Za učinkovito pravosodje 33 milijonov evropskih evrov

Z razvojnimi aktivnostmi se bo do leta 2023 prispevalo k povečanju in izboljšanju učinkovitosti pravosodja kot celote, so prepričani na ministrstvu.

Objavljeno
23. september 2016 17.34
Ma. F., STA
Ma. F., STA

Ljubljana - Ministrstvo za pravosodje je iz sredstev evropske kohezijske politike pridobilo 32,9 milijona evrov, ki jih bodo namenili za ukrepe v okviru projekta Učinkovito pravosodje v prihodnjih osmih letih oziroma do konca leta 2023, so zapisali na spletni strani ministrstva.

Kot so pojasnili, bodo s pridobljenimi finančnimi sredstvi »spodbujali alternativne načine reševanja sporov z aktivno promocijo mediacije, vzpostavil se bo sistem za zaznavo kritičnih točk v pravosodnem sistemu, izvajala se bo analiza možnosti izvajanja triaž in hitrejšega postopka na posameznem delu sodnega procesa ter izvedla nadgradnja obstoječega informacijskega sistema za možno izvajanje hitrejših postopkov«.

Prav tako bodo izvajali ukrepe »za reformo mreže sodišč z optimizacijo števila sodišč, uvedla se bo probacijska služba za celovito oskrbo storilcev in žrtev kaznivih dejanj v vseh fazah postopka v okviru ene institucije, povezovalo se bo registre sodišč s posameznimi evropskimi registri in informacijskimi sistemi, spodbujala in uvajala se bo mobilnost sodnikov, sodnega osebja in tožilcev, izboljševalo se bo poslovne procese notarjev in izvršiteljev, prenovili in nadgradili se bodo tudi nekateri že obstoječi sistemi, kot so vpisniki, digitalizacija spisov, dostopi do evidenc, plačila sodnih taks«, je nanizalo ministrstvo.

Napovedujejo tudi nadgradnjo upravljanja z dokumenti v pravosodnih zadevah in uvedbo zelene informacijske tehnologije v pravosodje. »Pomemben del bodo predstavljali tudi ukrepi za povečanje usposobljenosti zaposlenih v pravosodju, z uvedbo modela kompetenc znanja in veščin ter z izvedbo usposabljanj in izobraževanj za zaposlene v pravosodju,« so še dodali.

»S temi razvojnimi aktivnostmi se bo do leta 2023 prispevalo k povečanju in izboljšanju učinkovitosti pravosodja kot celote,« so prepričani na ministrstvu, saj bodo poleg ministrstva za pravosodje aktivnosti operacije izvajali še ustavno in vrhovno sodišče pa tudi drugi pravosodni organi, kot so državno pravobranilstvo, vrhovno državno tožilstvo, Notarska zbornica Slovenije in Zbornica izvršiteljev Slovenije.