Občina zamuja pri sanaciji zastrupljenega vrtca

Igrišče hudinjskega vrtca v Celju, kamor bi se jutri morali vrniti otroci, je še vedno gradbišče.

Objavljeno
23. avgust 2017 22.20
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Celje – Po terminskem planu s konca junija bi morala neoporečna zemlja prekrivati otroško igrišče hudinjskega vrtca že 10. avgusta, 14 dni so načrtovali še za položitev travne ruše, jutri pa bi se otroci morali vrniti v vrtec. To se več kot očitno ne bo zgodilo, saj je igrišče še vedno gradbišče. Kljub temu občina zdaj odprtje napoveduje 1. septembra, čeprav bodo dela povsem zaključena šele oktobra, ko bodo zasadili nova drevesa. Med sanacijo so jih namreč deset požagali.

Mestna občina Celje je še pred dobrimi tremi tedni zagotavljala, da dela ne bodo zamujala, čeprav se je začetek sanacije igrišča vrtca, onesnaženega s težkimi kovinami, odmikal. Zapisali so, da bodo začeli delati takoj, ko bodo zadostili vsem inšpekcijskim zahtevam, da pa drži rok dokončanja del. Kot so sporočili zdaj, bodo gradbena dela zaključili do konca avgusta, otroci bodo v vrtcu spet 1. septembra.

Do takrat je samo še nekaj delovnih dni. Kljub temu ravnateljica Vrtca Tončke Čečeve Irena Hren ostaja optimistična: »Otroke bomo v hudinjskem vrtcu spet sprejeli na prvi šolski dan. Po prvem načrtu bi se morali v vrtec vrniti jutri, tako da v bistvu zamujamo le štiri dni. Je pa res, da okolica še ne bo dokončno urejena, da mogoče še ne bo trave. Ampak se bomo za kratek čas, toliko da položijo travno rušo, že znašli.«

Vsa dela bodo zaključili šele oktobra, ko bodo zasadili nova drevesa. Med sanacijo so namreč na igrišču vrtca posekali pet večjih in pet manjših od štirih metrov. Kot so sporočili z občine, jeseni načrtujejo zasaditev enajstih novih. Sečnja je mnoge precej razburila, saj so bila nekatera drevesa velika in košata ter so dajala prijetno senco. Hrenova starše miri: »Dokler nova drevesa ne bodo dovolj zrasla, bomo uporabljali umetno zasenčitev.«

Občina: Drevesa so bila slaba

Z občinskega oddelka za okolje in prostor ter komunalo, ki ga vodi Dušan Slapnik, so sporočili, da so se za posek dreves odločili, ker »so bila v slabem vitalnem stanju (poškodbe na deblih, suhe veje v krošnjah, nagnjeno drevo)«. Zanikali so, da bi drevje poškodovali med sanacijo, ko so kopali zemljo. »Ko so nam predstavniki občine, izvajalca in nadzora predstavili proces sanacije igrišča, so povedali, da bodo ob drevesih prav zaradi morebitnih poškodb kopali ročno in samo do globine 20 centimetrov. Kaj pa se je na terenu dogajalo, ne vemo,« je dejala Nadja Romih, mamica otrok, ki obiskujeta hudinjski vrtec.

Romihova pravi, da je bil velik hrast res poškodovan, saj je v neurju letos vanj udarila strela: »Dobesedno na pol ga je preklalo. Na sestanku so nam razložili, da so poškodbe takšne, da predvidevajo, da se bo v dveh letih posušil. Zato je bolje, da ga zdaj podrejo in ven vzamejo tudi štor, saj bi morali sicer čez dve leti še enkrat kopati. A to so nam povedali samo za hrast, o drugih drevesih ne vem ničesar.«

V Celju drevesa že reševali

Ali so za mnenje vprašali kakšnega strokovnjaka, in če da, koga, so nam z občine odgovorili, da so drevesa odstranili »na podlagi skupne odločitve strokovne službe Mestne občine Celje in vzdrževalcev javnih zelenih površin in drevnine v Mestni občini Celje, zaposlenih na podjetju Simbio d.o.o.«. Zavod za gozdove pristojnosti nad mestnimi drevesi nima, vendar se je celjska enota skupaj z zavodom za varstvo narave pred leti zelo trudila, da so ob urejanju in širjenju ceste ob celjski železniški postaji rešili platano. Ta zdaj raste dobesedno sredi ceste, saj je zaščiteni platani cesta umaknila. Vodja celjske enote zavoda za gozdove Aleksander Ratajc je dejal, da je veliko dreves mogoče rešiti: »Je pa treba o tem razmišljati že takrat, ko se pripravlja sanacijski načrt območja, pregledati vegetacijo in malo razmisliti. Vendarle pa opozarjam, da morajo biti drevesa obžagana in absolutno varna. Zdaj je, kar je, upam le, da bodo zdaj zasadili drevesa, primerna temu okolju.«