Celjske Pompeje bodo morali ogrevati

Daljša zmrzal bi freske uničila, sedanja zaščita pa jih varuje le pred kratkotrajnim mrazom.

Objavljeno
24. november 2017 20.54
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Celje – Izjemne freske, ki so jih letos odkrili ob obnovi Muzejskega trga, še vedno niso zavarovane z objektom, ki bo pod pohodno streho, čeprav bi ga po pogojih Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) morali postaviti že do konca oktobra. Izvajalec VOC Celje objekt načrtuje do konca leta, restavratorski center ZVKDS pa je freske začasno zaščitil za nižje temperature.

Mestna občina Celje je kulturnovarstvene pogoje ZVKDS prejela 6. julija. V njih je zapisano, da mora biti »zaščita arheoloških ostalin z nosilno ploščo izvedena v najkrajšem možnem času, najkasneje pa do konca oktobra, sicer bodo ostaline, ki so bile prepoznane kot izjemne, zaradi neugodnih vremenskih okoliščin skrajno ogrožene in jim bo grozila izguba varovanih vrednost (odstopanje in propad fresk zaradi zmrzali ipd.)«. Kljub temu je občina javno naročilo za gradnjo zaščitnega objekta objavila šele 20. septembra.

Z občine so odgovorili, da so se vse poletje usklajevali s pristojnimi ustanovami in izdelovali projekt. To je potrdila tudi vodja celjske enote ZVKDS Danijela Brišnik: »Gre za konservatorsko, arheološko, tehnično in logistično izjemno zahteven projekt, ki nam ga brez sodelovanja ZVKDS, Pokrajinskega muzeja Celje, občine in projektanta v tako kratkem času ne bi uspelo pripraviti.«

Malo časa za prijavo

Ker se ji je mudilo, je občina določila samo petdnevni rok za prijavo na javno naročilo, od tega sta bili vmes sobota in nedelja. Eden od potencialnih izvajalcev je zaradi tega opozoril, da gre za zahteven projekt, ki ga v tako kratkem času ni mogoče pripraviti. Vendarle sta se za gradnjo objekta prijavila dva izvajalca. A če so se izvajalci lahko prijavili v komaj petih dneh, je občina nato med dvema izbirala dalj časa. Na občini pravijo, da so morali opraviti pregled in ocenjevanje obeh ponudb, pridobiti potrdila drugih organov, posredovali so pozive za dopolnitve in opraviti pogajanja. Odločitev o izbiri so tako objavili šele 12. oktobra, komaj dvajset dni pred rokom, ko bi morala biti dela že izvedena, in dodali, da zakon določa, da je treba odločitev sprejeti najpozneje v 90 dneh: »Zakonski rok za izvedbo pregleda, ocenjevanja in izdajo odločitve bi v konkretnem primeru potekel 24. 12. 2017.«

Občina je izbrala VOC Celje, ki je takrat že bil na gradbišču, saj je prav on obnavljal Muzejski trg. Za zaščito fresk bodo zgradili podzemni objekt, ki bo s podzemnim hodnikom povezan s kletjo Stare grofije, kjer domuje muzej. Pogodbena vrednost del je dobrih 240.000 evrov, pogodbo pa so podpisali 20. oktobra. Po razpisni dokumentaciji mora izvajalec dela dokončati in opraviti kakovostni pregled v 30 koledarskih dneh, dodatnih 28 dni je na voljo še za predajo dokumentacije, prevzem del, tehnični pregled, odpravo morebitnih napak in primopredajo objekta.

Potrebna bo dodatna zaščita

Čeprav so roki znani, direktor VOC Celje Roman Moškotevc ostaja previden pri napovedih, kdaj bo objekt končan in freske zaščitene: »V načrtu je, da bo objekt stal do konca leta, če ne bo kakšnih sprememb, ker vse lahko delamo samo po navodilih in skladno z ZVKDS, ki določa hitrost dela.« Brišnikova pojasnjuje, da so freske fizično zaščitili za čas gradnje, s sodelovanjem restavratorskega centra ZVKDS in Pokrajinskega muzeja Celje pa tudi za nižje temperature, vendar poudarja: »Gre za primarno zaščito, ki freske ustrezno ščiti v kratkotrajnih obdobjih temperature pod zmrzaljo, v primeru dolgotrajnejših temperatur pod zmrzaljo pa bo treba območje ogrevati in freske dodatno zaščititi. Vsekakor pa je treba v najkrajšem možnem času izvesti zaščito na način, kot je bilo zahtevano v kulturnovarstvenih pogojih. Le tako bodo arheološka odkritja s statusom najdb izjemnega pomena trajno zaščitena in ohranjena zanamcem. Ker so bili kulturnovarstveni pogoji pripravljeni že julija 2017 in se zahteve ZVKDS niso spremenile, verjamemo, da se bomo vsi akterji skupaj z gradbenim izvajalcem trudili po najboljših močeh, da bo zaščita izvedena po terminskem načrtu do konca letošnjega leta.«

Izjemne freske so bile pod dvoriščem pri Pokrajinskem muzeju Celje dobro skrite. Arheologi so najprej odkrili bogato rimsko vilo, ki so jo uporabljali od 1. do sredine 4. stoletja, v njej pa so našli kopalniški kompleks s hipokavstom, nekakšnim centralnim toplozračnim ogrevanjem. Pod ohranjenimi apnenimi estrihi so nato odkrili še ohranjene starejše zidove hiše, na katerih so odlično ohranjene barvite stenske poslikave, ki merijo meter v višino, skupaj pa okoli sedem kvadratnih metrov. Zato so jih nekateri ocenili za celjske Pompeje.