Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V DZ ostre besede med Klakočar Zupančičevo in Ruparjem

Obravnavo predloga zakona o izrednem zvišanju pokojnin je zaznamoval zaplet med Urško Klakočar Zupančič in Pavlom Ruparjem ter poslanci SDS na drugi.
Urška Klakočar Zupančič je izjavila, da je bil Pavel Rupar zelo žaljiv tako do poslancev kot do nje osebno, zaradi česar je povzdignila glas. FOTO: Leon Vidic/Delo
Urška Klakočar Zupančič je izjavila, da je bil Pavel Rupar zelo žaljiv tako do poslancev kot do nje osebno, zaradi česar je povzdignila glas. FOTO: Leon Vidic/Delo
STA
1. 2. 2024 | 19:37
1. 2. 2024 | 20:17
3:15

Predlog zakona o izrednem zvišanju pokojnin, ki ga je v DZ s podpisi volivcev vložila civilna iniciativa Glas upokojencev s prvopodpisanim Pavlom Ruparjem, ni primeren za nadaljnjo obravnavo, je danes ocenil DZ. Da je primeren, je ocenilo 24 poslancev, nasprotnega mnenja pa jih je bilo 45.

Obravnavo predloga je sicer zaznamovala ostra izmenjava besed med predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič na eni strani in Ruparjem ter poslanci SDS na drugi. Dogajanje je postalo še bolj napeto po odločitvi Klakočar Zupančičeve, da se morajo obiskovalci na balkonu, ki so podpirali obravnavani predlog zakona in so med sejo glasno izražali svoje mnenje, v skladu s hišnim redom odstraniti iz dvorane.

Klakočar Zupančič je za nekatere medije pojasnila, da je bil Rupar zelo žaljiv tako do poslancev kot do nje osebno, zaradi česar je povzdignila glas.

Kaj piše v predlogu?

Po predlogu, ki bi veljal do sprejetja nove pokojninske reforme, bi pokojnine, ki ne presegajo 1000 evrov, zvišali za 20 odstotkov, tiste do 1500 evrov bi bile višje za deset odstotkov, tiste nad 1500 evrov pa za pet odstotkov, je v današnji predstavitvi predloga dejal Rupar.

Predlog je hkrati povezan z delom člena pokojninskega zakona, po katerem država zagotavlja sredstva iz državnega proračuna za obvezno zavarovanje zaradi priznavanja ali odmere pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja pod posebnimi pogoji. Med upravičenci so tudi družinski člani padlih oziroma umrlih borcev narodnoosvobodilnega boja, ki pa po danes obravnavanem predlogu zakona ne bi bili več upravičeni do teh pravic.

Vlada predloga zakona ni podprla. Kot je opozorila, bi se moral izdatek na pokojninskem področju za izvajanje obravnavanega predloga letno zvišati za 870 milijonov evrov. Če bi ta sredstva hoteli pridobiti, bi se morali prispevki delodajalcev in delojemalcev pomembno zvišati. A širokega družbenega soglasja med generacijami za to ni, je med današnjo prvo obravnavo predloga poudaril državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igor Feketija.

Poslanske skupine koalicijskih strank so v predstavitvi stališč opozarjale, da predlog ruši razmerja med pokojninami, da je populističen in parcialen. Poslanski skupini SDS in NSi pa sta po drugi strani menili, da vlada ne stori dovolj za upokojence z nizkimi prejemki in da je zato obravnavani predlog zanje dobrodošel.

 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine