Po brezplačno pravno pomoč ob prvi neplačani položnici

Najbolj socialno ogroženim na več koncih Slovenije na voljo sedem odvetnikov in več strokovnih delavcev.

Objavljeno
01. februar 2014 21.47
Ženska silhueta ob vhodu v Državni zbor RS v Ljubljani, 17.aprila 2013.
Jana Zupančič, Nedelo
Jana Zupančič, Nedelo
»Ljudje pogosto sploh ne vedo, katere pravice in možnosti imajo. Ko se znajdejo v hudi stiski, so ponavadi izgubljeni še bolj, čeprav so lahko od rešitve oddaljeni le za ena vrata ali telefonski klic,« je sekretarka Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Anita Ogulin pojasnila, zakaj so se odločili socialno ogroženim ljudem ponujati brezplačno pravno pomoč. Ta se zdaj iz Ljubljane širi v druge kraje po Sloveniji.

Glavna izvajalka brezplačne pravne pomoči pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje je že od marca lani Odvetniška pisarna Zidar Klemenčič, vendar pa je povpraševanje ljudi in družin, ki se znajdejo v brezizhodnem položaju, tolikšno, da so se odločili to alternativno orodje pomoči formalizirati, združiti s projektom Botrstvo, in ga razširiti tudi drugod po Sloveniji. Anita Ogulin je dejala, da visoka stopnja socialne ogroženosti poleg Osrednjeslovenske regije vlada zlasti na Dolenjskem in Štajerskem, in ravno v tem delu Slovenije se ta hip odpira več pisarn, kjer bodo lahko ljudje ob pomoči (upokojenih) pravnikov in strokovnih delavcev poskušali rešiti svoje eksistencialne težave.

Od marca lani so odvetniki pisarne Zidar Klemenčič obravnavali 180 primerov in zagotovili celovito pravno pomoč 138 prosilcem, in kot je poudarila pobudnica tega projekta, Nina Klemenčič Zidar, so bili primeri povezani predvsem s stanovanjsko problematiko in uveljavljanjem pravic iz javnih sredstev, kjer je pravna pomoč pogosto nujna, a si je prosilci ne morejo privoščiti. »Gre za ljudi, ki niso več zmožni odplačevati svojih posojil in jim zato grozijo najrazličnejše ukrepi, kot so tožbe, izvršbe in deložacije. Poskušamo se dogovoriti za odlog plačevanja oziroma za odplačevanje dolga po obrokih na daljši rok, pomagamo pridobiti subvencijo za neprofitno stanovanje ali druge oblike pomoči, ki ljudem pripadajo, pa tega ne vedo ali pa jih ne prejemajo zaradi neposodobljenih podatkov na centrih za socialno delo.«

Pokliči 080 14 32

Zdaj je vzpostavljena brezplačna telefonska številka 080 14 32, kamor lahko pokličejo ljudje, ki se znajdejo v podobni stiski, opišejo svojo težavo, od tam pa jih napotijo v njim najbližjo pravno pisarno – v Ljubljano, Celje, Ptuj, Mursko Soboto ali Prevalje –, saj se je treba, kot je poudarila Zidar Klemenčičeva, nemudoma odzvati. »Dolgovi se sicer nenehno povečujejo, nekdo lahko zaradi čakanja izgubi streho nad glavo, zato opozarjamo, naj ljudje poiščejo pomoč takoj, ko se bodo znašli pred prvo finančno zagato.«

Projekt Botrstvo – brezplačna pravna pomoč, pri kateri kot partnerja projekta sodelujeta Val 202 in Slovenska tiskovna agencija, ponuja celostno podporo družinski problematiki, je poudarila Ogulinova, in je zato ključna za pomoč ljudem, ki so zaradi stiske funkcionalno pogosto povsem ohromeli. »Ne zmorejo več odpreti pravih vrat ali zavrteti ustrezne telefonske številke; zaradi številnih staršev, ki so v hudih duševnih stiskah, pa izgubljamo tudi cele generacije otrok,« je opozorila in obžalovala dejstvo, da država ni upoštevala njihovih pobud in smernic, ki bi vsaj nekoliko olajšale vsakdan tistih, ki so najbolj na (socialnem) dnu. »Razen drobnih popravkov socialne zakonodaje se ni zgodilo nič. Nobene spodbude, nobenega olajšanja in upanja zanje.«

Za več posluha države

Zidar Klemenčičeva je opozorila tudi na dejstvo, da v Sloveniji nimamo stanovanjskega nacionalnega programa, ki bi upošteval, da nekateri ljudje že v štartu nimajo dovolj sredstev za plačevanje »nerazumno visokih« obratovalnih stroškov in stroškov najema neprofitnih stanovanj, subvencijam navkljub. »To so naša stanovanja, last lokalnih skupnosti in države, zato bi lahko posegli v cene obratovalnih stroškov in dosegli plačevanje le tistih res najbolj nujnih.« Omenila je tudi nerazumne ukrepe, kot so rubeži za ljudi, ki nimajo ničesar. »Potem se jim tudi ničesar ne da vzeti, (u)pravniki pa vseeno služijo. Dolgove bi bilo treba zamrzniti in uvesti obročno odplačevanje takoj, ko bo oseba oziroma družina tega sposobna.«

Obe, Ogulinova in Zidar Klemenčičeva, sta si na četrtkovi novinarski konferenci zaželeli več posluha od države, tega, da bi si za prioriteto vzela dobro državljanov in ne zgolj zapolnjevanje bančnih lukenj. »Pri tem je razbremenitev centrov za socialno delo nujna: namesto da bi bili varnostne mreže za ljudi, ki potrebujejo celostno pomoč, se ukvarjajo z birokracijo.« Dotlej bodo skupaj poskusili reševati, kar se reševati da, pri čemer vabijo še druge pravne strokovnjake, ki bi želeli prostovoljno pomagati pri projektu.