovni svet je nekakšna vlada v senci. V SDS ga vodi Janez Janša. Za vodjo odbora za zunanje zadeve so imenovali evropskega poslanca in zadnja leta Janševega tesnega sodelavca Milana Zvera. »Bil sem nekoliko šokiran. Mislim, ni me zadela kap, ampak presenečen sem pa bil,« je Dimitrij Rupel pojasnil, kako je razumel obvestilo o izbiri Zvera. Predsednik SDS Janez Janša je bil konec tedna v Ciudádu de Méxicu izvoljen za podpredsednika CDI, to je mednarodne povezave sredinskih (tudi krščanskih) strank, ki ga bo naslednja leta vodil nekdanji predsednik Kolumbije Andrés Pastran Arango, v vodstvu pa bo poleg Janše tudi, denimo, voditelj sosednje Madžarske Victor Orbán.

Rupel: To je bilo nedostojno

»Vodstvo stranke me je povabilo, ali bi postal predsednik tega odbora kak teden pred tem,« je dogajanje povzel Rupel in dodal, da se sam za to delo niti ni zelo zanimal, ker zadnje leto strokovni svet SDS tudi ni posebej deloval. Ker so ga pa povabili, se je odzval, sporočil, da sprejema predlog in se s sprejetjem funkcije strinja. Potem pa je po radiu izvedel, da bo odbor vodil Milan Zver. »To je bilo nekorektno,« je ocenil Rupel in dodal, da bi še razumel, če bi vsaj kdo govoril z njim, ga obvestil. »Če ni bilo namena, me ne bi smeli niti vabiti,« je ocenil Rupel in dodal, da se je, ker mu nihče ni povedal nič, odločil, da je zdaj dovolj. S stranko je bil vse bolj narazen že dolgo. Kot je povzel nekdanji zunanji minister, ki je pred četrt stoletja zunanje ministrstvo v osamosvojitveni vladi Lojzeta Peterleta tudi ustanavljal, se je odnos s SDS zapletal že kakšno leto. »Prej nisem želel delati problemov, ker je bil Janša v škripcih. Sicer bi izstopil že prej. A iz solidarnosti in neke temeljne spodobnosti sem ostal, ko je šel v Janša zapor in marsikaj napisal v njegov prid.« O razlogu, da se je s SDS vse bolj razhajal in zato že pred letom razmišljal o izstopu, je Rupel pojasnil: »Menil sem, da je treba biti bolj strpen, zmeren. Da potrebujemo premik proti sredini, da bi bili sprejemljivi za več volivcev. Občutek sem imel, da se stranka preveč radikalizira. Nisem se strinjal z nekaterimi potezami.«

V svetu SDS politik iz NSi

Na vprašanje, ali ga je po javni napovedi, da izstopa iz SDS, poklical kdo iz stranke, je Rupel odgovoril, da je nekaj prijateljev z njim govorilo. Na vprašanje, ali tudi predsednik Janša, pa je odgovoril: »Poslal mi je sporočilo iz Mehike, naj premislim odločitev. A ne bom si premislil.«

Nekoliko presenetljivo bo odbor za obrambo v strokovnem svetu SDS vodil nekdanji obrambni minister Aleš Hojs, ki je sicer član NSi. Hojs ni član podobnega sveta NSi, kjer mu področja obrambe niso ponudili, alternativo pa je zavrnil. V sestavi strokovnega sveta SDS pa sicer ni večjih presenečenj, če naštejemo le nekaj najpomembnejših imen: finance bo vodil Andrej Šircelj, pravosodje in upravo Vinko Gorenak, gospodarski resor Andrej Vizjak, infrastrukturo Zvonko Černač, področje stikov s Slovenci po svetu in v zamejstvu pa Miro Petek.