Kam na kavo? Tokrat na čaj. Na 40 čajev v Slovenj Gradec.

Ob petkih vas vabimo na skodelico kave. Priporočajo jih naši sodelavci. Tokrat je na vrsti Slovenj Gradec.

Objavljeno
08. avgust 2013 17.08
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec

Čajnica Peč je bila v Slovenj Gradcu dobro znana in priljubljena že na prejšnji lokaciji v Meškovi ulici, kjer je družina lastnika Petra Murka pred skoraj dvema desetletjema kar v domači hiši v pritličju uredila sobico, jo opremila s starinskim pohištvom in začela Slovenjgradčanom kuhati čaj, ob tem pa prirejati tudi razstave in manjše koncerte. Po nekajletnem premoru so Čajnico Peč letos marca spet odprli na imenitni lokaciji v mestnem jedru, v atriju prenovljene stavbe Koroške galerije likovnih umetnosti ter Koroškega pokrajinskega muzeja.

V takšni vročini se seveda najbolj prileže ledeni čaj, a tudi skodelica toplega čaja v vročih dneh odžeja, pove Peter. V Čajnici Peč pripravljajo več kot štirideset vrst čajev, ki jih kupujejo na Dunaju. »Kakovost mora biti visoka, tako da tudi tisti, ki se zelo dobro spozna na čaje, ve, da pije dober, pravi čaj.«

Pitje čaja je obred, za katerega ni vseeno, kako se ga lotimo. V čajnici se ga vsekakor lotevajo resno. Za različne čaje ima voda v vrčku različno temperaturo, čajne lističe pa v posebnem cedilu namočijo v majhen glinen čajnik. Koliko časa morajo ostati v vodi, pivcem čaja pove peščena ura, ki jo priložijo na pladnju. »Do treh minut se izloča tein, ki poživlja, po treh minutah pa tanin, ki pomirja in uspava, čaj pa naredi trpkejši,« pojasni Peter, »izbereš lahko eno ali drugo, odvisno od tega, kakšne volje prideš.«

Nato je treba cedilo z lističi odložiti v posebno posodico, čaj pa je pripravljen za pitje. Lahko ga pijemo z mlekom, limono, medom, sladkamo z belim ali rjavim sladkorjem. Če ga namesto v skodelico prelijemo v kozarec z veliko ledu, nastane pravi ledeni čaj. »Pravi je zato, ker ga gost sam pripravi, ustvari.«

Čajniki glineni, skodelice porcelanske

Čajniki morajo biti glineni, starejši ko so in večkrat, ko v njih pripravljamo čaj, boljši je, saj glina dobi posebno patino. »Čaj iz novih čajnikov ni tako dober,« potrdi Peter. Čajniki so označeni glede na uporabo - nekateri so le za aromatizirane čaje, drugi za prave čaje brez arome. Tudi pri skodelicah ni nič prepuščeno naključju. Biti morajo tanke, porcelanske. Debele »šalce« ne pridejo v poštev. V Čajnici Peč boste pili čaj iz številnih različnih porcelanskih skodelic s starinskim pridihom, ki so jih nabrali in jih še nabirajo vsepovsod, pogosto tudi na bolšjih sejmih.

Od klasike do eksotičnih mešanic

Ponudbo čajev prilagajajo povpraševanju, radi ponudijo tudi kaj eksotičnega. »Po dolgoletnih izkušnjah že približno vemo, kateri čaji so se najbolj prijeli, katere imajo gostje tukaj radi. Zeleni, črni, rdeči, oolong, zeliščni, sadni ... okusov je ogromno.« Med posebnimi sta mate in rooibos, prvi iz listov južnoameriškega grma ali drevesa, drugi iz listov afriškega rdečega grma. Nenavaden je tudi čaj lapsang iz čajnih listov, ki so dimljeni. »Tako kot mi v dimu sušimo klobase, kitajci sušijo čaj,« pojasni Peter. Bogat, specifičen okus po dimu in močan vonj se ohrani tudi v pripravljenem napitku. »Zato pa ga pijejo samo trije,« se zasmeje Peter in tri ljubitelje lapsanga našteje po imenih. Petrova hči Mojca, ki s fantom Miho vodi čajnico, tudi sama pripravlja zeliščni čaj, za katerega sestavine vse leto nabira na bližnjem Pohorju. V njem je več kot dvajset zelišč. »Z izkušnjami se naučiš, kakšno mešanico pripraviti, kateri okus bo prevladal, kateri ne gredo skupaj,« pravi.

Ob čaju še koncerti in razstave - brezplačno

Na novi lokaciji se prav tako odvijajo koncerti in razstave, poleti imajo za to pripravljen zunanji oder, kjer se vsak vikend kaj dogaja. Vse prireditve so brezplačne in zanje tudi v prihodnje ne nameravajo pobirati vstopnine. Ob vsaki prireditvi med gosti, ki napolnijo atrij, zakroži čajnik za prostovoljne prispevke. Odhajajo zadovoljni. Čajnica je v Slovenj Gradcu namreč priljubljeno zbirališče vseh generacij, kljub temu pa se po Petrovih besedah njihovi gostje razlikujejo od tistih v lokalih čez cesto. »Sem hodijo tisti, ki jim ne gre samo za popivanje, pač pa na vse skupaj gledajo malo drugače.«

Slovenjgradčani sicer najraje pijejo zelene aromatizirane čaje, v čajnici pa postrežejo tudi kavo in druge pijače. In slastne domače čajne rezine. Čajnica Peč pa je posebna tudi po tem, da atrij krasi izjemna umetnina iz zbirke Koroške galerije likovnih umetnosti - skulptura svetovno znanega umetnika Ossipa Zadkina.