Najstarejše ročno strelno orožje

Ob obnovi Glavnega trga v Celju so na območju prve mestne hiše odkrili bronasto puško iz druge polovice 15. stoletja.

Objavljeno
25. oktober 2016 20.00
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Celje – Petsto let stari kosi orožja, ki so bili resnično v uporabi, so pri nas zelo redki, zato velja na celjskem Glavnem trgu odkrita arkebuza za najstarejše ročno strelno orožje pri nas. Da bi si lahko predstavljali, kakšna je približno bila, so v Pokrajinskem muzeju Celje (PMC) včeraj predstavili njeno repliko.

Ob obnovi mestnega središča so na mestu turističnega informacijskega centra odkrili poznorimsko vilo z mozaiki pa tudi klet, kjer je bila orožarna prve mestne hiše iz srednjega veka. Najpomembnejše orožje, ki so ga našli, je nedvomno puška s kljuko ali arkebuza oziroma njena bronasta cev.

Arkebuze so uporabljali predvsem v 15. in 16. stoletju, da so bile del celjske mestne oborožitve sredi 15. stoletja, pa kažejo arhivski viri. Celje se je močno oboroževalo po izumrtju družine Celjskih v letu 1456, saj je moralo samo poskrbeti za obrambo mesta predvsem pred turškimi vpadi. V računski knjigi mesta je zapisano, da so v letih 1457 in 1458 kupili prvih 18 arkebuz, bilo pa jih je še več, pravi direktor PMC Stane Rozman: »Približno 35 arkebuz imamo zapisanih v nakupih. Glede na to, da je najdena iz brona, je verjetno ena od teh.«

V PMC bodo javnosti predstavili repliko arkebuze, saj so ne nazadnje odkrili le cev brez kopita. Pri izdelavi replike je sodelovalo podjetje Arex iz Šentjerneja, ki izdeluje tudi puške in pištole, ter puškar Robert Kumin. Vodja orodjarne v Arexu Lojze Juričič je dejal, da je bila izdelava osmerokotne bronaste cevi zanje velik izziv: »Najprej smo v bron izvrtali luknjo in nato cev obdelali od zunaj. Kako so to včasih delali, ko ni bilo nobenih strojev, res ne vem. Naši predniki so morali biti ustvarjalni, domiselni.«

Kakšna je bila arkebuza v resnici, ne vedo. Pri kopitu so se odločili za barvo lesa, čeprav, kot pravi arheolog dr. Jure Krajšek, so imeli v tistem času puške dostikrat pobarvane v barvah praporjev fevdalcev ali mesta. Je pa puška funkcionalna, je v smehu dejal Rozman: »Muzej bi se lahko branil. Ali napadel.«

Repliki arkebuze bosta na ogled v TIC in na razstavi Grofje Celjski v PMC, ena replika pa bo v pisarni župana Bojana Šrota.