Rezervni skladi so prazni, izvajalci pa nepoplačani

Upravniki, ki prevzemajo posle za Atrijem, ponujajo odkup nekaterih dolgov, vendar ne vseh, ker jih je preveč.

Objavljeno
19. februar 2017 12.57
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Celje − Stanovalci več večstanovanjskih stavb, ki jih je upravljal Atrij, so prejšnji teden dobili obvestila, da zavarovanje stavb leto dni ni bilo plačano. V enem izmed blokov so ugotovili, da letos zamenjana fasada sploh ni plačana, čeprav so stanovalci vse poravnali. Novi upravniki, ki prevzemajo posle, ugotavljajo pravo opustošenje v rezervnih skladih. Zagotavljajo pa, da elektrike nikjer ne bodo odklopili.

Stanovalce v večstanovanjskih stavbah pred odklopom elektrike ščiti energetski zakon, drugače pa je v poslovnih stavbah, kot je stavba na Opekarniški v Celju, kjer imata prostore tudi CSD in Zpiz. Tu so upravnika že zamenjali, zdaj imajo podjetje Upra-stan. Elektrike jim ne bodo odklopili, zagotavlja direktor Upra-stana Jure Lisica: »Gre za poslovne prostore, kjer bi odklop lahko pomenil velike finančne izgube ob neposlovanju podjetij. Elektro Celje in dobavitelj ECE sta pristopila do nas še pred doseženim potrebnim soglasjem za izbor naše družbe za upravnika. Kljub grožnjam z odklopom smo etažnim lastnikom nudili podporo od začetka ter jim pravno obrazložili vse možne poti in rešitve. Neformalno smo že dosegli dogovor, da odklopa ne bo.«

Drugi večji upravnik, podjetje Suprastan, je vsem objektom, ki so jih oziroma jih bodo prevzeli od Atrija, obljubil, da bo poravnal obveznosti do Elektra Celje oziroma ECE. »Za odkup dolgov smo se odločili le v primeru skupne elektrike, saj smo ocenili, da lahko s tem vsaj nekoliko pomagamo etažnim lastnikom, ki jih je žal dosedanji upravnik pustil na cedilu. Po naši oceni pa je vseh dolgov bistveno preveč za odkup za kogar koli,« so sporočili iz Suprastana in dodali, da odkup dolgov pomeni, da etažni lastniki, ki so že poravnali obveznosti iz naslova dobave električne energije, tega v nobenem primeru ne bodo plačali še enkrat in nihče jih za to ne bo terjal.

Opustošenje

Upra-stan je v zadnjih letih prevzel približno tisoč stanovanjskih enot na območju Rogaške Slatine, Rogatca, Štor, Šentjurja in Celja. Lisica opozarja, da za stavbe, prevzete od leta 2015 do danes, še niso prejeli sredstev rezervnega sklada: »V teku so pravde na okrajnem sodišču. Ključno je, da takoj, ko prevzamemo objekt, angažiramo pravno službo in specializirano zunanjo odvetniško družbo. S tem takoj zaščitimo etažne lastnike in poskušamo pridobiti njihova sredstva v rezervni sklad. Poudarjam: če prejšnji upravnik stavbe ne prenakaže sredstev rezervnega sklada, gre za nezakonito in protipravno razpolaganje s sredstvi etažnih lastnikov, takšno ravnanje vsekakor izpolnjuje znake kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja.«

Podobno ugotavljajo tudi v Suprastanu, ki ima s svojim sestrskim podjetjem v upravljanju okoli 800 stavb. Lani in letos so od Atrija prevzeli 15 objektov, prejšnji teden so podpisali pogodbe za še dodatnih 15. Izkušnje so slabe: »Pri objektih, kjer so etažni lastniki dali redno odpoved z odpovednim rokom treh mesecev, nam je uspelo z Atrijem urediti primopredajo. Ob primopredaji je dolžan upravnik nakazati sredstva rezervnega sklada novemu upravniku. Atrij je to obveznost izpolnil pri prvih nekaj prevzetih objektih, pozneje pa ne več. V primerih, ko so etažni lastniki odpovedali pogodbo iz krivdnih razlogov, kar neplačevanje dobaviteljev je, brez odpovednega roka, pa ni bilo nobene primopredaje, kaj šele prenakazila rezervnega sklada.«

V Suprastanu ugotavljajo, da so v nekaterih objektih denar iz rezervnega sklada »rešili« tako, da so pohiteli z investicijami in so denar porabili. A je šlo zgolj za porabo v računovodskih knjigah, saj, kot ugotavljajo v Suprastanu, prav veliko sredstev v rezervnih skladih ni bilo: »Precej verjetno je, da je v takšnem primeru brez plačila ostal izvajalec del oziroma je bil delno poplačan iz denarja, ki se je sproti nabiral v rezervnem skladu. Bojimo se, da sredstev v rezervnih skladih ni več.«

»Vaša sredstva so v Atriju Fisi varna«

Etažnim lastnikom pa se je konec tedna oglasil tudi Atrij, ki ga je »ostra akcija« elektrodistributerjev in z njo usklajena »medijska kampanja« presenetila. Opravičuje se jim za skrbi in težave, zagotavlja, da je v stiku z dobavitelji in da je izboljšal poplačila. Pri tem mu je znatno pomagal Atrij Fisa, tako da je vzpostavil pregleden način obračun finančnega poslovanja. Želi ostati upravnik teh stavb, zagotavlja transparentno poslovanje, spoštovanje obveznosti, dober servis, konkurenčne cene ... Kdo mu še verjame?