»SDH se je in se bo še ukvarjal z upravo Luke«

Premier v Luki - IDS: Državno lastništvo ne daje bianco menice za obravnavo javne lastnine kot zasebne

Objavljeno
27. september 2016 13.44
Miro Cerar predsednik slovenske vlade. Ljubljana, Slovenija 14.junija 2016. [Cerar Miro,predsedniki vlad, premierji,politiki,politika,portreti,vladna palača,slovenska vlada]
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj

Koper – »Vprašanje, ali ima uprava Luke podporo vlade, je popolnoma napačno postavljeno. Za presojanje o odgovornosti ali podpori upravi je pristojen SDH, ki, sem prepričan, se je že in se bo še ukvarjala s tem vprašanjem,« je o odnosih med vlado in Luko Koper včeraj dejal premier Miro Cerar.

Premier Cerar je včeraj v Kopru novinarjem zatrdil, da so zadeve v Luki Koper »zelo jasne«. »Ko so nastale napetosti med Slovenskim državnim holdingom, upravo in delavci Luke Koper ter je nezadovoljstvo preraslo v upor, sem kot predsednik vlade pozval k strpnosti in pomiritvi strasti. Predlog je bil umaknjen, celo do odstopa vodstva Slovenskega državnega holdinga (SDH), po drugi strani pa je nastal upor, ki ga sami Luki ni uspelo obvladati. Nastala je gospodarska škoda, ne samo ekonomska, tudi širša škoda zaradi ugleda države. Luka je sama opozarjala, da se tovori preusmerjajo v Trst. To je bilo zelo slabo. Nastala je zelo jasna škoda. Mislim, da mora na koncu nekdo prevzeti odgovornost. A to ni moja stvar in za to nisem pristojen,« je dejal Cerar in Luki očital, da noče sodelovati pri drugem tiru: »Če neko podjetje v državni lasti noče sodelovati, bo nekega dne pač moralo dojeti, da je to nujno. Prav tako morajo sodelovati Slovenske železnice.«

Premier z žerjavisti

Predsednika vlade smo vprašali, kako komentira zadnje pismo sindikata žerjavistov Luke Koper, v katerem pravijo: »Cerar s pomočniki sestavlja obtoževalni mozaik, da bi lahko upravičil menjavo uprave. Pred nekaj dnevi je že vsaj enajstič obtožil upravo, da v času spontane blokade ni naredila nič. Resnica je nasprotna. S tem dejanjem je povozil retoriko sprave iz obdobja po zaključku blokade, ko je vendarle prisluhnil našim zahtevam in naše predstavnike povabil na spravni sestanek. Takrat je obljubil kar največje sodelovanje vlade s podjetjem v korist potreb Luke ter se zavezal, da bo septembra vsem zaposlenim in javnosti sporočil, zakaj se gradnja drugega tira prelaga v neskončnost ter zakaj Luka že toliko časa ne dobi najpomembnejših soglasij za nujno širjenje in gradnjo novih kapacitet. S takimi dejanji država sama zavira razvoj Luke.« Žerjavisti poudarjajo, da je Luka eno redkih še uspešnih podjetij, in obljubljajo, da si bodo prizadevali podjetje ohraniti pred namerami uničenja.

Premier Cerar je pojasnil, da je sprejel predstavnike delavcev in sindikatov zato, da bi se seznanil z njihovimi stališči. »Morate razumeti: ne le da ni bil sklenjen noben dogovor, jaz z njimi ne morem sklepati dogovorov. Sprejel sem nekaj pobud in jih proučil. Delavci se ne morejo dogovarjati neposredno z menoj. Bil sem jim na voljo, da jim prisluhnem. Gotovo bo vlada tudi v prihodnje imela posluh za Luko, ne samo za Luko, povsod po Sloveniji. Delavci so naše bogastvo, ampak se morajo zavedati svojih odgovornosti,« je odgovoril premier. V lokalnem odboru Iniciative za demokratični socializem (IDS) so Cerarjevo stališče ocenili za nedopustno: »Upor delavcev in blokada delavcev sta branila javni interes pred zasebnim in slovenskega pred tujim, če že vlada oziroma država svoje vloge v tem podjetju ne razume niti v smislu lastništva niti v smislu zasledovanja javnih interesov. Državno lastništvo ne daje bianco menice za obravnavo javne lastnine kot zasebne, tudi država mora v vlogi lastnika spoštovati neodvisnost upravljanja.«