Slovenija ne upošteva direktive o telekomunikacijah

Slovenija je prejela prvi opomin evropske komisije, ker ni pravočasno implicirala evropske direktive o telekomunikacijah.

Objavljeno
19. julij 2011 15.13
Posodobljeno
19. julij 2011 15.13
Pi. K., Delos.si
Pi. K., Delos.si

Bruselj- Evropska komisija je proti Sloveniji in še 19 članicam EU sprožila postopek zaradi kršenja evropske telekomunikacijske zakonodaje. 

Države so prvi opomin dobile, ker v prakso niso pravočasno vnesle direktive EU o telekomunikacijskih omrežjih in storitvah. Sedaj imajo dva meseca časa, da to storijo ali se na opomin pritožijo. Rok za prenos direktive v nacionalne zakonodaje je bil sicer 25. maj.

Omenjena direktiva med drugim določa pravico potrošnikov, da v enem dnevu zamenjajo telekomunikacijskega operaterja, ne da bi morali obenem spremeniti svojo telefonsko številko, pravico do bolj jasnih informacij o storitvah ter boljšo zaščito osebnih podatkov na spletu, povzema STA.

Evropska komisija je poslala prvi opomin Sloveniji, Avstriji, Belgiji, Bolgariji, Cipru, Češki, Franciji, Nemčiji, Madžarski, Italiji, Litvi, Latviji, Luksemburgu, Nizozemski, Poljski, Portugalski, Romuniji, Slovaški in Španiji.

Evropska komisija lahko kot varuhinja pogodb EU pravno ukrepa proti državi članici, ki ne izpolnjuje svojih obveznosti. Če meni, da gre za kršitev zakonodaje EU, na podlagi katere se lahko sproži postopek za ugotavljanje kršitev, državi članici pošlje prvi opomin, imenovan uradni opomin, in jo prosi za ustrezen odziv v določenem roku, običajno v dveh mesecih.

Ne glede na to, ali država članica pošlje odgovor ali ne, ji lahko komisija pošlje obrazloženo mnenje, ki je drugi in končni pisni opomin. To jasno in dokončno navaja vzroke, zaradi katerih komisija meni, da gre za kršitev zakonodaje EU, in državo članico poziva, da v določenem roku, običajno v dveh mesecih, ukrepa.

Če država članica ne ukrepa na podlagi obrazloženega mnenja, lahko komisija zadevo predloži Sodišču EU. Če sodišče ugotovi kršitev pogodbe, mora ta država članica sprejeti ukrepe, potrebne za izvršitev sodbe. Zaradi kršitev, povezanih z izvajanjem zakonodaje, ob prvi napotitvi na sodišče ne sledijo finančne kazni.

Vendar pa lahko komisija v skladu z novo politiko, ki je začela veljati 15. januarja letos, v primerih, ko države članice niso prenesle zakonodaje EU v nacionalno pravo znotraj določenega roka, zahteva izrek denarnih kazni že pri prvi napotitvi na sodišče.