»Pisana« vojska v polepljenih škornjih

Sindikat ministrstva za obrambo opozarja na raztrgane uniforme in popokane škornje pripadnikov Slovenske vojske.

Objavljeno
04. maj 2015 21.02
Posodobljeno
05. maj 2015 12.00
Skupne vojaške vaje Nata ameriških in slovenskih vojakov na Počku. 6.5.2014
Dejan Karba, Ljutomer
Dejan Karba, Ljutomer
Ljubljana – »Stanje je kaotično. Blago za uniforme je nekvalitetno, enako je s škornji, ki pokajo,« je Sindikat ministrstva za obrambo (SMO) opozoril ministrstvo. V odgovor so, pravi izvršni sekretar sindikata Marjan Lah, dobili znano floskulo, da ni denarja.

Čeprav smo davkoplačevalci v zadnjih treh letih za nakup 3500 kompletov uniform za potrebe Slovenske vojske (SV) odšteli dobrih 5,6 milijona evrov, s čimer nismo preoblekli niti polovice stalne sestave SV, uniforme naših pripadnikov iz nepojasnjenih vzrokov bledijo in se že po nekaj pranjih trgajo.

Na to smo v Delu opozorili že pred slabim letom, a glede na korespondenco med SMO in Morsom je stanje še vedno nespremenjeno. V sindikatu trdijo, da vojaki nimajo možnosti zamenjevanja strganih uniform in uničene obutve, zato je precej pripadnikov »raztrganih in brez ustrezne zaščite. Blago za nove uniforme je nekvalitetno, škornjem pa domnevno zaradi slabe kvalitete popoka spodnji del.«

Včasih vzor drugim, zdaj ...

Po podatkih sindikata so si pripadniki SV na nedavni vaji v Nemčiji strgane vojaške škornje zavijali s PVC-folijo in lepilnim trakom, »kar rahlo spominja na razmere v 2. svetovni vojni«. Izvršni sekretar SMO Marjan Lah pravi, da se je nekega našega vojaka usmilil ameriški kolega, ki mu je iz usmiljenja dal svoje rezervne vojaške škornje: »Podobno je na misijah, kjer se druge vojske ne morejo navaditi na raznolikost krojev in barv naših uniform. Če smo bili pred leti vzor vzhodnim vojskam tako po usposobljenosti kot po izgledu, nas zdaj prekašajo v celoti.« Simon Korez iz SV prizna, da so uniforme naše vojske morda res nekoliko pisane, a za celostno prenovo ni denarja. Primer iz Nemčije generalštabu ni znan, o popokanih obuvalih pa je Korez dejal, da so »vojaški škornji zaradi pogoste uporabe in različnih vremenskih razmer zelo izpostavljen artikel vojaške uniforme, zato se v pričakovanem obsegu in časovnem obdobju uporabe obrabijo«.

Vendar pa bo obrambni sistem po izdatnih krčenjih proračunskih sredstev v zadnjih letih letos za nabavo osnovne bojne opreme namenil precej več, kot je, denimo, lani: za nakup različnih artiklov bojne opreme je SV lani namenila 875.000 evrov, letos vojaški proračun za nakup artiklov osnovne bojne opreme predvideva kar 2.350.000 evrov. A do nove opreme spet ne bodo prišli vsi vojaki. Korez pravi, da so določili prioritete: najprej bodo opremili vojake, ki odhajajo na mednarodne operacije in misije, in bojne enote: »Pripadniki poveljstev so razporejeni v drugo prioriteto«.