Slovenski poslanec vendarle na proslavi v Kninu

Hrvaško združenje veteranov povabilo eno prijateljsko organizacijo iz Slovenije, druge ne.

Objavljeno
09. avgust 2015 20.54
Leljak,Breznik in Gotovina
Dejan Karba, Ljutomer
Dejan Karba, Ljutomer

Po odločitvi slovenske vlade se Slovenija uradno ni udeležila hrvaške proslave ob dnevu zmage in 20. obletnice operacije Nevihta (Oluja). Zato se zdi Zvezi veteranov vojne za Slovenijo neprimerno, da se je proslave v Kninu udeležil poslanec državnega zbora Franc Breznik. Bil je član delegacije Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve, ki je bilo v Knin povabljeno posebej.

Leta 2011 ustanovljeno Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) je edino veteransko društvo v državi, ki je od Združenja veteranov Hrvaške – soorganizatorja proslave ob 20. obletnici operacije Nevihta – dobilo vabilo za obisk dogodka. Proslave v Kninu, ki je bila sredi prejšnjega tedna in na kateri so bili člani VSO posebej lepo pozdravljeni, so se v imenu predsedstva udeležili Slavko Kmetič, Roman Leljak in poslanec SDS Franc Breznik. V mnogo starejši in številnejši Zvezi veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) so nad tem ogorčeni. Opozarjajo, da je bila udeležba omenjene trojice na proslavi v imenu slovenskega veteranstva povsem neprimerna.

Mitja Jankovič, ZVVS: Poslanec ne bi smel v Knin

»Sestava delegacije, ki je bila na prireditvi omenjena kot delegacija slovenskih veteranov, je skrajno neprimerna. Ker se Slovenija uradno ni udeležila praznovanja ob 20. obletnici akcije Nevihta, je še toliko bolj neprimerna prisotnost poslanca državnega zbora,« meni generalni sekretar ZVVS Mitja Jankovič. Tudi če se je Breznik udeležil prireditve zasebno, meni Jankovič, »je še vedno poslanec, ki tudi na zunaj predstavlja in zastopa Slovenijo«.

Poslanec SDS Franc Breznik, ki se je na kninskem dogodku med drugim fotografiral s hrvaško predsednico Kolindo Grabar Kitarović, z Romanom Leljakom pa sta ovekovečena tudi med rokovanjem z nekdanjim hrvaškim generalom Antejem Gotovino oziroma z »Vitezom od Pakoštana«, kot mu pravijo privrženci, je v obeh organizacijah. Poleg tega, da je član predsedstva VSO, je kot udeleženec vojne za Slovenijo tudi član ZVVS.

Franc Breznik, VSO: Povabili le nas

»Nekoliko konfuzen dopis vodstva ZVVS, ki se v slogu razočaranega otroka sprašuje, zakaj tudi oni niso prejeli uradnega vabila, me zato toliko bolj čudi,« pravi Breznik in ugiba, da iz ZVVS niso prejeli vabila zato, ker »več ne predstavljajo vrednot, na katerih je nastala slovenska država. Menim, da je vodstvo ZVVS izgubilo zgodovinski spomin, kdo nas je pravzaprav napadel. Dejanja vodstva ZVVS, ki relativizira povojni totalitarni komunistični režim in podpira skrivna proruska stališča ter udeležbo vojaških in političnih predstavnikov Rusije na številnih prireditvah v Sloveniji, nedvoumno kažejo, da so tudi hrvaški veterani prepoznali, katere veteranske organizacije v Sloveniji zastopajo vrednote, na katerih sta obe strani legitimno premagali skupnega sovražnika in ustvarili lastni državi.«

Kdo so pravi veterani?

Iz ZVVS zatrjujejo drugače: »VSO ne predstavlja veteranov vojne za Slovenijo. So društvo, ki v svojem temeljnem aktu do lanskega novembra sploh ni imelo zapisane besede veteran ali veteranstvo, hkrati pa imajo oziroma so imeli izdano odločbo o delovanju društva na področju veteranov že od februarja 2013. Na to spornost smo opozorili že nekajkrat, a se odgovorni ne zmenijo za naše argumente,« opozarja Jankovič in sprašuje VSO, »s kakšno moralno pravico lahko zastopajo slovenske veterane v tujini, še posebej na prireditvah, kjer se množično pojavljajo simboli, ki so v preteklosti povzročili veliko gorja in so v demokratičnem svetu popolnoma nesprejemljivi.«

Breznik mu odgovarja: »V mojem vrednostnem sistemu kot tudi v vrednotah organizacije, ki sem jo predstavljal, se je rokovati na vrhu Kninske trdnjave z generalom Gotovino in drugimi heroji te velike vojaške operacije, ki je dokončno prinesla svobodo ljudem na Hrvaškem in Bosni, vsekakor bolj domoljubno ravnanje, kot sredi evropsko-ruskega spora stati pred Rusko kapelico na Vršiču z rusko delegacijo.«

Časi komunizma so mimo

Da so komunistični časi mimo, zaradi česar njegova nevladna organizacija za udeležbo na dogodkih ne potrebuje predhodnega dovoljenja predsednika ZVVS Ladislava Lipiča, »ali nemara celo dovoljenja premiera Mira Cerarja«, opozarja tudi predsednik VSO Aleš Hojs. Pravi, da ima VSO, ki mu je status društva leta 2013 podelil takratni minister za delo Andrej Vizjak (član SDS), z Združenjem veteranov Hrvaške podpisano pogodbo o sodelovanju. Na očitke o tem, ali VSO sploh je veteranska organizacija ali ni, se mu ne zdi smiselno odgovarjati. »Mi smo se dogodka v Kninu udeležili zgolj zato, ker smo prejeli vabilo. Če ga ne bi, se dogodka ne bi udeležili. In to je vse,« je dejal.

Ivo Vajgl: Sumljivo prepletanje zgodovine

Nekdanji zunanji minister Ivo Vajgl­ umešča obisk delegacije VSO na proslavi v Kninu med dogodke, ki za Slovenijo v tem trenutku niso priporočljivi: »Na Hrvaškem se trenutno dogaja sumljivo prepletanje zgodovine. Za samo Hrvaško pa tudi za njene odnose s sosedi, s katerimi je Hrvaška šla skozi turbulentne čase in je krivda za grozote, ki so se dogajale med Hrvati in pripadniki drugih narodov, pravzaprav kar enakomerno porazdeljena, je trend zaostrovanja in vračanja k simboliki, zaradi katere so se te grozote dogajale, izredno nevaren. Dejstvo sicer je, da se obujanje ekstremizma, navdihnjenega z nacizmom in fašizmom, dogaja v vsej Evropi, vendar ni mogoče spregledati, da so spopadi na ozemlju nekdanje Jugoslavije potekali v dogledni preteklosti in da posledice, ki so bile boleče za obe strani, niso pozabljene. Zato se je, kar zadeva Slovenijo, priporočljivo držati daleč stran od obujanja ­takšnih tradicij.«

Kot neprimeren je Breznikov obisk proslave v Kninu ocenil tudi strokovnjak za mednarodne odnose Klemen Grošelj: »Stališče države je bilo, da se njeni predstavniki dogodka ne udeležijo in v kontekstu meddržavnih odnosov je obisk slovenske delegacije najmanj nenavaden. Še bolj nenavaden je zato, ker se predstavniki držav EU in Nata niso pojavili ne na paradi, na proslavi pa še manj. Vidnejših predstavnikov tam pravzaprav sploh ni bilo. Breznik je poslanec, ki je bil tam, in ni pomembno, iz kakšnega vzgiba je to storil.«