Delavci Kopač Mrakovi: Zahtevamo pošteno plačilo

Protest zaradi znižanja prispevne stopnje za poklicne pokojnine. Ministrica miri: Poklicna pokojnina je po novem višja.

Objavljeno
18. januar 2017 11.26
rsi*policija
N. Č., S. H.
N. Č., S. H.

Ljubljana - Sindikati s člani na zdravju škodljivih delovnih mestih oziroma mestih, ki jih po določeni starosti ni več mogoče zanesljivo opravljati, danes pred ministrstvom za delo izražajo nestrinjanje z znižano prispevno stopnjo za poklicno zavarovanje. Zbralo se je okoli tisoč ljudi.

Sindikati, ki sicer zastopajo 46.000 delavcev, resorni ministrici Anji Kopač Mrak očitajo, da je 23. novembra lani odobrila načrt, ki dolgoročno ogroža njihovo socialno varnost, državi pa prinaša štiri milijone letnega prihranka. Pokojninski načrt poklicnega zavarovanja je začel veljati 1. januarja letos.

Med nazadovoljnimi so policisti, gasilci, rudarji, zaposlenimi v krški nuklearki, livarji, steklarji, peki in drugi, ki so vključeni v sklad obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Foto: Katarina Rajevec/Delo

»Hočemo pravico«

Pred ministrstvom so se ob 11. uri zbrali predstavniki policistov, vojakov, gasilcev in rudarjev, steklarjev, pekov, železarjev, carinikov, pravosodnih policistov itn., ki jih zastopajo sindikati ZSSS, Skei, Policijski sindikat Slovenije, Sindikat policistov Slovenije, Obalna organizacija sindikatov, Svas, SDOS, Sdres in drugi, ki so ki so vključeni v sklad obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja (ODPZ). Opazili smo tudi nepovezanega poslanca Andreja Čuša in poslanca SDS Roberta Hrovata.

Protest so začeli z besedami: »Kopač Mrakova pridi dol, sicer mi pridejo gor. Pokažimo tej mafijski državi, da nas krade«. Protestniki vzklikajo, da si želijo pravico: »Mi ne jamramo, zahtevamo pa to, kar nam pripada - pošteno plačilo za pošteno delo za našo jesen življenja«.

     Zoran Petrovič (SPS): Oktobra so nam hinavsko znižali prispevno stopnjo (kapitalska družba in ministrstvo). Strah pred nami je velik, naša odgovornost pa, da zgradimo vzdržen pokojninski sistem. Foto: Roman Šipić/Delo

Predsednik policijskega sindikata Radivoj Uroševič je ministrici sporočil: »Zbrali smo se, ker zahtevamo dostojne poklicne pokojnine. Te niso privilegij, ampak pravica. Ne bomo pustili, da pometajo z nami in da nas obravnavajo kot strošek. To so pokojnine določenih poklicev, ki pri določeni starosti ne morejo delati. V resnici rabimo višjo prispevno stopnjo, ne nižjo.« (množica vzklika: »Hijene)«. Sindikat zahteva, da ministrica nemudoma vrne prispevno stopnjo na raven, kot je bila pred spremembo, torej z 8 na 9,25 odstotka. Po njihovem mnenju sicer njena odločitev vodi v propad in razkroj poklicnega upokojevanja. S tem se strinja tudi predsednik Morsa Darko Milenkovič.

»Ministrica, poskusi, ti dam masko«

Predsednik sindikata poklicnega gasilstva Aleksander Ogrizek: »Konec je sprenevedanja mafijske države, dovolj je korupcije, banke, zavarovalnice bogatijo na naš račun. Leta 2000 so nam vzeli beneficirano domo, danes sploh ne vemo, če bomo imeli pokojnino. Ne predstavljam si gasilca pri 55 letih, ki bi prišel v petnajsto nadstropje v petnajstih minutah. Ministrica poskusi, ti dam masko.«

»Treba je zmanjšati plače delodajalcem«

Sindikat poklicnih voznikov Damjan Volf: »Dovolj nam je kraje tistega, kar smo zaslužili s trdimi žulji. Par tisoč voznikov se srečuje s težkimi pogoji. Leta 2013 so nam vzeli poklicne pokojnine, ker da je bila 'konkurenčnost naših delodajalcev premajhna', če je treba kaj zmanjšati, so to njihove plače.«

»Naj delamo na invalidskih vozičkih«

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (Sdos) Frančišek Verk: »Pravosodne policiste pokopavamo pri 56 letih, zdaj želijo, da se z invalidskimi vozički vozimo po zapornih?«

»Delavstvo, prebudi se«

Delavec Stefan Križnik iz Steklarne Rogaška je delavcem jasno sporočil: »Delavstvo, prebudi se, ker to ne pelje nikamor«. Predstavnik delavcev Premogovnika Velenje Asmir Bečarević pa: »Kaj so naredili z našo beneficirano dobo?! Pretvorili so jo v naložbeno zavarovanje, nam pa vzeli pravico, ki nam pripada po zakonu«.

Simbolična predaja majic med policisti in rudarji. Na fotografiji sindikalist Zoran Petrovič ter velenjski rudar in predstavnik delavcev Premogovnika Velenje Asmir Bečarević. Foto: Sandra Hanžič/Delo

Ministrica vztraja pri svojih odločitvah

Ministrica se na prošnjo sindikatov, da bi se srečali na sestanku, ni odzvala. Kot kaže, na MDDSZ za zdaj trdno vztrajajo pri svojih odločitvah. Državni sekretar na mininstrstvu za delo Peter Pogačar je prek twitterja sporočil, da »pokojninski načrt prinaša pošteno plačilo, saj da bo poklicna pokojnina po novem bistveno višja«. Delavcem pa je zagotovil: »Kdor bo imel primanjkljaj na računu, bodo sredstva zagotovljena iz solidarnostnih rezerv.« S povedanim se je strinjala tudi ministrica, ki je po končanem protestu sprejela predstavnike sindikatov. Ti so ji izročili svoje zahteve.

Današnji protest je morda le prvi v vrsti. Branko Sevčnikar, prvi mož Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije, je namreč dejal, da bodo sindikalne aktivnosti po januarskem protestu odvisne od odziva ministrstva za delo: »Če še vedno ne bodo prisluhnili, bomo zahteve zaostrili.«

Mnenja se krešejo okoli višine prispevne stopnje, solidarnostne rezerve in upravljavske provizije. Kaj natanko prinaša pokojninski načrt, ki posega v prispevno stopnjo in zvišuje upravljavsko provizijo, preberite v članku Na protest k ministrici 44.000 jeznih delavcev.