Bolnišnica Celje dobila finančni načrt za iztekajoče se leto decembra

Seja sveta zavoda: Še vedno pričakujejo razrešitev direktorja v vladi.

Objavljeno
05. december 2017 09.00
Posodobljeno
05. december 2017 09.00
1,5
milijona evrov vredne investicije so že izvajali brez finančnega načrta

Celje – Nesprejet finančni načrt je bil med ključnima vzrokoma, da je svet zavoda Splošne bolnišnice Celje (SBC) novembra izglasoval razrešitev direktorja Marjana Ferjanca. Dokler se s tem ne strinja še vlada, Ferjanc vodi bolnišnico.

Za finančni načrt je glasovalo osem od devetih članov sveta zavoda. Vzdržal se je predsednik Andraž Jakelj: »Menim, da se decembra finančni načrti za tekoče leto ne sprejemajo. Tako in tako je bilo že vse, kar je v finančnem načrtu, narejeno.« To je potrdil tudi strokovni direktor Franci Vindišar: »Mi smo kljub vsemu izvajali investicije v vrednosti okoli 1,5 milijona evrov. Ne bi mogli šele zdaj začeti kupovati monitorjev za osnovni nadzor življenjskih funkcij, na primer.«

Tudi brez zamude vzroki za razrešitev

Dobrih sto milijonov evrov vreden načrt je v številkah enak tistemu, ki ga je Ferjanc dal na mizo konec oktobra, ko so zaradi dejstva, da SBC nima finančnega načrta, začeli postopek njegove razrešitve. Jakelj je zanikal, da je bilo to povezano: »Ferjanc je rok za oddajo finančnega načrta zamudil že avgusta. Tudi če bi finančni načrt sprejeli oktobra, bi še vedno obstajali vzroki za razrešitev.«

Jakelj dodaja, da vzroki še vedno obstajajo tudi zaradi prevedbe plač iz leta 2008. Na seji je notranja revizorka povedala, da je napačne prevedbe odkrila že leta 2014 in na to opozorila direktorja. Enako zadevo je dve leti kasneje odkril Jakelj in inšpektor letos, zgodilo se ni nič. Na novembrskem zboru delavcev so sindikati povedali, da gre večinoma za najnižje plačane, ki bodo po pravi prevedbi prejemali minimalno plačo.

Jakelj je to zanikal: »To ni res. Gre za nezdravstveno dejavnost. To je celotna direkcija, uprava, kjer so zaposlene v pisarnah s peto stopnjo izobrazbe uvrščene na delovna mesta, ki zahtevajo sedmo stopnjo.«

Odgovornost svetnikov ali kdo komu grozi

Finančni načrt je včeraj potrdila tudi članica Barbara Tiselj, ki je na oktobrski seji priznala, da ga ni prebrala, in pojasnila, zakaj. Začela je razmišljati tudi o odstopu iz sveta zavoda, a iz čisto drugih razlogov. Dejala je, da se je ustrašila Vindišarjevih besed, ko je na seji govoril o odgovornosti sveta zavoda pri razrešitvi Ferjanca in ga citirala: »Te odgovornosti se boste zavedali takrat, ko boste potrebovali zdravstvene storitve. Verjemite mi, da zelo dobro vem, o čem govorim. Raven bolnišnice se bo znižala. Sem kirurg po izobrazbi, ki znam vzeti nož, znam zarezati, znam tudi odrezati.«

Vindišar je še enkrat povedal, da ni šlo za grožnje: »Mogoče sem bil slikovit. Opozoriti sem hotel, da če se bodo povzročile težave SBC, se nekatere stroke ne bodo mogle razvijati in bomo prišli na nižjo raven izvajanja zdravstvenih storitev, kot je danes.« Zdravniki, ki so od 1. decembra napovedovali 40-urni delovnik, do odločitve vlade delajo kot običajno.