Protestniki pred vlado: »Tokrat nas ne boste odgnali«

Na protestnem shodu javnih uslužbencev se je zbralo okoli 2000 ljudi, ki so opozorili na nevzdržne razmere, v katerih živijo.

Objavljeno
03. november 2016 13.08
S. H., K. B., A. S. H.
S. H., K. B., A. S. H.
Ljubljana - Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije pred poslopjem vlade je opoldne začela uro trajaoči protestni shod zaposlenih v javnem sektorju z najnižjimi plačami. S protestom, ki je potekal pod geslom Zahtevamo pošteno plačilo, nočemo miloščine!, so želeli opozoriti, da s svojimi prihodki ne morejo dostojno živeti.

Gre za zaposlene v plačni skupini J, med katerimi so čistilke, hišniki, vozniki, računovodje, kuharji, perice, poslovni sekretarji, zaposleni v tehničnih službah, med katerimi mnogi prejemajo minimalne plačo. Pred poslopjem vlade so mirmo protestirali s plakati, na katerih je pisalo »Tudi v plačni skupini J smo ljudje, ki moramo poskrbeti za svoje otroke in družine«, »za 40-urni delavnik ne dobim niti minimalne plače!«, »Nehajte nam trgati od ust, sebi pa zvišujete plače«, »Poskusi preživeti mesec z minimalcem!«, »Pozabljeni na robu preživetja se borimo z minimalno plačo, ki nam jo doplačuje država. Sramota!«

Večina prisotnih je bila članov Sviza, niso pa manjkali niti člani Policijskega sindikata Slovenije, Visokošolskega sindikata Slovenije ...

Predsednik računovodskega sindikata je za začetek povedal, da jim je dovolj miloščine. »Plačni sistem javnih uslužbencev se je leta 2008 korenito spremenil in najslabše so jo odnesli prav v plačni skupini J. Lani smo se dogovorili za začetek pogajanj z vlado o odpravi anomalij, ki je nato ugotovila, da na splošni ravni anomalij ni!« Protestniki verjamerjo, da gre za ignoranco, nesramnost, zavlačevanje vlade.

Svojo brezizhodno situacijo predstavljajo na primeru: »Za polni delovni čas dobimo 590 evrov, kako naj s tem živimo in preživimo? Predstavljajte si, kaj se zgodi, ko mora delavec na bolniško, ali pa, ko ima šoloobvezne otroke, dijake, študente ali nezaposlenega partnerja!« in hkrati opozarjajo, zakaj se »vlada čudi, da je toliko dela na črno? Zato, ker s takimi plačami ne moremo preživeti!« 

S shodom so želeli vladi pokazati, da so tudi oni del javnega sektorja, a živijo v revščini. Danilo Jančič je povedal, da za pošteno delo hočejo pošteno plačilo, ne pa, da se podpira lopovščino in tajkune, delo pa ni vredno nič. Dodal je še, da niso oni krivi za nastalo situacijo.

Mateja Zeks, poslovna sekretarka na OŠ Prežihovega Voranca: »Tokrat nas ne boste odgnali, leta 2008 ste nam vzeli dostojanstvo človeka, takrat ste ocenili, da je naše delo vredno manj kot nič. Zahtevamo samo tisto, kar nam zagotavlja ustava: pošteno delo za pošteno plačilo. Denar je v blagajni, le vzeti ga je treba tajkunom in lopovom.«

Tatjana Melin je poudarila, da lačni resda niso, ker hodijo po hrano na karitas in rdeči križ, kriza pa je najhujša prav zaradi nespoštovanja delavcev iz plačne skupine J. Z njo se je strinjal tudi Marko Funkl, predsednik novega sindikata prekarcev: »Vaša skupina je najbližje naši. Prekarci vemo, kako je na delo iti bolan, biti brez regresa, ta vlada spodbuja fleksibilizacijo dela, da bomo vsi samostojni podjetniki. Zato se moramo skupaj boriti, da delo spet postane vrednota.«

Za konec je spregovoril še Branimir Štrukelj, predsednik KSJS: »Z vami se bomo danes začeli boriti za boljše plače. V javnem sektorju je 9000 ljudi, ki ne zaslužijo niti za minimalno plačo, od tega jih je 5500 v vzgojnoizobraževalnih zavodih, mnogi imajo celo srednješolsko izobrazbo, pa še vedno dobivajo zgolj minimalno plačo. Obljube, da bo anomalija odpravljena, pa trajajo že osem let. Nasprotujemo tudi temu, da se dela oddajo zasebnikom, ki delavce še bolj izkoriščajo. Če bomo solidarni drug do drugega, bomo uspeli. «

»Minister Koprivnikar je pred nekaj tedni grobo zavajal, da smo zaposleni v javnem sektorju dobili več kot 1000 evrov na leto več. Vlada zavaja tudi ta trenutek, ko obljublja, da bo anomalije odpravila takoj, v proračunih za 2017 in 2018 ni niti enga evra za to,« je še dodal Štrukelj.

Protestniki so nad dogajanjem zgroženi in verjamejo, da če se bo takšna politika nadaljevala, se bodo pritiski le še stopnjevali, ker je potrpljenje prišlo do roba. »Delavci v javnem in zasebnem sektorju bi se morali združiti in skupaj vzeti del dobička.«

Shod je zaključil z besedami Lidije Jerkič, predsednice SKEI, ki je dejala: »Včeraj smo prosili, danes zahtevamo, jutri si bomo vzeli.«

Vrelo je že ves prejšnji teden. In še prej

Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je minuli teden opozoril, da gre za že leta 2009 prepoznano plačno anomalijo, ki še ni odpravljena. Pa tudi sedaj vlada ob napovedih o odpravi anomalij v proračunih za prihodnji dve leti ni predvidela niti evra za odpravo neustreznih vrednotenj delovnih mest, je opozoril.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je v četrtek dejal, da protestni shod deloma razume. Ravno zato, ker je plačna skupina J prepoznana kot ena največjih plačnih anomalij, želijo čim prej končati pogovore o spremenjenih uvrstitvah. Ne morejo pa zaradi protestnega shoda stvari urejati ločeno le za eno skupino, ampak je treba to narediti celostno, sicer "bomo s popravljanjem enih krivic ustvarjali nove", je pojasnil.

Pobuda za protest je prišla iz vrst najslabše plačanih javnih uslužbencev v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), saj je največ najslabše plačanih uslužbencev, skoraj 5500, ravno v vzgoji in izobraževanju. Pobudi so se nato pridružili tudi drugi sindikati, člani konfederacije. Iz Konfederacije slovenskih sindikatov pa so medtem sporočili, da današnjega shoda ne podpirajo.