Popovič obljublja pravo pot do druge Švice

Sprejemal bi odločitve, ker se ne namerava sprijazniti s tem, da je predsedniška funkcija le protokolarna.

Objavljeno
06. september 2017 19.22
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj

Koper – »Država mora postati učinkovita. Temeljito moramo spremeniti politiko, če hočemo končno začeti uresničevati sanje izpred 26 let, da bomo druga Švica. Nagovarjal bom vse, ki mislijo, da nismo na pravi poti za ta 'švicarski' cilj,« je danes pred množico podpornikov pred upravno enoto na Trgu Brolo izjavil koprski župan, ki se želi z zbranimi podpisi podpore vključiti v kandidaturo za predsednika države.

»Nisem obremenjen ne z levimi ne z desnimi. Meni je to vseeno. Spoštujem NOB, to vsi vedo. Vsak, ki je sposoben in hoče delati, ima pri meni odprta vrata. Tako je v Mestni občini Koper, tako bo v državi,« je dejal Boris Popovič in povedal, da je dobil podporo več županov, tudi takih, od katerih je ni pričakoval. Napovedal je, da bo v času kampanje šel po Sloveniji, vendar ne bo vodil ostrega predvolilnega boja: »Nobeno pljuvanje ni potrebno. Imamo kandidata, ki je uspešen, ki dela, in zakaj ne bi poskušali z njim spremeniti države, ne samo mesta? Bal bi se, če bi mi nasproti stal kandidat, ki je uspešen župan ali mega direktor, ne pa klasičen politik. Čas je, da opustimo leporečja in začnemo delati,« meni Popovič. 

Uvedel bi spremembe v zdravstvu (»Vsepovsod so kupci ali stranke kralji, samo v zdravstvu ne.«). Za spremembe bi poskrbel tudi v infrastrukturi, kjer že od leta 2004 ni bilo narejenega kaj opaznejšega in zadnjih deset let Slovenija v primerjavi z drugimi opazno nazaduje. »Če bom predsednik, bo tudi stranka Slovenija za vedno uspešna na volitvah v državni zbor. A tudi brez tega ima predsednik več moči, kot so priznavali dosedanji predsedniki. Ni prav, da predsednik prepričuje vse, da pač nima nobene moči. Moral bi imeti besedo pri vsem, kar zadeva slehernega državljana.«

Glede meje s Hrvaško je prepričan, da je bila odločitev za arbitražo napačna, saj je imela Slovenija vse v svojih rokah, in da bi morali tedaj vztrajati pri sporazumu Drnovšek-Račan, vendar se je tedanji vrh s predsednikom vlade Borutom Pahorjem na čelu odločil drugače. »To je bil 'vikend referendum'. Velika večina naših politikov ima vikende po Hrvaški, Istra je po vikendih sodeč tako rekoč slovenska. Njihova je bila odločitev, da gremo na arbitražo. Hrvati imajo prav, slovenski arbiter ni ravnal v skladu s pravili, vendar kljub temu ne morejo trditi, da drugi del arbitražnega postopka ni potekal po vseh predpisih. Sedanji politiki se s hrvaškimi ne znajo pogovoriti.«

Zakon o drugem tiru po mnenju Popoviča ni perfekten, ni pa tako slab, da se ga ne bi dalo podpreti. »Pomembno je, da tir sploh dobimo. Zdaj je zagotovljeno, da se bosta gradila dva, in ne le eden, kot so načrtovali prej.«

Na pripombo, da mu v preteklosti ni uspelo priti v parlament, je odgovoril, da je bil leta 2004 politično še povsem zelen, zdaj pa je čisto drugače. 

Na vprašanje, ali misli, da je kljub številnim kazenskim postopkom proti njemu lahko moralna avtoriteta, odgovarja pritrdilno. Popoviča je podprl tudi odvetnik Franci Matoz, saj sta po skoraj sedmih letih zgladila spore.