SLS in NSi za čimprejšnje volitve

Opozicijski stranki še menita, da se s spremembami volilnega sistema ne sme hiteti.

Objavljeno
06. maj 2014 14.09
Posodobljeno
06. maj 2014 14.29
tlo/eu
Ni. Č., Delo.si, STA
Ni. Č., Delo.si, STA

Ljubljana − SLS in NSi se zavzemata za čimprejšnjo izvedbo predčasnih volitev, z upoštevanjem ustave in zakona, sta danes na skupni novinarski konferenci poudarila predsednika obeh strank.

Predsednik SLS Franc Bogovič je povedal, da njihova stranka ne bo naredila prav nobenega koraka, ki bi oviral predčasne volitve. Zato absolutno nimajo namena vlagati kandidata za mandatarja, prav tako ne nameravajo prispevati podpisov za kandidaturo kakšnega mandatarja.

»Ni potrebno, da v našo poslansko skupno hodi nepovezan poslanec,« je dodal. Nepovezani poslanec Jani Möderndorfer je namreč začel obiskovati poslanske skupine in iskati odgovor na vprašanje, ali se bodo poslanci tudi dejansko odpovedali možnosti predlaganja novega mandatarja.

Obe stranki sta tudi nenaklonjeni zadnjemu predlogu SDS, da bi se državni zbor lahko samorazpustil. Bogovič je pojasnil, da bi to politično okolje naredilo še bolj nestabilno in bi nas vodilo v situacijo, v kateri smo v zadnjih letih.

Po besedah predsednice NSi Ljudmile Novak se moramo o spremembah ustave pogovarjati takrat, ko vlada normalno dela in je parlament kredibilen. Zato po njenih besedah ne podpirajo predlogov, da bi ustavo spreminjali »za dnevne politične potrebe«.

Sklepanje koalicije z SDS?

Na vprašanje, ali bi stranki sklenili koalicijo s SDS, čeprav je predsednik te stranke Janez Janša pravnomočno obsojen v korupcijski aferi Patria, je Novakova dejala, da bo NSi sklepala koalicijske s tistimi partnerji, s katerimi bo lahko uresničila bistvene točke svojega programa, kjer bo vladal partnerski odnos, in z ljudmi, ki jim to omogoča zakon.

»Mi se ne vmešavamo v to, katerega predsednika ima posamezna stranka,« je dejala Novakova in poudarila, da sodelujejo s strankami, in ne z osebnostmi, sicer bi se jim lahko zgodilo nekaj takega, kot se je zgodilo v primeru te koalicije, ki je po besedah Novakove razpadla zaradi poteze enega človeka.

Na vprašanje, kaj bi storili v primeru, da Janša odide v zapor in zgolj »delegira nekega vršilca dolžnosti«, pa je Novakova ponovila, da je to notranja stvar stranke. Vlada po njenem ne sme biti žrtev enega človeka.

Bogovič pa v tem trenutku noče špekulirati, kdo bo koga kam vabil. Po njegovem so na vrsti organi strank, da uredijo zadeve znotraj stranke, predvsem pa so na vrsti volivci, je dodal.