»Dobro plačana nadura« vredna borih 80 centov

Delovni čas vojakov začasno prerazporejen tako, da delovna obveznost ne presega 12 ur na dan.

Objavljeno
05. november 2015 20.57
Skupina beguncev in vojaki Slovenske vojske na poti iz zbirnega centra v Rigoncah proti namestitvenem centru v Dobovi. Rigonce, Slovenija 26.oktobra 2015. [begunci,emigranti,kolone ljudi,polja,Rigonce,Dobova,Slovenija,Slovenska
Dejan Karba, Ljutomer
Dejan Karba, Ljutomer
Ljubljana – Od 600 do 670 pripadnikov Slovenske vojske na dvanajst ur rotira v sklopu vojaške pomoči policiji in civilni zaščiti pri obvladovanju razmer zaradi beguncev. Kljub obljubi države, da bodo dobili dobro plačane nadure, jim obrambno ministrstvo namenja zgolj 80 centov na uro. K temu, naj se vojski namenjena sredstva zvišajo, poziva tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor.

»To ni pošteno, sploh glede na plačilo drugih javnih uslužbencev,« obrambni ministrici Andreji Katič piše Gvido Novak, predsednik Sindikata vojakov Slovenije (SVS). »Pripadnikom SV se ne zdi pošteno niti to, da jim je bilo obljubljeno plačilo nadur za delo čez polni delovni čas, in ne ure za kompenzacije,« nadaljuje Novak in ministrico opozarja, da drugi javni uslužbenci dobijo približno 80 centov za pripravljenost doma, »vojaki pa so v stalni pripravljenosti na delovnem mestu, na terenu«. Ob tem je Novak ob robu pisma ministrico še podučil, da je bolje uporabljati izraz begunci, in ne migranti, kot je prebežnike v dopisu o obračunavanju dela za opravljanje nalog pri reševanju migrantske problematike poimenovala ministrica Katičeva: »Mi izraz begunci uporabljamo namensko, saj naši pripadniki pomagajo beguncem, ki bežijo pred vojnimi grozotami zaradi strahu za življenje. Med begunci so zagotovo tudi imigranti, a mi za njih ne vemo zagotovo, vemo pa, da otroci nikakor niso migranti.«

Nadure lahko izkoristijo kot proste ure

Katičeva je v svojem dopisu, ki ga je načelniku generalštaba generalmajorju Andreju Ostermanu poslala v torek, med drugim pojasnila, da se delovni čas pripadnikov SV začasno prerazporeja na način, da dnevna delovna obveznost ne presega dvanajst ur oziroma 56 ur na teden. Ure, ki se zaradi začasno prerazporejenega delovnega časa nakopičijo na koncu meseca, pa lahko pripadniki SV kot proste ure izkoristijo v najkasneje šestih mesecih. V času učinkovitega dela dobi vojak, ki pomaga policiji v sklopu begunske krize, nočni dodatek v višini 30 odstotkov, nedeljski dodatek znaša tako kot drugi dodatki po kolektivni pogodbi za javni sektor 75 odstotkov, dodatek za delo ob prazniku pa 90 odstotkov.