Nasilje nad starejšimi pogosto neodkrito in zamolčano

Strah, nemoč, sram in odvisnost preprečujejo starejšim, da bi o svoji stiski spregovorili z organizacijami, ki jim lahko pomagajo.

Objavljeno
15. junij 2017 13.07
bsa-starost
Šp. B., STA
Šp. B., STA
Ljubljana − Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi, 15. juniju, se vrstijo opozorila o nesprejemljivosti kakršne koli oblike nasilja nad starejšimi. To je pogosto neodkrito in zamolčano, poudarjajo.

Pri nasilju nad starejšimi gre največkrat za psihične in čustvene zlorabe, poleg tega pa tudi za fizično obračunavanje, različne oblike zanemarjanja, ekonomskega in finančnega izkoriščanja, izsiljevanja in celo spolnega nasilja, poudarjajo v Zbornici zdravstvene in babiške nege - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije.

Strah, nemoč, sram in odvisnost preprečujejo starejšim, da bi o svoji stiski spregovorili z osebami ali organizacijami, ki jim lahko pomagajo. Delovna skupina za nenasilje v zdravstveni negi, ki deluje v okviru omenjene zbornice − zveze, je skupaj z Društvom SOS telefon pripravila protokol obravnave starejše osebe, ki doživlja nasilje. Namenjen je zaposlenim v zdravstveni negi, ki delajo s starejšimi. Navaja možne znake in posledice nasilja ter zanemarjanja pri starejših osebah. Sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v patronažni dejavnosti pa je podrobneje oblikovala svoj protokol ukrepanja, če pri delu zaznajo nasilje nad starejšimi v družini.

Po raziskavi Inštituta Antona Trstenjaka Staranje v Sloveniji je 7,4 odstotka vprašanih nad 50 let starosti odgovorilo, da je nasilje že doživelo. Več žrtev nasilja je med ženskami. S skoraj 70 odstotki prevladuje besedno nasilje, z nekaj manj kot 15 odstotki telesno in z dobrimi desetimi odstotki ekonomsko nasilje.

Nekaj manj kot 60 odstotkov jih je nasilje doživelo doma, približno petina na delovnem mestu, okrog 15 odstotkov pa na ulici. V tretjini primerov so povzročitelji družinski člani, v četrtini primerov pa ljudje, ki jih žrtve poznajo, a niso njihovi sorodniki ali bližnji. V 18 odstotkih primerov so povzročitelji neznanci, v desetini primerov pa sorodniki ali bližnji, ki niso družinski člani.

Po ugotovitvah iz raziskave je nasilja manj, če se starejši vključujejo v socialne mreže in če sta tudi za družinske oskrbovalce zagotovljena pomoč in usposabljanje. Kaznivih dejanj nad starejšimi je po podatkih policije približno 5000 na leto, njihovo število pa se vsako leto zviša za približno 300. Pobudo za svetovni dan osveščanja o nasilju nad starejšimi je dala Mednarodna mreža za preprečevanje nasilja nad starejšimi, ustanovljena leta 1997 v Kanadi.