Občina in Arso »po pomoti« posekala 53 lip

Na republiški agenciji za okolje pravijo, da jim je žal. Krajani razmišljajo o pravnih ukrepih proti županu Balažku.

Objavljeno
02. maj 2013 23.09
Dejan Karba, Murska Sobota
Dejan Karba, Murska Sobota
Lendava – Prebivalci lendavskega naselja Trimlini so ogorčeni: ne da bi občina obvestila njihovo krajevno skupnost je ta posekala drevored ob potoku Ledava, v katerem je raslo tudi 53 mladih lip. Vendar je župan Lendave Anton Balažek zanikal, da bi izdali nalog za sečnjo. Izkazalo se je, da je lastnik zemljišča in naročnik sečnje Arso, ki dogodek obžaluje.

Prebivalci Trimlinov so do zdaj že nekajkrat »pritisnili« na župana zaradi okoljske problematike povezane s kompostarno, čistilno napravo in smradom iz Lekovega obrata, a tokrat, pravijo, je kapa polna: »Niti predstavnik občine, zadolžen za krajevne skupnosti, ki je menda pri zasajevanju lip celo sam sodeloval, o sečnji ni vedel ničesar. Na zboru občanov smo ga zato zadolžili, da povpraša v svoji hiši.«

To smo po ogledu nasipa, kjer so buldožerji že začeli izravnavati teren, na katerem namesto dreves v oči bodeta dva velika kupa ostankov dreves, storili tudi mi. Iz kabineta župana Antona Balažeka so najprej odgovorili, da lip nihče ni podiral, saj da so izdali samo nalog za sečnjo starih topolov, a so že naslednji dan svoj odgovor precej popravili: podrli so tudi lipe, ki so se posušile, vendar občina za to v nobenem primeru ni izdala naloga: »Poseg v lipe ni bil predmet dogovora.«

Lipe na Arsu spregledali

»Ob pregledu trase se je izkazalo, da so bolni topoli nevarni za mimoidoče in da je območje zaraslo z grmičevjem ter precej neurejeno. Občina je Arsu kot lastniku ponudila, da poskrbi za novo zasaditev topolov, prosili pa smo jih tudi, da bi les od podrtih razdelili občanom,« je za Delo povedal Anton Balažek.

Arso se je z mnenjem občine strinjal, kar je razvidno iz dokumenta odobritev poseka topolov in zasaditev nadomestnega drevoreda. Podpisnik dokumenta, podsekretar Anton Kustec, pravi, da za lipe ni vedel, ker da je na fotografijah, ki jih je videl pred podpisom dokumenta, prepoznal le dotrajane in zaraščene topole: »Moje izkušnje z občino Lendava so dobre. Če je negodovanje občanov tokrat povezano s škodoželjnostjo, lahko samo ugibam.« Kustec je pojasnil, da vzdeževalna dela na nasipu potekajo v javno korist, da bi preprečili poplave ob višji gladini Ledave, a je v isti sapi priznal, da je zasenčenost nasipa »sploh z južne strani več kot dobrodošla«. Na vprašanje Dela, ali ne bi ravno lipe zagotavljale te sence, je Kustec odgovoril: »Žal mi je, da je do tega prišlo. A ko nekaj posekate, lahko to sanirate le tako, da čimprej posadite kaj novega. Nič drugega.«

Drva socialno ogroženim

Občina Lendava je najela podjetje Transporti Podpečan iz Celja, »da upravičencem do socialne pomoči dostavi 50 kubičnih metrov drv za kurjavo«. Župan Balažek je na podlagi našega poizvedovanja na kraj dogodka poslal inšpekcijsko skupino. »Prvi rezultati ogleda kažejo, da se je od 53 posajenih lip več kot polovica posušila, druge pa so verjetno odstranili zaradi zaraščenosti območja.« Prebivalci krajevne skupnosti Trimlini pravijo, da so bile prav vse lipe popolnoma zdrave. Razmišljajo o pravnih ukrepih proti županu. Ta je dejal, da se bo z Arsom »pogovoril o nadaljnjih posegih zaradi obnove nasipov in povzročene škode«. Sečnjo je izvedlo Gozdno in lesno gospodarstvo Murska Sobota.