Ministrstvo za zdravje tiho, zakaj ni registra

Bolnišnice so prepuščene same sebi pri odločitvi o vsadkih, svoj register ima le Ortopedska bolnišnica Valdoltra.

Objavljeno
26. julij 2016 22.43
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Sporne kolčne endoproteze oziroma vsadke, na katere smo prvi opozorili v Delu, so poleg celjske in mariborske bolnišnice vstavljali tudi v Valdoltri. Na podlagi strokovnih člankov o zlomih so jih nehali uporabljati že leta 2012, leto pozneje pa so jih iz Evropskega registra protez obvestili, da se vsadki lomijo v Avstraliji. Če bi imeli nacionalni register, bi za težave lahko izvedele vse naše bolnišnice in vsaj nekaterim pacientom bi lahko prihranili težave.

Posebne kolčne vsadke proizvajalca Wright Medical Technology so v Ortopedski bolnišnici Valdoltra začeli vstavljati decembra 2002. V Valdoltri in tudi drugih bolnišnicah opozarjajo, da je imel vsadek v času uporabe vsa ustrezna dovoljenja, torej veljaven CE-certifikat. To pomeni, da bolnišnice, ki medicinske pripomočke naročajo prek javnih naročil, kjer je najbolj odločilna cena, niso imele razloga, da proizvajalcu ne bi zaupale. Direktorica Javne agencije RS za zdravila medicinske pripomočke Andreja Čufar je za Delo prejšnji teden dejala, da se po tem, ko izdelek že dobi CE-certifikat, rado zatakne: »Ali pride na trg izdelek, ki izpolnjuje te standarde, je odvisno od (ne)odgovornosti proizvajalca.«

Proizvajalec je sam ugotovil, da se vsadki lomijo. In to že pred zamenjavo zlitine. Dr. Simon Kovač, predstojnik medicinske dejavnosti endoprotetike sklepov v Valdoltri, pravi, da jih je dobavitelj vsadkov opozoril, da bodo zlitino zamenjali zaradi varnosti: »Triindvajsetega marca 2011 smo bili seznanjeni, da nam bodo namesto titanovih vratov dobavljali izboljšane vratove iz kobalt-kromove zlitine, ki je trša, saj naj bi zaznali primere zlomov. Uradnega odpoklica takrat niso izvedli oziroma mi o tem nismo bili uradno obveščeni.«

Opozorila v strokovnih člankih in iz tujine

Prvi zlom vsadka s »staro« zlitino so v celjski bolnišnici obravnavali leta 2010. Na podlagi tega primera je izr. prof. dr. Samo K. Fokter z ortopedom Igorjem Vučajnkom leta 2012 napisal članek, ki so ga objavili v strokovni knjigi o vsadkih. Prav strokovni članki so pripomogli k odločitvi ortopedov v Valdoltri, da so vsadkov od septembra 2012 niso več uporabljali, razlaga Kovač: »Odločitev o prenehanju uporabe je temeljila na strokovni presoji, na podlagi strokovnih člankov, ki so obravnavali zlome vratov, objavljenih v mednarodnih strokovnih publikacijah.« V drugih bolnišnicah se za to niso odločili.

Da je bila odločitev v Valdoltri pravilna, so ugotovili že leto kasneje (2013), ko so obravnavali prvi zlom vratu tega posebnega vsadka. Do danes so obravnavali tri zlome. Opozorila pa so prišla tudi iz tujine, piše Kovač: »Septembra 2013 nas je koordinator Evropskega registra protez, v katerega je vključen tudi valdoltrski register protez, seznanil z izsledki iz Avstralskega nacionalnega registra, kjer so ugotovili večja odstopanja v zvezi z omenjenimi deli protez.«

NIJZ se še dogovarja

V celjski in mariborski bolnišnici so obravnavali 15 zlomov vsadkov. Čeprav je verjetnost zloma v primerjavi z drugimi zapleti precej majhna, bi bilo zlomov verjetno manj, če bi deloval Nacionalni register endoprotez. »Naša bolnišnica vse podatke, tako o vgrajenih primarnih kolčnih protezah kot o opravljenih revizijah oziroma ponovnih operacijah, pošilja v Register artroplastike, ki ga vodi Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje (NIJZ),« je odgovoril predstojnik oddelka za ortopedijo in športne poškodbe SB Celje Marko Kotnik.

Na vprašanje, kaj s pridobljenimi podatki počnejo in ali so o kakršnih koli odstopanjih obveščali bolnišnice, so v NIJZ odgovorili, da so bila prva sredstva za register namenjena pred dvema letoma: »Z evropskimi sredstvi iz projekta, ki ga je koordiniral NIJZ, smo pripravili pilotni register, ki ga zdaj Ortopedska bolnišnica Valdoltra polni primarno s podatki svoje bolnišnice, potekajo pa tudi dogovori z drugimi bolnišnicami.«

Z ministrstva za zdravje že od petka ne odgovorijo na naša vprašanja, zakaj takšnega registra še vedno nimamo in kdaj lahko pričakujemo, da bodo zanj zagotovili denar. Morda bo ministrica Milojka Kolar Celarc odgovorila danes na obisku v Celju, kamor pa ne prihaja zaradi kolkov, ampak zaradi čakalnih dob in bolnišnične novogradnje.