Besedna vojna med Gantarjem in Kendo

Vlada ima na mizi predlog, da bo zdravstveni svet vodila Metka Zorc, Rajko Kenda ne bo član ZS. Kenda razmišlja o tožbi.

Objavljeno
23. marec 2012 21.19
Diana Zajec, zdravje
Diana Zajec, zdravje

Ljubljana – Minister za zdravje Tomaž Gantar je danes vladi v potrditev poslal predlog za novo sestavo svojega najvišjega posvetovalnega organa, zdravstvenega sveta (ZS). Kot je znano, ga bo vodila prof. dr. Metka Zorc. Dosedanji predsednik prof. dr. Rajko Kenda ne bo član nove zasedbe.

V polemiki o tem, ali je vloga starega zdravstvenega sveta usahnila s koncem mandata ministra Dorjana Marušiča ali pa naj bi se to zgodilo šele z imenovanjem novega ZS, minister Gantar in dosedanji predsednik Kenda ostajata na različnih bregovih. Še naprej sta si vsaksebi o (ne)ustreznosti plačila, ki ga je za predsedovanje temu ministrovemu posvetovalnemu organu prejemal Kenda.

Različne podjemne pogodbe

Minister Tomaž Gantar opozarja, da podjemna pogodba Kende kot predsednika ZS ni bila enaka pogodbam njegovih predhodnikov. »Nasprotno, Kenda je imel sklenjeni dve pogodbi. Po prvi je prejemal 13,89 evra bruto na uro, pri čemer je bil razpon ur od 20 do 100. Tik pred iztekom mandata ministra Boruta Miklavčiča pa je bila podpisana nova pogodba, v kateri je za skupno kvoto 30 ur določeno, da je ura plačana v višini 50 evrov neto. Še vedno sem prepričan, da je 27.961,64 evra, kolikor je za vodenje zdravstvenega sveta Kenda prejel leta 2011, nekorektno visoko plačilo za tak obseg dela – še posebno zato, ker je bil v istem času stoodstotno plačan tudi za položaj strokovnega direktorja Pediatrične klinike Ljubljana.«

Gantar je povedal, da je predhodnica Kende, Bojana Beović, za vodenje ZS dobila plačilo po pavšalu, in sicer 10.801,92 evra bruto za 12 mesecev in 4500,80 evra bruto za pet mesecev.

Nesprejemljiv način polemike

Ministru se poskusi urejanja nasprotnih pogledov na vprašanja, povezana z ZS, ne zdijo sprejemljivi: »Ne nazadnje je zdravstveni svet posvetovalni organ ministra. To, kako ga bom sestavil in koga bom imenoval vanj, je suverena odločitev.«

Svet bo torej vodila Metka Zorc, kljub pomislekom, ki so se v zdravniških vrstah pojavljali predvsem zaradi njene povezave z Medicorjem, tretjim slovenskim centrom za operacije srca, kjer je solastnica. Pa tudi zaradi njene vpetosti v uvajanje znanstveno še ne dokazane metode zdravljenja multiple skleroze s širjenjem vratnih žil. Gantar pravi takole: »Ne bi hotel delati reklame Medicorju, a pacienti so bili tisti, ki so to ustanovo dvakrat ovrednotili kot najboljšo. Poleg tega prof. Zorčevi nihče ne more oporekati strokovnosti. Verjamem pa, da obstajajo pomisleki glede njenega imenovanja. A ti nimajo takšne teže, da bi vplivali na mojo odločitev.«

Rajko Kenda razmišlja o tožbi

»To enostavno ni res!« je Rajko Kenda ogorčen zaradi navedb o dveh tako različnih podjemnih pogodbah, po katerih naj bi bil v zadnjem mandatu predsednika ZS plačan za vodenje tega najvišjega ministrovega posvetovalnega organa. »Od prvega dne, odkar sem predsednik zdravstvenega sveta v tej sestavi, dobivam enako plačilo, in to je 50 evrov neto na uro za 30 ur dela na mesec, čeprav je bilo dela, ki sem ga opravil, bistveno več od omenjene kvote. In pri tem zagotovo ne gre samo za vodenje sej!« poudarja.

Prva, po vrednosti bistveno nižja pogodba (plačilo v višini 13,89 evra bruto na uro), ki jo omenja minister Gantar, ni povezana s predsedovanjem zdravstvenemu svetu. Tedanji minister za zdravje je to pogodbo za določen čas (za manj kot leto dni) podpisal s člani komisije, ki je ocenila približno 50 vlog za nove programe oziroma načine zdravljenja in nato pripravila strokovno poročilo. To je po že ustaljeni praksi temelj za nadaljnje delo ZS; ta programe ovrednoti in predlaga prednostni seznam njihovega financiranja, ki ga potem preda v presojo ministru. Član komisije je bil (in sme biti) tudi predsednik zdravstvenega sveta.

»Trditev, da sem 27.000 evrov prejel zgolj za vodenje petih sej, je nesprejemljivo zavajanje, ki ga razumem kot neupravičen in pritlehen napad na moje dobro ime,« trdi Kenda in dodaja: »Poleg rednega dela, ki ga opravljam kot strokovni direktor pediatrične klinike, sem po podjemni pogodbi dobival plačilo za delo v zdravstvenem svetu, ne le za vodenje sej – tako kot tudi predsednik vlade, kot sem že dejal, ni plačan zgolj in samo za vodenje četrtkovih sej vlade.«

Sicer pa je Kenda v današnjem pogovoru za Delo še povedal: »Če se bo takšna neupravičena gonja nadaljevala, bom resno razmislil o tem, da bi proti ministru za zdravje vložil tožbo.«