Mariborski vodovod bi vodo prodajal v Azijo

Projekt, za katerega iščejo partnerja, je ocenjen na milijon evrov, vendar je za zdaj še v oblakih.

Objavljeno
16. oktober 2015 18.50
uho/Voda
Robert Galun, Maribor
Robert Galun, Maribor
Maribor – Mariborski vodovod išče partnerja za gradnjo polnilnice pitne vode in prodajo na azijske trge. Projekt je ocenjen na milijon evrov in je del prizadevanj Fištravčeve administracije za obuditev gospodarstva. A ta še niso obrodila sadov in tudi ta projekt je za zdaj bolj v oblakih.

Projekt je objavljen na spletni strani Invest in Maribor (Investirajte v Maribor), ki jo je mestna oblast zagnala z namenom privabljanja tujih investitorjev. Iz kratkega opisa v angleškem jeziku je razvidno, da bi v Mariborskem vodovodu polnilnico radi postavili v bližini vodnega vira, najbrž nekje blizu vodnega zajetja Vrbanski plato. Direktor vodovoda Danilo Burnač pravi, da je postavitev polnilnice možna kjerkoli v poslovnih conah v Mariboru ali okolici kjer so neizkoriščene poslovne in skladiščne stavbe.

Po njegovih besedah so sedanje količine načrpane vode 7,5 milijona kubičnih metrov manjše kot pred dvajsetimi leti oziroma za pet milijonov kubičnih metrov manjše kot pred desetimi leti. Novih priključkov in uporabnikov je vse več, vendar so k padcu prodaje vode prispevali stečaji podjetij, poudarja Burnač: »Govorimo o poslovni možnosti za prodajo do 5000 milijonov litrov vode.«

»Azijski sogovorniki imajo želje in potrebe po večjih plastenkah od enega litra do ene galone (3,785 litra). Vsi pogovori do zdaj so bili zgolj informativne narave, zato smo z MOM menili, da ob iskanju investicij v mestu dodamo tudi to možnost,« pravi Burnač in dodaja, da v arabskem svetu in Aziji voda iz pipe pogosto ni primerna za pitje.

Miroljubna opozicija

Med mariborsko opozicijo, ki je z županom Andrejem Fištravcem zaradi njegovih službenih potovanj v daljne kraje, ki ne dajejo konkretnih rezultatov, že lep čas na bojni nogi, za čuda ni zaznati nasprotovanja tej poslovni zamisli. »Hvala bogu, če bo vsaj nekaj, ker do zdaj ni bilo ničesar. Bolj ali manj se samo pogovarjajo in obljubljajo,« se je na poskus prodaje vode v Azijo odzval Renato Škerbinc iz SDS.

»Načeloma je prodaja vode v Azijo dober načrt, ampak pri njih sem skeptičen,« pa meni mestni svetnik Socialnih demokratov Metod Dolinšek. Poudarja, da to ni mala investicija in Maribor ni ne prvi ne zadnji s takšno idejo: »Če tam nimaš resnega partnerja, ne prodaš ničesar. To je po mojem eden tistih projektov, ki je bolj želja.«

Vode je dovolj

Če bo želel Mariborski vodovod prodajati vodo, bo moral pridobiti ustrezno dovoljenje. Verica Vogrinčič z agencije za okolje je navedla dve možnosti za pridobitev vodne pravice. »Če se bo voda izkoriščala neposredno iz vrtine ali izvira, mora subjekt pridobiti koncesijo za proizvodnjo pijač. Če pa se bo uporabljala voda iz javnega vodovoda, si mora predhodno pridobiti vodno dovoljenje. V tem primeru mora biti izdatnost vodnega vira, ki napaja ta javni vodovod, zadosti velika, da je takšen odvzem dopusten, saj zaradi tega ne sme biti ogrožena preskrba s pitno vodo.«

Zadnje očitno ni težava, saj Burnač pravi, da je v vodonosnikih na Vrbanskem platoju vsak dan na voljo do pol milijona litrov vode. Pri tem je spomnil, da je Maribor nekoč že imel polnilnico piva in brezalkoholnih pijač Talis. »Danes pa tako veliko mesto nima niti ene polnilnice, kar je verjetno redkost tudi v Evropi.«