Erika Köleš Kiss, prva zagovornica porabskih Slovencev

Po dvajsetih letih obljub so manjšine na Madžarskem namesto poslancev dobile parlamentarne zagovornike. Porabske Slovence bo zastopala Erika Köles Kiss.

Objavljeno
28. april 2014 20.29
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota

Monošter - Erika Köles Kiss je po rezultatih nedavnih madžarskih parlamentarnih volitev postala prva parlamentarna zagovornica slovenske narodnostne skupnosti na Madžarskem. Toda to je vse, kar je za sedaj o tej povsem novi obliki zastopanja manjšin na Madžarskem znanega. Slovenska zastopnica kljub temu, da bo prvi sklic novega parlamenta že zelo kmalu, na primer še vedno ne ve niti tega, ali bo funkcija manjšinskega zagovornika poklicna ali ne.

Teoretično bi slovenska narodnostna skupnost na Madžarskem na pravkar minulih parlamentarnih volitvah po novem volilnem zakonu sicer lahko dobila tudi svojega poslanca, ki bi bil enakopraven drugim, strankarskim. Toda za to bi morala nosilka slovenske narodnostne liste Kisseva zbrati okrog dvajset tisoč glasov. Ker je na Madžarskem le okrog tri tisoč pripadnikov slovenske narodnostne skupnosti, je to torej res le teoretična možnost. A tudi drugim manjšinam - na Madžarskem jih je priznanih dvanajst, najmočnejši sta romska in nemška - preboj v parlament z lastnim poslancem ni uspel, pa čeprav je madžarskih Nemcev več kot dvajset tisoč. Kisseva je tako s 133 glasovi bila izvoljena za zagovornico, kar bi lahko postala tudi le z enim dobljenim glasom, vendar zato v parlamentu ne bo imela glasovalne pravice.

Je torej tako spremenjeni madžarski volilni zakon zgolj pesek v oči manjšinam, smo vprašali zagovornico Kissevo. Pa se je le pomenljivo nasmehnila.
»Zadovoljni moramo biti s tem, kar smo dobili. Glede na to, da je madžarski manjšinski zakon že od leta 1993 predvideval manjšinske poslance v parlamentu, pa se vse do sedaj ni zgodilo čisto nič, je to sedaj vendarle nek napredek. Je več kot nič. In v mandatu, ki ga začenjamo, bomo manjšinski zagovorniki poskušali napraviti vse, da bi manjšine že v naslednjem mandatu dobile prave poslance.«


Kakšna pa sploh je funkcija zagovornika? Kakšne pristojnosti oziroma pravice boste imeli v madžarskem parlamentu?
»Znano je le, da nimamo glasovalne pravice, vse ostale pravice in obveznosti pa so menda povsem podobne poslanskim. Ne vemo pa še natančno, ali je funkcija poklicna ali ne. Tako na srednji poklicni šoli v Monoštru, kjer sem profesorica za madžarsk ii slovenski jezik, še vedno ne vedo, ali bom odšla ali ne, pa tudi sama ne vem, kaj bo. Toda nepoklicno te funkcije kot profesorica, vezana na urnike in dogajanje na šoli, ne bi mogla opravljati. «


Za kaj se boste zavzemali pri svojem delu v parlamentu?
»V prvi vrsti se bom borila za ohranitev slovenskega jezika in za to, da bo država pravočasno in v celoti zagotavljala finančne pogoje za to. Da bo torej financirala obe dvojezični osnovni šoli v Gornjem Seniku in Števanovcih in vse ostalo. Zavzemala pa se bom tudi za to, da se Porabje gospodarsko razvije, ker bodo v boljših materialnih pogojih tudi tukajšnji Slovenci bolj samozavestni. V teh krajih bi bilo dobro razvijati dejavnosti, pri katerih bi bila prednost poznavanje slovenskega jezika. Priložnost vidim v turizmu. Izkoristiti bi morali neokrnjeno naravo, ki jo imamo tu, vendar bo treba povečati prenočitvene zmogljivosti in se resneje lotiti turistične promocije in prodaje.«


Kako boste lahko dosegali vaše cilje, če ne boste imeli niti glasovalne pravice?
»Med mojim dosedanjim političnim udejstvovanjem sem ugotovila, da se v madžarskem parlamentu da veliko doseči preko parlamentarnih komisij, manjšinski zagovorniki pa bomo menda lahko ustanovili takšno komisijo za manjšinska vprašanja. Upam zato, da bomo lahko kaj dosegli preko nje.«