Še vedno se išče odgovor, ali je arbitražni sporazum ustaven

Ustavno sodišče je na današnji seji obravnavalo skladnost arbitražnega sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško s slovensko ustavo, a odločitve še ni sprejelo.

Ti. Kr./STA
čet, 11.03.2010, 17:57

Ljubljana - Ustavno sodišče je obravnavalo predlog vlade za presojo o tem, ali je točka 3a sporazuma, ki arbitražnemu sodišču nalaga določitev meje na kopnem in morju na zavezujoč način in kot dokončno rešitev spora, v skladu s 4. členom ustave. Ta določa, da je Slovenija ozemeljsko enotna in nedeljiva država. Vlada je ustavno sodišče vprašala tudi, ali je točka 3a v skladu z določbo temeljne ustavne listine, da so mednarodno priznane državne meje tudi meje nekdanjih republik SFRJ.

Mnenje ustavnega sodišča o skladnosti mednarodne pogodbe z ustavo je za državne organe pravno zavezujoče, kot je v dosedanjih odločitvah poudarilo ustavno sodišče. Ustava določa, da ustavno sodišče v postopku ratifikacije izreka mnenje o skladnosti mednarodne pogodbe z ustavo na predlog predsednika republike, vlade ali tretjine poslancev.

Naslednja redna seja ustavnega sodišča je napovedana za 18. marec, vendar dnevni red še ni znan.

Premier Borut Pahor sicer po današnji seji vlade dela ustavnega sodišča ni želel komentirati. Kot je dejal, tega vprašanje ne bo komentiral "niti pod razno, dokler ne bo izreka".

Komentiraj članek

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje je preprosto, vendar pa zaradi spodbujanja kulturne in dostojanstvene razprave pred oddajo komentarjev zahtevamo vnos osebnih podatkov.
Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Pogoji komentiranja so dopolnjeni!

Spoštovani komentatorji!

Komentiranje prispevkov na straneh Dela ni pravica, temveč možnost, ki jo omogoča medijska družba Delo, d. d. S komentarji prispevkov izražate svoje mnenje ali stališče na lastno odgovornost. Za objavo komentarjev, ki bodo na ogled takoj vidni vsem obiskovalcem portala, zahtevamo vnos osebnih podatkov. Kot registriran uporabnik, ki osebnih podatkov v uporabniškem računu ni dopolnil, pa imate možnost oddaje komentarjev, pri čemer si uredništvo pridržuje pravico do objave po lastni presoji.

Uredništvo Dela in izdajatelj Delo, d. d., spodbujata argumentirano razpravo in ne dovoljujeta zlorabe medijskega prostora za žalitve, napeljevanje k sovraštvu ali nasilju, osebno diskreditacijo identificiranih piscev, oglaševanje izdelkov ali storitev ali kako drugače pravno spornih komentarjev.

Po kazenskem zakoniku je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe, kakor tudi za razžalitev, žaljivo obdolžitev in obrekovanje. Uredništvo Dela bo pomagalo pri ugotavljanju identitete avtorjev sporočil, če bodo to zahtevali pristojni organi. Podatke lahko na zahtevo sporoči tudi prizadeti osebi zaradi uveljavljanja njenih pravic.

Uredništvo Dela bo zato po svoji presoji brisalo sporna sporočila; posameznim avtorjem bo tudi odvzelo možnost komentiranja.

Za vsebino, naslove in priloge sporočil v forumih so odgovorni avtorji sami.

Medijska družba Delo, d. d., uredništvo Dela

Prijavi se

Komentarji

Prikaži: starejši prej
21 komentarjev
crni kos

ups
12. marec 2010 ob 11:24:51 prijavi kot neprimeren komentar No,sedaj se bo osmešilo še US, češ, da nimajo še odgovora!Pa tako US, sram nas je lahko,sram!
-------------
Ne moraš se sramiti, ljudi samo traže argumente kojih NEMA.
Ah, šta se može, malo odužiti i to je to.

12. marec 2010, ob 13:34:05
crni kos

baldrick
12. marec 2010 ob 09:42:05 prijavi kot neprimeren komentar ker gre za ozemlja, ki niso bila definirana v bivši državi,.............
-----------------
Kako ti to znaš?

12. marec 2010, ob 13:30:27
ups

No,sedaj se bo osmešilo še US, češ, da nimajo še odgovora!Pa tako US, sram nas je lahko,sram!

12. marec 2010, ob 11:24:51
Neznan

Zaprte bodo imeli toliko časa, dokler ne bodo potrdili, da je sporazum ustaven!

12. marec 2010, ob 11:20:32
Diaz

škrlatna marazma again ?..............

12. marec 2010, ob 11:02:53
baldrick        

ker gre za ozemlja, ki niso bila definirana v bivši državi, se je težko sklicevati na ozemeljsko celovitost. Meje niso bile določene v spornih področjih. Zato zanje po mojem mnenju tudi TUL ne more veljati oz. prejudicirati poteka meje in je lahko razmejitev v teh delih stvar arbitraže med državama.
Ker imamo veliko zgodovinskih dokazov, ki govorijo nam v prid, sem prepričan, da jih bomo v arbitraži znali uveljaviti.

12. marec 2010, ob 09:42:05
Neznan

Čudim se ustavnim sodnikom,da ne vprašajo Jelinčiča za mnenje !!! Morda jim bo obelodanil kakšen zemljevid do kod je vse Slovensko ozemlje,ker sem prepričan da tega ne vedo ali nočejo vedeti !!!

12. marec 2010, ob 07:34:45
svatne

Klavrno stanje in zmedo v glavah nazorno kaže dosledno napačno poimenovanje sporazuma: "Arbitražni sporazum". Ne gre za noben arbitražni sporazum, marveč gre za "sporazum o arbitraži". Stranki v sporu sta namreč podpisali sporazum, da bosta odločitev prepustili arbitražnemu tribunalu.

11. marec 2010, ob 21:07:04
Neznan

Hov, hov, hov, Slovenijo bom prodou. Kar je začel Kardelj, bodo dokončali Barbika & co.

11. marec 2010, ob 20:53:59
crni kos

BINE
11. marec 2010 ob 19:24:15 crni kos
11. marec 2010, ob 19:09:40 Hallo SavudrijaIstraCroatia, kako je bilo jučer u hrvatskoj Istri?
. . .
Kapodimuliistrija je zaprosil za ustrezno mnenje Plemenitega in od njega pričakuje Kozlarjev zemljevid Slovenskih dežel.
--------------------------
Oh Bine, "plemeniti" sada ima drugih problema, možda je ovo dobro i za Sloveniju.

11. marec 2010, ob 19:39:08
Neznan

crni kos
11. marec 2010, ob 19:09:40 [hiter odgovor] Prijavi kot neprimeren komentar
SavudrijaIstraCroatia
-----------
Hallo SavudrijaIstraCroatia, kako je bilo jučer u hrvatskoj Istri?
. . .
Kapodimuliistrija je zaprosil za ustrezno mnenje Plemenitega in od njega pričakuje Kozlarjev zemljevid Slovenskih dežel.

11. marec 2010, ob 19:24:15
Neznan

Sporazum ni ustaven, to čivkajo že vrabci, odločitev US pa je odvisna le od učinkovitosti pritiskov dildo koalicije na člane US.

11. marec 2010, ob 19:12:51
crni kos

SavudrijaIstraCroatia
-----------
Hallo SavudrijaIstraCroatia, kako je bilo jučer u hrvatskoj Istri?

11. marec 2010, ob 19:09:40
SavudrijaIstraCroatia

lol.. priprema terena je jos uvijek u toku , jos je par protivnika potrebno diskreditirati pa bu se "bad news" lakse zgutala...

11. marec 2010, ob 18:14:14
crni kos

Komentar je kršil Pogoje komentiranja na spletnem portalu Delo, zato je bil izbrisan.

11. marec 2010, ob 17:19:03
Neznan

Z ustavnimi sodniki ala Ciril Ribičič, ki je bivši sekretar Komunistične Partije Slovenije, ki je pod njegovim članstvom preko UDBE naročevala umore drugače mislečih Slovencev bo kmalu še Ljubljana sporna kot slovensko ozemlje.

11. marec 2010, ob 14:18:09
Neznan

Pahor je gopspodarsko uničil državo, sedaj pa bi rad Rvatom podari še slovensko ozemlje, kdo še verjame temu lažnivcu in lažnivi pasji koaliciji? Quo vadis, moji Slovenci!

11. marec 2010, ob 14:15:47
Neznan

Ta sporazum ni z ničemer v skladnosti, ne z ustavo, ne s pravičnostjo, ne z resnico o zgodovinski slovenski Istri, ki jo je Broz dal okupirati in podaril Rvatom, ne z zdravim razumom.

www.ssn.si

11. marec 2010, ob 14:12:38
Negotiator

Komentar je kršil Pogoje komentiranja na spletnem portalu Delo, zato je bil izbrisan.

11. marec 2010, ob 11:31:42
Neznan

Težko vejamem,da bodo ustavni sodniki imeli jajca konkretno odgovoriti na zastavljeno vprašanje.
Po mojem prepričanju bodo odsvirali nejasno serenado in zopet se bo nategovanje nadaljevalo

Bog nedaj,da bi sodstvo imelo odločno in konkretno besedo --bilo kje--


Naša vlada mi deluje nekredibilno po vseh vprašanjih

če samo poslušam glavnega delovnega inšpektorja glede dela na črno


Pri Baričeviču je delalo na črno baje štirideset dohtarjev

ponoriš

inšpektor pa reče nima nič v rokah ....

11. marec 2010, ob 11:26:48
Neznan

Krucefix ljudje božji,kaj pa če Ustavno sodišče zavrže arbitražni sporazum s Hrvaško ??? Bo Pahor odstopil ???

11. marec 2010, ob 10:07:36
21 komentarjev
Stran: <|1|>
Prikaži: starejši prej