Brežice bi bile kajakaški center Slovenije

Predsednik slovenske kajakaške zveze gradnjo moderne umetne proge ob brežiški hidroelektrarni zelo podpira.

Objavljeno
12. oktober 2013 13.20
Janoš Zore, Posavje
Janoš Zore, Posavje
Brežice – »Če bomo uspešni pri pridobivanju sredstev, bomo kajakaško progo 200 metrov od brežiškega gradu zgradili že leta 2016,« je ob podpisu pisma o nameri o sodelovanju med občino, Termami Čatež in kajakaško zvezo dejal župan Ivan Molan.

»S tem projektom se v našem klubu ukvarjamo že osem let,« je dejal Matjaž Avšič iz Kajak kanu kluba Čatež, ki je letos v mlajših kategorijah dobil kar osem naslovov državnega prvaka: »Z gradnjo spodnjesavskih hidroelektrarn izginja vsa divja voda na Savi in v spodnjem toku Krke, kjer imamo zdaj majhen vadbeni center.«

Predsednik slovenske kajakaške zveze Bojan Žmavc gradnjo moderne umetne proge ob brežiški hidroelektrarni zelo podpira: »Takšne proge si v naši zvezi želimo že vrsto let. V Tacnu je infrastruktura iz kamene dobe, zaradi lastniških zapletov je ni mogoče posodobiti. Proga v Solkanu je v naravni strugi in odvisna od rečnega pretoka.«

»Proga v Brežicah bi bila izjemno pomembna za razvoj tega športa v Sloveniji, na njej pa bi treniral skoraj cel Balkan. Kandidirali bi za največja tekmovanja,« je prepričan Žmavc: »Mi smo se vozili na priprave v Bratislavo. Zdaj hodimo na Dunaj, kjer imajo novo progo. Kolikor bo mogoče, bomo projekt – naj gre za nacionalni ali regionalni center – podprli v prizadevanjih za pridobitev državnih sredstev; tako iz proračuna kot s Fundacije za šport.«

Investicija brez davka je ocenjena na dva milijona

Ob športnem vidiku – v Brežicah trenira 30 otrok – bi investicija brez davka ocenjena na dva milijona evrov lahko zelo izboljšala turistično ponudbo kraja. Idejno zasnovo podpirata tudi brežiška občina in Terme Čatež. »Velikost naših kapacitet nam omogoča izvedbo dogodkov na meddržavnem nivoju,« pravi prvi mož turističnega giganta Sebastjan Selan. Občinska projektna skupina si je ogledala dve umetni progi. Ob dunajski tudi olimpijsko v bližini Barcelone, ki z izposojo kajakov in raftov vsako leto ustvari milijon evrov prihodkov (manjši delež prometa sicer zagotovijo tudi s hidroelektrarno). Brežiška proga dolžine 250 metrov bi s transportnim trakom med startnim in ciljnim zajetjem omogočala ravno tovrstno turistično ponudbo.

Občina lahko v prihodnjih štirih letih za gradnjo zagotovi 800.000 evrov. Večji del investicije bi v Brežicah radi plačali z evropskimi sredstvi finančne perspektive 2014–2020. Pogoj za to je, da gradnjo proge med projekte nacionalnega pomena uvrsti država.