Načeta moralna avtoriteta policistov

Branko Lobnikar: Noben policijski sindikat policistom ne sme odrejati nalog.

Objavljeno
09. marec 2016 21.30
Majda Vukelić, Dejan Karba
Majda Vukelić, Dejan Karba
Ljubljana – Sindikalne zahteve policistov so upravičene in legitimne. Zloraba policijskih pooblastil za njihovo dosego pa pomeni, da so se odločili za nezakonito pot, meni Branko Lobnikar s fakultete za varnostne vede.

Komunikacija med policisti, ki so se pojavili v medijih v zadevi Koprivnikar, je obstajala. Notranji postopki na policiji so deloma končani, izrečene so prve sankcije zaradi hujših kršitev pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja. Te so policiji naredile veliko škode, načeta je moralna avtoriteta policistov. Tako pravi direktor generalne policijske uprave Marjan Fank, potem ko je interni nadzor pokazal, da je pet policistov, članov Sindikata policistov Slovenije, aktivno iskalo policiste za akcijo proti ministru Borisu Koprivnikarju. V to so pritegnili dva škofjeloška policista, za katera je Fanku žal, »saj sta bila na neki način zlorabljena«.

Dr. Branka Lobnikarja z mariborske fakultete za varnostne vede odziv vrha policije proti sedmerici policistov ni presenetil. »Izvajanje policijskih pooblastil je vezano na zakon. Če se uporabijo zunaj zakonskih okvirov, policisti kršijo osnovna pravila profesionalnosti in pravila svojega dela. Lahko smo pričakovali, da je bila korespondenca med policisti na internetu pristna in da je zato šlo za resno kršitev delovnopravnih postopkov. Kaj drugega kot resnega odziva vrha policije na ta dogodek ni bilo pričakovati. Imajo pa zdaj policisti, ki jim grozi izredna odpoved delovnega razmerja, na voljo vsa pravna sredstva.«

S fanti v modrem ni šale

Lobnikar opozarja, da mora vsak policist pri uporabi pooblastil preverjati njihovo zakonitost. »To velja tudi za škofjeloška policista. Povsem jasno je, da noben policijski sindikat policistom ne sme odrejati nalog. To je izključna pristojnost komandirja in drugih pooblaščenih oseb, ki svojim kolegom lahko naložijo le naloge, ki so skladne z zakonom in ki pomenijo varovanje ljudi in premoženja. Njihovo poslanstvo je zagotavljanje varnosti kot skupnega dobrega. Motiv, zakaj so se policisti odločili 'napiti' ministra Koprivnikarja in mu potem dokazati, da se s fanti v modrem ne gre hecati, pa pomeni, da je sindikat instrumentaliziral policiste za svoje partikularne interese. Brez dvoma so sindikalne zahteve policistov upravičene in legitimne in bi jih morale vlade doslej že zdavnaj izpolniti. Zloraba policijskih pooblastil za njihovo dosego pa pomeni, da so se odločili za nezakonito pot in uporabo nezakonitih sredstev.«

Branko Lobnikar je pred kratkim opravil raziskavo o integriteti v slovenski policiji. »Iz nje izhaja, da imajo naši policisti visoko stopnjo integritete, so profesionalci. Šibki so samo pri zlorabi sile (grobost) in pri zakonu molka. Če ne bo šlo za res hudo kaznivo dejanje, bodo policisti o ravnanju svojega kolega molčali. Kljub temu slovenska policija nima sistemskih težav, ni koruptivna.«

Pogajanja niso ogrožena

Ker sta oba policijska sindikata sredi pogajanj z vlado o izpolnitvi njihovih stavkovnih zahtev, se postavlja vprašanje, ali so nadaljnja pogajanja negotova. Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar pravi, da ne, je pa prepričana, tako kot premier Miro Cerar, da je prav, da vrh policije ukrepa. Predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič meni, da postopek izredne odpovedi delovnega razmerja ne vpliva na njegov status v sindikatu in na njegove aktivnosti v stavki.

Danes je 113. dan stavke, ki se kaže predvsem v tem, da je manj policistov na cestah in da ti ukrepajo bolj ali manj ob hudih kršitvah predpisov. Predstavnik policije za odnose z javnostjo Drago Menegalija nam je sporočil, da so januarja policisti izrekli za malo manj kot 1,5 milijona evrov glob, februarja, čeprav še niso zbrani vsi podatki, pa 1,6 milijona evrov. Januarja in februarja lani pa je policija vsak mesec izrekla za dobrih 5,6 milijona evrov glob. Po Fankovi oceni so varnostne razmere zaradi stavke slabše. Napovedal je tudi možnost odstopa od kolektivne pogodbe za policiste.