Türk o ekscesih pohlepa in bogati zgodovini

Predsednik republike je v slavnostnem govoru med drugim poudaril pomen mlade generacije in kakovostnega izobraževanja.

Objavljeno
22. junij 2012 23.01
Ni. Č., Delo.si
Ni. Č., Delo.si

Ljubljana - Predsednik republike Danilo Türk je v slavnostnem govoru na osrednji počastitvi dneva državnosti dejal, da je nocojšnji dogodek več kot le proslava. »Je tudi priložnost, da se ozremo okrog sebe in vase in da se vprašamo: Kaj si želimo? Česa smo zmožni? In kaj smo pripravljeni storiti za to, da bi se nam naše upanje uresničilo. (...) Danes iščemo nove rešitve.«

Predsednik republike meni, da je bilo dobro, da smo v Sloveniji doživeli dokončni zaton komunističnega sistema, konec hladne vojne, saj je to odprlo nove perpsektive skupne svobode.

»Zavladal je optimizem in govorili smo: 'Vse je mogoče, če se le hoče!', a kmalu se je izkazalo, da je zavladala obratna misel: 'Vse se hoče, če je le mogoče!'«

Ob tem je poudaril, da se je optimizem konca hladne vojne nadaljeval v obdobje nebrzdanega pohlepa, finančnega rokohitrstva in v Sloveniji prilaščanja nekdanje družbene in državne lastnine. »Nabralo se je veliko tranzicijske navlake (...), premalo pa je bilo strateškega razmisleka k razvoju.«

Dejal je tudi, da potrebujemo krepitev legitimnosti odločanja v Evropski uniji, da se »bomo državljani Evrope lahko istovetili z njenimi odločitvami.«

»Spoštovati lastno preteklost«

»Imamo bogato svobodoljubno tradicijo iz časov generala Maistra in boja za severno mejo. Primorci so se že v dvajsetih letih minulega stoletja uprli fašizmu. Borci narodno osvobodilnega boja slovenskega naroda so nas vključili v zmagovito koalicijo združenih narodov me drugo svetovno vojno. Ob koncu 20. stoletja smo zmogli stopiti skupaj in doseči samostojno državo Slovenijo.«

»Kako torej naprej?«

Türk se je v svojem govoru spomnil mlade generacije. »Če želimo, da se nam vremena zjasnijo, vlagajmo v mlade. Danes jim moramo omogočiti kakovostno šolanje, da bomo zagotovili trajnostni in dolgoročen razvoj. (...) Potrebujejo delo za nedoločen čas in večjo zaposlitveno varnost.«

Poudaril je, da je treba premisliti, ali so res pravilne in dobre zamisli o zmanjšanju vlaganj v šolstvo in znanost ter o prerazporejanju sredstev, ki so namenjena za izobraževanje. »Napak si pri tem strateškem vprašanju ne smemo privoščiti.«

Objavljamo celoten slavnostni govor predsednika republike Danila Türka.