Avstrija: »Po vabljivi dobrodošlici se ugodnosti končajo«

 Parcele v Avstriji za polovico cene slovenskih, življenjski stroški pa okrog 40 odstotkov višji.

Objavljeno
27. december 2013 16.43
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec

Mežica, Ravne na Koroškem – Ponudba avstrijskih poceni zemljišč neposredno ob meji skupaj z občinskimi subvencijami premami marsikaterega bodočega graditelja, ki bi za enako veliko zemljišče v Sloveniji moral plačati najmanj dvakrat več. Začetnem navdušenju pa sledi dražje življenje ter prilagajanje tujemu, kljub bližini vendarle drugačnemu življenjskemu okolju.

Prepriča te občutek domačnosti in prijaznosti

Naš sogovornik (ime hranimo v uredništvu) je bil z mlado družino eden prvih, ki se je odselil čez mejo. Z ženo oba še delata v Sloveniji in ob selitvi v Avstrijo sta imela zaradi tega v službah težave, zato ne želita biti imenovana. »Ljudje ti zamerijo in te vlačijo po zobeh, ker si se odselil v Pliberk. Če bi se na Dunaj, pa sami priznajo, da bi bil zanje frajer, čeprav je oboje Avstrija,« je povzel svojo izkušnjo.

Pred skoraj tremi leti so se z družino odločili za novogradnjo le poldrugi kilometer zračne črte čez mejo. »Občina Pliberk nam je bila zelo v pomoč. Vzpostavili so službo za pomoč prišlekom, ki bi se želeli priseliti.« Vlogo za gradbeno dovoljenje so uradi pregledali v dveh dneh in v sedmih dneh dovoljenje tudi izdali, za kar je bilo potrebne bistveno manj dokumentacije.

»Verjetno je prvi občutek domačnosti, prijaznosti in odprtosti tisto, kar te v začetku pritegne in prepriča. Ko prideš na občino, so te pripravljeni poslušati, ti pomagati, razgrnejo celotno zadevo in ti povedo, kaj ti bodo dali in verjetno to marsikoga premami. Večina ljudi ne razmišlja, da prihajajo v državo, kjer je standard nekoliko višji. Če delaš v Avstriji in zaslužiš njihovo plačo, se to izide. Če pa si odvisen od slovenske plače ali od slabšega plačila v Avstriji, ker si tujec, pa plusi hitro izginejo.«

Parcele poceni, stroški višji

Po izkušnji našega sogovornika se ugodnosti in prihranki z nakupom parcele tudi končajo. »V Avstriji imajo sistem plačevanja stroškov na letni ravni: položnice za elektriko, komunalo, vodo itd. dobiš enkrat letno. To je za nas v začetku precejšen šok. Za božič dobiš račun za približno 2800 evrov. Ko sem naredil izračun stroškov, sem ugotovil, da je življenje v Avstriji vsaj za 40 odstotkov dražje, če primerjamo enake osnovne stroške v Sloveniji.«

Življenju v Avstriji sta se z ženo najprej poskušala povsem prilagoditi, da ne bi izstopala. »Nimam občutka, da ne bi bila dobrodošla, ker sva tujca, a dejstvo je, da nas Avstrijci še vedno jemljejo kot južnjake. Res sem pazil, da nisem delal po osmi zvečer in ob nedeljah, da ni bilo nič razmetano okrog hiše, a nato sva ugotovila, da se nihče za te reči ne meni in da je pregovorna Avstrijska pedantnost samo mit. Vsaj na območju do Celovca, ki je pretežno kmetijsko, je tako. Prednost pred vsem ima kmetovanje, kmetijski stroji po poljih okrog naselij brnijo npr. tudi v nedeljo ob enih zjutraj, ceste so pogosto blatne, a se nihče ne obremenjuje s tem.«

Čeprav imata otroka v avstrijskem vrtcu, ga bosta v šolo najverjetneje vpisala v Sloveniji, saj v avstrijski ne vidita nobene prednosti. »Razen morda znanja nemščine, a tudi nemščina, ki jo govorijo tukaj, je močno narečna pliberščina in precej drugačna od knjižne nemščine.« Kljub nekaterim manj prijetnim spoznanjem bi se danes odločila enako – za selitev. »Nimam še toliko slabih izkušenj, oziroma si prizadevam, da ne bi vplivale na nas. Res pa je, da nikoli ne bomo v nekem tujem kraju v primerjavi z domačini enaki ali pomembni. Tu si ne moreš ustvariti neke svoje filozofije. Dejstvo je, da se moramo prilagoditi večini.«

Drage slovenske parcele

Koroške občine se s cenami zemljišč ne morejo kosati s sosednjimi avstrijskimi, saj si tega finančno ne morejo privoščiti. V Mežici bodo za gradnjo hiš kmalu na voljo komunalno opremljena zemljišča Stanovanjskega podjetja Ravne po okrog 40 evrov za kvadratni meter. »Tudi pri takšni ceni bomo ustvarili izgubo, a drugače ne gre, če hočemo sploh kaj prodati,« je povedal njihov tehnični vodja Branko Pušnik. »Avstrijskim cenam sicer še vedno ne moremo konkurirati, a smo zaradi njih prisiljeni tudi naša zemljišča prodajati za manj, kot smo jih plačali.«