V predlogu Janševe vlade iz leta 2008 ni izrecne zahteve po stiku z odprtim morjem

Iz javno dostopnega besedila posebnega sporazuma, ki ga je aprila 2008 predlagala Hrvaški vlada Janeza Janše, pa ni razvidno, da bi izrecno zahtevala ali opredelila, da ima Slovenija stik z odprtim morjem.

Ti. Kr./STA
čet, 20.05.2010, 12:51

Ljubljana - SDS v referendumski kampanji kot glavno slabost arbitražnega sporazuma izpostavlja, da ta ne zagotavlja stika Slovenije z odprtim morjem. Iz javno dostopnega besedila posebnega sporazuma, ki ga je aprila 2008 predlagala Hrvaški vlada Janeza Janše, pa ni razvidno, da bi izrecno zahtevala ali opredelila, da ima Slovenija stik z odprtim morjem.

Omembe "stika" Slovenije z odprtim morjem, kot je v arbitražnem sporazumu, ali sploh besede odprto morje, v predlogu posebnega sporazuma ni. Kot pojasnjuje tedanji glavni vladni pogajalec, mednarodno-pravni strokovnjak Miha Pogačnik, se ta zahteva skriva v pooblastilu sodišču, da naj določi mejo epikontinentalnih pasov in pasov izvajanja suverenih pravic pogodbenic, ki se raztezajo proti odprtemu morju. V predlogu posebnega sporazuma je Slovenija predlagala, da bi vprašanje meje tako na kopnem kot na morju dokončno rešilo ali Meddržavno sodišče ali Stalno arbitražno sodišče ali pa ad hoc arbitraža.

SDS vztraja, da je predlog posebnega sporazuma boljši kot arbitražni sporazum, saj bodo morali arbitri po njihovi razlagi v skladu s slednjim najprej potegniti mejo na kopnem in morju, šele nato pa določiti "stik Slovenije z odprtim morjem". To naj bi arbitrom pravzaprav preprečilo določitev teritorialnega stika Slovenije z odprtim morjem, ampak bodo lahko določili le neke vrste "služnostno pot" prek hrvaških teritorialnih voda, trdijo.

Predlog posebnega sporazuma je bil pripravljen potem, ko sta avgusta 2007 Janša in hrvaški premier Ivo Sanader na Bledu dosegla "neformalno načelno soglasje", da se vprašanje meje med državama preda Meddržavnemu sodišču v Haagu. Hrvaška predloga ni sprejela, ampak je predlagala svojega, tega pa ni sprejela Slovenija. Kot določa, bi moralo sodišče v zvezi z mejo na morju določiti temeljno črto, od katere se meri širina morskih pasov, odločiti o pravnem statusu voda Piranskega zaliva, določiti bočno mejo teritorialnih morij pogodbenic, bočno mejo epikontinentalnih pasov pogodbenic in bočno mejo pasov izvajanja suverenih pravic pogodbenic.

Določanje teh pasov ureja konvencija ZN o mednarodnem pomorskem pravu (Unclos) oz. Jamajška konvencija. Tako teritorialne vode lahko segajo do 12 navtičnih milj od temeljne črte, izključna gospodarska cona in epikontinentalni pas pa lahko segata do 200 navtičnih milj od temeljne črte obale. Pomembno pa je določilo, da "lahko sega do" 200 milj, kar pomeni, da je ta pas lahko tudi manjši, saj ne sme segati v cono druge države.

Jamajška konvencija je temelj mednarodnega pomorskega prava, nekakšna "morska ustava". Kot trdijo v SDS, bi mednarodno pravo po arbitražnem sporazumu Pahor-Kosor določilo mejo v Piranskem zalivu bolj ali manj po sredini, saj daje pravo pri razmejitvah na morju prednost ekvidistanci. Celo če bi Piranski zaliv v celoti pripadel Sloveniji, bi se mejna črta še vedno "zaletela" v mejo italijanskega teritorialnega morja, ne pa v odprto morje, zaradi česar Slovenija ne bi mogla razglašati nadaljnjih suverenih pasov, opozarjajo v SDS in dodajajo, da četudi v sporazumu izrecno piše, da morajo arbitri doseči "stik Slovenije z odprtim morjem", to še vedno ne bi bil "teritorialni stik".

Kot odgovarjajo na MZZ, bi podobna razlaga lahko veljala tudi za posebni sporazum iz aprila 2008. Glede na "konservativnost" Meddržavnega sodišča je verjetno, da bi sledilo strogim načelom mednarodnega prava in mejo potegnilo po sredini Piranskega zaliva, saj v posebnem sporazumu ni nobenih izrecnih navodil sodišču, da bi morala potekati kako drugače. To je prepuščeno presoji sodišča na podlagi utemeljitev in dokazov držav po načelu "zunanje pravičnosti" oz. "ex aequo et bono", če bi Hrvaška seveda na to pristala.

Toda kot opozarjajo na MZZ, v posebnem sporazumu piše, da sodišče oz. arbitraža o sporu lahko razsodi "prvenstveno" na temelju načela ex aequo et bono. Pogačnik glede tega pojasnjuje, da bi sodišče tako odločalo v kombinaciji mednarodnega prava in načela "zunanje pravičnosti". Na MZZ pa menijo, da je bila špekulativnost z načelom ex aequo et bono v posebnem sporazumu velika, saj že statut Meddržavnega sodišča pravi, da sodišče samo odloči, ali to določilo uporabi ali ne. S tovrstno razlago se strinja tudi strokovnjak mednarodnega prava Milan Brglez.

Po eni izmed pravnih razlag bi namreč lahko prišlo tudi do tega, da bi sodišče na podlagi mednarodnega prava ugotovilo, da Slovenija ni upravičena do teh jurisdikcijskih pasov in bi potegnilo le razmejitev v Piranskem zalivu ter določilo zgolj teritorialne vode, pojasnjuje profesorica mednarodnega prava Mirjam Škrk. In sodišču potem ne bi bilo potrebno nikjer odločati o kakem stiku Slovenije z odprtim morjem.

To pomeni, da ni nikakršne garancije, da bi že zgolj ob omembi, da mora določiti bočno razmejitev epikontinentalnega pasu, šlo to deliti v odprto morje. Poleg tega pa bi, kot pojasnjuje Škrkova, sodišče s tako razmejitvijo pravno-formalno povsem izpolnilo zahteve, ki jih nalaga omenjeni predlog sporazuma. Pogačnik pa na drugi strani ocenjuje, da so to "zgolj teoretične možnosti, ki pa so enake ničli".

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo vnos osebnih podatkov.
Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na straneh Dela ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo vnos osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo Dela in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata argumentirano razpravo in ne dovoljujeta zlorabe medijskega prostora za žalitve, napeljevanje k sovraštvu ali nasilju, osebno diskreditacijo identificiranih piscev, oglaševanje izdelkov ali storitev ali kako drugače pravno spornih komentarjev.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Dela bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Dela bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Dela

Prijavi se

Komentarji

Prikaži: starejši prej
21 komentarjev
Izmir

Bravo, bravo. Res niso zahtevali stika so pa zahtevali da se določi mejo epikontinentalnih pasov in pasov izvajanja suverenih pravic. Ja bravo, bravo to je veliko bolje.
Nimaš kaj, res smo nekaj dobili za tistih nevemkoliko 100 KE.

21. maj 2010, ob 06:49:06
Neznan

Jankec, kakvo je tvoje rješenje spora?

- - - - - -

SPOR UOPĆE NE POSTOJI .

POSTOJI SAMO JEDAN MIZERAN POKUŠAJ KLAUSTROFOBIČNIH JANEZA DA TEHTAJU OZEMLJE HRVATIMA.


SPOR UOPĆE NE POSTOJI .
IZMIŠLJEN JE OD STRANE ZLOVENACA KAO PODLOGA NA KOJOJ BI DA UKRADU SUSJEDU ONO ŠTO IM BOG NIJE DAO !

NICE TRY, BUT SORRY, ...

21. maj 2010, ob 02:42:36
Neznan

Kaj je zdaj pomembno, kaj je pred leti pisalo v neki zahtevi, ki ni bila realizirana?! Vse skupaj je mnogo prej zapacal že Kardelj. Do konca bodo spacali pa njegovi mentalni nasledniki.

21. maj 2010, ob 02:02:00
crni kos

janko
20. maj 2010 ob 14:00:07 prijavi kot neprimeren komentar Vse naj pride na videlo, toda to ni argument, da podprem ta sporazum. Še enkrat, nobeni dosedanji vladi RS ni uspelo skleniti sporazuma oz. rešiti mejnega vprašanja, toda to ni argument za to, da je ta sporazum dober. Tudi če bi ga podpisal Janša, pa velecenjeni Kučan, pa veliki pravni Strokovnjak Tuerk, to ni argument, da je ta sporazum dober. Lahko je boljši od prejšnjih predlogov (beri: predlogov), toda še vedno slab, saj to ni več predlog, podpisala sta ga predsednika vlad in potrdila parlamenta. Gre za popolnoma različne politično in pravno veljavni zadevi!!! Ali menite, da smo tisti, ki smo PROTI tem sporazumu proti, ker tako pravi Janša!! Ne proti smo, ker smo prebrali ta sporazum, ker ga razumemo (v političnem in pravnem kontekstu) in proti smo, ker smo prisluhnili argumentom in (ne)znanju t.i. pravnih strokovnjakov (primer Monaka) ipd.
---------------------------
Jankec, kakvo je tvoje rješenje spora?

20. maj 2010, ob 19:52:24
Neznan

Komentar je kršil Pogoje komentiranja na spletnem portalu Delo, zato je bil izbrisan.

20. maj 2010, ob 19:26:17
hanzi

neznan
20. maj 2010 ob 14:29:56
Po potrditvi AS v saboru ste sprejeli stanje 25.6.1991 in noben momerandum itd po tem datumu ne pride v poštev.

20. maj 2010, ob 18:08:15
kdovekdoDELETED

Janša se zdaj spet dela pametnega, ko je imel priložnost kaj narediti, ni naredil nič. Zdaj predlaga dvostranski dogovor, čeprav dobro ve, da ta s Hrvaško ni mogoč. Mogoč je le pod pogojem, da gre meja po sredini Piranskega zaliva in da Slovenija nima prehoda na odprto morje. Arbitražni sporazum nam vsekakor zagotavlja več. Predvsem pa s sklenitvijo sporazuma Slovenija ne bo več izgubljala ozemlja, kar se je dogajalo vseskozi doslej. Največ ga je izgubila v času, ko so imeli glavno besedo tisti, ki zdaj tako hinavsko nastopajo proti arbitražnemu sporazumu. Čez dve leti, ko bo Hrvaška v EU, bo še veliko močnejša in vsak dogovor bo nemogoč.

20. maj 2010, ob 17:26:18
Bolek

mija,
Öe si tako dober pravni strokovnjak, potem se pridruži pogajalcem in zagotovi stik z odprtim morjem. Ampak jaz le mislim, da ti je sovraštvo do Hrvatov in Janše zameglilo um.

Sporazum nima časovnice in arbitraža lahko traja neskončno dolgo. Stanje med celotnim trajanjem arbitraže pa bo takšno kot ja sedaj, torej bo Hrvaška kontrolirala polovico piranskega zaliva še veliko naslednjih let.

Zagarantiran imamo stik Slovenije z odprtim morjem. Kura neumna!

20. maj 2010, ob 16:41:57
mija

Zagarantiran imamo stik Slovenije z odprtim morjem. Zagarantirano imamo izkoriščanje gospodarskih pasov. Arbitražno sodišče mora povedati, kako bo to izvedeno, o sami izvedbbi,pa ne more biti dvoma. Pika.
Preberite sporazum, s svojo glavo, ne se iti mednarodnega prava ker ga ne obvladate in ne razlagajte stvari, ki niso relevatnen. Relevantno je samo to, izhodišče o presojanju dan 25.6.91, določiti STIK in določiti način uporabe GOSPODARSKIH PASOV. To je vse.
Nihče ne more vedeti, niti Janša, niti noben neznan na tem forumu, kako bo sodišče določilo STIK. Je čisto vseeno imeli ga bomo, in to bo 100 % več kot imamo sedaj. Sedaj nimamo nič.

20. maj 2010, ob 16:26:24
neznan

Obljubit je eno a dat je drugo. Mi mislimo da je Kosorka Štajerka da vsakemu da

20. maj 2010, ob 15:05:04
Neznan

http://www.facebook.com/pages/Udruga-Hrvata-Varesa-Kraljevski-grad-Bobovac/115083411860238

20. maj 2010, ob 14:35:31
Neznan

Akademik Vladimir Ibler govoreći o povijesti hrvatsko-slovenskog graničnog spora, istaknuo je kako svatko tko o tom problemu hoće govoriti mora poznavati hrvatski Ustav, Konvenciju o pravu mora UN-a, slovenski Memorandum o Piranskom zaljevu te note koje su se izmjenjivale.

"Tko ne poznaje slovenski Memorandum od 7. travnja 1993. ne može o tim stvarima govoriti", izjavio je, pojasnivši kako tim dokumentom Slovenci traže suverenost nad cijelim Piranskim zaljevom te "izlaz" na otvoreno more. Po Iblerovoj ocjeni to je "suludo" s jedne, a s druge strane "bezobrazno".

20. maj 2010, ob 14:29:56
volili Boruta,izvolili Borata

bralec
Iztržili pa bomo blamažo nacije. Zaradi takih

blamažo nacije že doživljamo pod vodstvom čudovito sposobne vlade in pravljičarja iz OZN

"Uresničile so se napovedi IMD minulih let zaradi porazne odpornosti gospodarstva in ignoriranja težav je kriza Slovenijo močno udarila. Na lestvici IMD je med 58 državami zgrmela najgloblje" - Finance danes

20. maj 2010, ob 14:23:04
Neznan

janko
Ti in podobni ste proti iz razlogov nevoščljivosti. Če bi količkaj razumeli probelmatiko ne bi omenjal npr. Monaco: dobil je to kar je dobil, ker je Francija hotela popustiti! Razumeš?
Fantjeterminator ju to jasnon napisal. Sicer je to kar piše pisalo tudi v pomorskem zakoniku RS iz leta 2001. In so ga umaknili, ker se nekdo spomnil, da bi lahko z izsiljevanjem HR pri vstopu v EU lahko kaj iztržili. Ti in taki pa mislite da imamo prav. Preberi si malo kaj pomeni npr. teritorijalno morje pa ti bo vse jasno. Pojem je dosegljiv v vsakem leksikonu.
Iztržili pa bomo blamažo nacije. Zaradi takih

20. maj 2010, ob 14:08:19
Neznan

Vse naj pride na videlo, toda to ni argument, da podprem ta sporazum. Še enkrat, nobeni dosedanji vladi RS ni uspelo skleniti sporazuma oz. rešiti mejnega vprašanja, toda to ni argument za to, da je ta sporazum dober. Tudi če bi ga podpisal Janša, pa velecenjeni Kučan, pa veliki pravni Strokovnjak Tuerk, to ni argument, da je ta sporazum dober. Lahko je boljši od prejšnjih predlogov (beri: predlogov), toda še vedno slab, saj to ni več predlog, podpisala sta ga predsednika vlad in potrdila parlamenta. Gre za popolnoma različne politično in pravno veljavni zadevi!!! Ali menite, da smo tisti, ki smo PROTI tem sporazumu proti, ker tako pravi Janša!! Ne proti smo, ker smo prebrali ta sporazum, ker ga razumemo (v političnem in pravnem kontekstu) in proti smo, ker smo prisluhnili argumentom in (ne)znanju t.i. pravnih strokovnjakov (primer Monaka) ipd.

20. maj 2010, ob 14:00:07
Neznan

mija, članica skupine mentalnih invalidov slovenije.

20. maj 2010, ob 13:54:55
lunatrka

Mija, kaj pomaga, če ga kaže v pravi luči, če pa mu njegovi privrženci slepo verjamejo.

20. maj 2010, ob 13:42:00
mija

Komentar je kršil Pogoje komentiranja na spletnem portalu Delo, zato je bil izbrisan.

20. maj 2010, ob 13:36:15
vinc

Janša je sedaj prišel na idejo, da bi se morala meja določiti z dvostranskim sporazumom. Ker imam malo zgodovinskega spomina je bil pa on prvi, ki je odstopil od dvostranskega sporazuma Drnovšek - Račan (ker verjetno tam ni njegovega imena). Še vec, sam je bil pobudnik reševanja meje s pomočjo tretjega. Kako je bilo pa z incidenti v Piranskem zalivu, pa tudi še vemo!

20. maj 2010, ob 13:25:30
neznan

ma kakšen PAS reče se brek.

20. maj 2010, ob 13:12:47
Neznan

Slovenski epikontinentalni pas ?!!
To ne obstaja in niti ne bo,kar Slovenija nimamnikakšne pravice do lastneg pasa.Gre za pomorski prikrajšano državo ki nima teritorijalni stik z otvorenim morjem !!

20. maj 2010, ob 13:08:25
21 komentarjev
Stran: <|1|>
Prikaži: starejši prej