Kaj res?

V tednu po volitvah smo izbrskali nekaj zgodovinskih tem, ki so se pojavljale v volilnih in drugih nagovorih. Ne gre toliko, da posameznikom očitamo zavajanje, ampak tokrat bolj opozarjamo na splošno napačno dojemanje dogodkov.
Fotografija: Miro Cerar Foto Leon Vidic
Odpri galerijo
Miro Cerar Foto Leon Vidic

»Naša zgodovina je v veliki meri zgodovina upora. Slovenski narod je svojo identiteto in prihodnost vedno utrjeval in utemeljeval na nesprejemanju tuje ali odtujene nadvlade.«
Miro Cerar 26. 4. 2018.

■ ■ ■ Z veliko gotovostjo lahko rečemo, da je to le mit. Če kot začetek slovenskega naroda štejemo prihod Slovanov na to območje po letu 568, potem se je naš narod že v času Karantanije po približno dvesto letih samostojnosti zaradi varnosti prepustil prevladi najprej Bavarcev in nato Frankov. Po zatonu Karantanije so sledili Sveto rimsko cesarstvo, Habsburžani, Francozi, Avstro-Ogrska, Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev, Kraljevina Jugoslavija in Jugoslavija. Samostojnost smo Slovenci znova dosegli šele leta 1991. V 1450 letih smo bili ali povezani ali pa nadvladani več kot 1200 let. Zgodovina piše o posameznih uporih, ki pa so bili bodisi verske bodisi povsem socialne narave. Ime Slovenija se sicer prvič pojavi šele v 19. stoletju.

——————

Luka Mesec Foto Jure Eržen
Luka Mesec Foto Jure Eržen


»Pri nas je bila to Osvobodilna fronta. Edina, ki se je na slovenskih tleh bojevala tako proti zunanjemu sovražniku (z domačimi kolaboranti vred) kot tudi za izkoreninjenje starega reda in socialno revolucijo.«
Luka Mesec, 9. 5. 2018

■ ■ ■ Pogosto se napačno posplošuje, da je Osvobodilna fronta enostrankarski projekt oziroma projekt komunistične partije. Osvobodilna fronta se je ob ustanovitvi imenovala Protiimperialistična fronta. Gibanje so ustanovili Komunistična partija Slovenije, Krščanski socialisti, Narodni demokrati – Sokoli in Kulturniška skupina. V OF se je preimenovala po nemškem napadu na Rusijo. Skupno je OF sestavljajo več kot 15 skupin. Res pa je, da je gibanje postopoma prešlo pod okrilje komunistične partije.

——————

Dejan Židan Foto Voranc Vogel
Dejan Židan Foto Voranc Vogel


»Smo stranka z izkušnjami, nismo stranka, ki pride in odide. Smo del gibanja s 150-letno tradicijo, imamo kompetentne ljudi.«
Dejan Židan, SD, 18. 5. 2018

■ ■ ■ Stopetdesetletna tradicija nima podlage v slovenski Socialni demokraciji (SD), ampak v evropskem združenju socialnodemokratskih strank, ki se mu je SD pridružila leta 2003. SD se je sicer prelevila iz Komunistične partije Slovenije. Ta se je najprej v času osamosvojitve preimenovala v Socialdemokratsko prenovo, nato se je leta 1993 s še štirimi drugimi strankami in skupinami združila v Združeno listo socialnih demokratov. V SD se je preimenovala leta 2005.

Komentarji: